На українському ринку продовжується стрімке зростання імпорту сиру – деякі види цього продукту почали завозити на 30% активніше. З огляду на це до половини ринку сиру в Україні припадає на іноземну продукцію.
Про це, як повідомили у Спілці молочних виробників України, представники галузі заявили на нараді із заступником міністра економіки Андрієм Телюпою. За їхніми даними у І кварталі року імпорт сиру порівняно з минулим роком зріс в середньому на 25%, а деяких сирів і на 30%, хоча від початку квітня цей показник трохи знизився (на 7%).
З огляду на війну в країні, відсутність державної підтримки та субсидіювання молочної галузі в Європейському Союзу, вітчизняним сироварам важко конкурувати з продукцією своїх колег з ЄС. При цьому в багатьох регіонах сирзаводи є основними роботодавцями та джерелом наповнення місцевих бюджетів.
"Конкуренція створює здорові стимули до розвитку, але умови для учасників мають бути рівними. Щоб конкурувати, вітчизняні сиророби можуть забезпечити якість та достойний асортимент, а про те, щоб умови для виробництва і торгівлі були рівними, має подбати держава, яка має важелі впливу і може створити відповідні умови", – зазначили в спілці.
Виконавчий директор Спілки молочних підприємств України Арсен Дідур заявив ЗМІ, що наразі в мережах українських супермаркетів близько половини полиць займають саме імпортні сири. З 2014-2015 років їхня частка на ринку зросла приблизно у 4-5 разів.
"За січень-лютий 2025 року великі мережі національного ритейлу забезпечили 47% внутрішнього споживання імпортним сиром", – наголосив Дідур.
За його даними, щомісяця в Україні споживається близько 8 тисяч тонн сиру. З них:
4 тис. тонн виробляють українські виробники;
3 тис. тонн – імпорт, переважно з Польщі;
1 тис. тонн завозиться нелегально, без контролю якості й сплати податків.