У березні відносна інфляція в Україні впала з 272 до 111%, однак українці цього не відчули.
Про це повідомив професор Університету Джона Хопкінса Стів Ханке.
За його прогнозами, в березні річна інфляція в Україні склала 111%. Натомість, офіційні дані Держстату свідчать про зростання цін на 45,8% до березня минулого року.
Професор робив прогноз з урахуванням коливання обмінного курсу гривні до долара США за останній рік (при цьому використовуються дані чорного ринку). Оцінка базується на теорії паритету купівельної спроможності, яка передбачає, що набір однакових товарів і послуг повинен коштувати однакову суму в різних країнах з урахуванням обмінного курсу.
Для прикладу, якщо гамбургер у США коштує $3, то в Україні при обмінному курсі 20 гривень за долар той же гамбургер повинен коштувати 60 гривень. При цьому автор опирається не на абсолютний паритет; прагнення цін до однакового рівня, а на відносний, який передбачає, що різниця в інфляції двох країн повинна відповідати коливанням обмінного курсу відповідної пари валют. Наприклад, якщо інфляція в Україні 100%, тобто ціни подвоїлися, а в США інфляція нульова, то курс долара має зрости з 20 до 40 гривень за долар. Тільки в цьому випадку ціна гамбургера в Україні (120 гривень з урахуванням інфляції) дорівнюватиме ціні гамбургера в США ($3).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Гонтарєвої звинуватили панікерів у шалених цінах
У теорії паритету є безліч недоліків - вона не враховує товари і послуги, які не підлягають транспортуванню, різну структуру споживання в різних країнах, наявність транспортних витрат і митних зборів і т.д. Тому дану теорію не можна використовувати для короткострокової оцінки співвідношення курсів валют і рівнів цін.
Зазначимо також, що в лютому цей же автор заявляв про 272% інфляції в Україні. Падіння річної інфляції з 272% до 111% за місяць математично означає або значне падіння цін у березні 2015 року, або майже подвоєння інфляції в лютому 2014 року.
Залишається питання, чому ні АМКУ, ні інше держоргани не слідкують за тим, чому ціни не знижуються, а "завмирають", оскільки такі дані свідчать про абсолютне зловживання. Залишається чекати покращення...