Місцеві постачальники газу пояснюють це небажанням оформляти субсидії і відмовою людей від обігріву житла газом – в селах знову переходять на дрова, з якими в регіоні немає проблем.
Більшість українців намагаються своєчасно розраховуватися за компослуги. Про це говорять свіжі дані Держстатистики. За їхніми підрахунками, за перші 9 місяців року комунальники отримали від населення майже 43 млрд грн. Це на 9 млрд грн більше, ніж рік тому. Українці сплатили 95,4% від виставлених рахунків, що більше на 5%, ніж в 2015 р, але за одні послуги люди платять навіть наперед, а за інші – хронічно недорозраховуються
Місцеві постачальники газу пояснюють це небажанням оформляти субсидії і відмовою людей від обігріву житла газом – в селах знову переходять на дрова, з якими в регіоні немає проблем
ЗА ЩО ВИННІ. Згідно зі статистикою, середня сума за всіма домогосподарствам України становить 526 грн/міс. Але цифра ця умовна, оскільки домогосподарства різні – не у всіх є водогін, газ або центральне опалення. Справність платять на Хмельниччині – 136% від суми виставлених рахунків (більше 100%, оскільки люди платять за боргами). А от не люблять платити на Сумщині та Івано-Франківщині – по 44%.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харчуватися стали дорожче - експерт
Найкраще народ платить за електроенергію, часто наперед. Так, за 9 місяців 2016 року оплата становить 113-115%. Стосовно інших "зручностей", то найгірше українці оплачують газ. Найскладніша ситуація – в Сумській області: всього 23% газу оплачено (при цьому рік тому було оплачено 70% рахунків, але і тоді це був один з найгірших показників). Місцеві постачальники газу пояснюють це небажанням оформляти субсидії і відмовою людей від обігріву житла газом – в селах знову переходять на дрова, з якими в регіоні немає проблем. Як повідомили нам в "Сумигаззбут", борг тих, хто не оформив субсидії, досяг майже 50 млн грн, за що газівники вже масово відключають споживачів (відрізають і заварюють трубу подачі газу до будинку чи офісу). "Тільки в листопаді по області відключено 30 споживачів", – уточнили в відомстві. Також менше половини спожитого газу оплатили в Івано-Франківській, Львівській та Чернівецькій областях. А ось за тепло і гарячу воду всюди – переплата: від 9% на Вінниччині до 51% на Миколаївщині. Майже всюди погашають більш як 90% рахунків за вивезення сміття, холодне водопостачання і утримання будинків.
ЕКСПЕРТИ. За словами екс-міністра ЖКГ Олексія Кучеренка, люди спочатку розраховуються за ті послуги, за борги за якими їх швидко припиняють надавати. Наприклад, при несплаті вивезення сміття його відразу ж перестають вивозити, а обрізати електропроводи простіше, ніж відключити гарячу воду. А ось інші послуги багато оплачують залежно від наявності грошей. Президент Украналітцентру Олександр Охріменко пояснює високий рівень оплати за тепло і гарячу воду наявністю у багатьох субсидій: "Ці суми автоматично зараховуються до оплати. Також багато тих, хто оформив субсидії, реструктуризували борги і тепер їх поступово погашають. А ось Кучеренко не вважає субсидію панацеєю. Субсидії дають тільки на послуги, спожиті в межах соцнорм (наприклад, 1,6 куб. м гарячої і 2,4 куб. м холодної води на місяць), щоб оплатити рахунки, люди тепер більше заощаджують", – вважає експерт. Крім того, експерти зазначають, що чималу роль у своєчасній оплаті грає і робота місцевої влади. "Якщо чиновники допомагають людям оформити субсидії та стягують недоїмку через суд зі злісних неплатників, в таких регіонах платять добре", – каже Охріменко. А ось у тих, кому не призначена субсидія, а й розрахуватися повністю вони не завжди можуть (наприклад, гроші пішли на лікування), боргів стає все більше. Таким Охріменко радить оформити розстрочку на оплату опалення (платити 50% на місяць, але цілий рік, а не тільки під час опалювального сезону).