Тарифи. Ціни. Штрафи Автор: RomanK Друкувати Коментарів: 1

На скільки зростуть тарифи на "комуналку"

  • Джерело: pravda.com.ua.  → Ключові теги: тарифи, комуналка, ЖКГ

    Чому підняття тарифів на комунальні послуги під час фінансової кризи – це саме та реформа, яку так потребує крана?

    1208_tarify-ot-mvf-naskolko-05-03-2015.jpg (46.4 Kb)

    Низькі тарифи, чи тарифи, що не забезпечують собівартість послуг і покриваються за рахунок держави, яка змушена дотувати збиткові енергетичні компанії, є уособленням радянського слова "неефективність".
    Наразі тарифи на газ для населення в Україні є одними із найбільш низьких у Європі. Наприклад, у Польщі 1 тис. кубометрів імпортного газу обходиться споживачеві приблизно у $700.
    В Україні – до $90.

    Доведення тарифів до ринкового рівня зменшить тиск на бюджет і розміри субсидіювання та стимулюватиме споживачів до заощадження. А розумна політики підтримки малозабезпечених не призведе до соціального вибуху.

    Вперше тарифи уряд підняв ще в 2014 році. Ключова мета нинішнього підвищення цін, яке буде набагато відчутнішим, прописана у Меморандумі із МВФ. Це – фінансове оздоровлення "Нафтогаза України", який є хронічно збитковим. Зараз збитковість НАКу становить 3,1% від ВВП країни, який за прогнозами Мінфіну, цього року становитиме 1,85 трлн грн.

    Саме скрутне фінансове становище компанії, яку усі енергетичні експерти називають чорною дірою українського бюджету, було ледь не головною темою для дискусій під час роботи в Україні місії МВФ. Учасники переговорів довгий час не могли дійти згоди стосовно того, як саме будуть підвищені тарифи. У підсумку, зупинилися на компромісному варіанті – тарифи на газ зростатимуть поступово.

    "Протягом останніх чотирьох років вартість газу для побутових споживачів змінювалася несуттєво. Ця ціна на сьогоднішній день складає приблизно 1300 гривень за тисячу "кубів ". Вартість газу, який закуповується "Нафтогазом" за рахунок реверсу або з Росії становить 6000 тис . грн.
    Крім газу, який закуповується на зовнішніх ринках, "Нафтогаз" використовує газ українського походження, який вже давно не коштує 350 гривень, про які всі говорять. Собівартість за останні чотири роки істотно зросла. Крім того, потрібно враховувати вартість транспортування, податки і ренту, які платить "Укргазвидобування"? - каже міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин.
    Чому для нинішнього уряду таким важливим є питання закриття дефіциту держмонополії? Річ у тім, що "Нафтогаз" є порочним замкненим колом, через яке в тому числі відбувається інфляція.

    Як це виглядає в житті? Населення сплачує за комунальні послуги (газ, гарячу воду, яка виробляється на теплостанціях, електроенергію, яку виробляють газові ТЕЦ і т. п.) менше, ніж вони насправді коштують.

    "Нафтогаз" продовжує купувати дорогий ресурс в Росії та Європі. Виходить, що його видатки на купівлю сировини більше, ніж доходи, які він отримує за газ при нинішніх комунальних тарифах.

    Дефіцит змушена покривати держава. В держбанках збільшується капітал за рахунок випуску урядом облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Їх фактично у примусовому порядку викуповують держбанки, які монетизують облігації через НБУ і видають кредити "Нафтогазу". Іншими словами це – легалізована емісія грошей в країні. Наслідки всім відомі - зростання цін на все і вся, девальвація гривні.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З 1 квітня українці перестануть платити за "комуналку"

    Ще один приклад такої залежності наводить Національна комісія, що здійснює державне регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕтаКУ).
    "Населення оплачує лише 21,3% фактичних витрат на виробництво, передачу та постачання електричної енергії. У зв'язку з цим роздрібні тарифи на електричну енергію для не побутових споживачів (бізнесу) завищені. У результаті постійно збільшується кінцева ціна на всі їх товари та послуги. Таким чином населення все одно оплачує собівартість електроенергії через ціни товарів", - наводить приклад регулятор на своєму сайті.

    Звісно, населення природно виступає проти підвищення тарифів на комунальні послуги. Платити більше не хоче ніхто. Але, на жаль, ніхто не розуміє, що цю уявну "економію" сповна з’їдає споживча інфляція.

    "У поточному році ми профінансували дефіцит "Нафтогазу" в обсязі 110 мільярдів гривень. У 2015 році ми передбачаємо трикратне скорочення цього показника – до 32 мільярдів гривень. Ця дотація буде скорочена за рахунок підвищення тарифів до ринкових розцінок, – повідомив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк в інтерв'ю РБК-Україна.

    Стратегічна ж мета уряду – до 2017 році позбутись дефіциту "Нафтогазу" зовсім.

    "Фінансове оздоровлення НАК "Нафтогаз України" є ключовою метою програми. Для цього ми вживатимемо рішучих заходів з підвищення тарифів для населення, поліпшення рівня оплати і зниженню видатків з метою скорочення дефіциту "Нафтогазу", – йдеться в меморандумі.

    Які саме і наскільки подорожчають комунальні послуги вже цього року?

    Перше рішення стосувалося зростання цін на електроенергію.

    26 лютого Нацкомісія (НКРЕКП) підвищила тарифи на електроенергію в п'ять етапів. З яких перші два відбудуться вже в цьому році – у квітні та вересні. Також буде повністю змінена логіка тарифікації. Зараз діє тарифна сітка в залежності від обсягу споживання.
    Для домівок, які не мають електроплит для приготування їжі, "пороги" складають 150 та 800 кВт на місяць. З електроплитами – 250 та 800. Тепер тарифна "сітка" буде для всіх однакова. Мінімальний тариф зможуть платити лише ті, хто споживає не більше 100 кВт.

    Наступний поріг буде до 600 кВт. Для деяких споживачів тут криється найбільша небезпека - тих, хто зараз споживає більше 600, але намагається вкластись в норму до 800 кВт на місяць (наприклад, використовують для підігріву води бойлер, або електроприлади для додаткового опалення взимку). Після 600 кВт тариф зросте для них найбільше – одразу в 4,5 разів.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Роль харчування у профілактиці запорів у дітей Роль харчування у профілактиці запорів у дітей
Запори у дітей – поширена проблема, яка може суттєво впливати на якість життя малюка, його самопочуття та викликати занепокоєння у батьків. Одним із н...

Коментарі


  • К сожалению у нас зарплаты не такие, как в Польше, поэтому сравнивать их 700$ и наши 90$неприпустимо, по-меньшей мере это издевательство. Поставте нам европейские зарплаты, а тогда уже и цены, а НЕ наоборот!!!

Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми