Експерти прогнозують зростання реального ВВП на 4,5% у 2023 році.
Споживча інфляція в Україні до кінця року може знизитися до 9% у річному вимірі та коливатиметься приблизно на такому ж рівні протягом 2024 року.
Як зазначається у оновленому макроекономічному прогнозі компанії Dragon Capital, споживча інфляція протягом останніх місяців сповільнювалась набагато швидше, ніж очікувалось. Так, в липні показник інфляції становив 11,3% р/р, порівняно з піковим значенням 26,6% р/р наприкінці 2022 року. Помітне зниження інфляційного тиску, на думку аналітиків, було зумовлене низкою факторів, а саме зниженням вартості енергоносіїв (бензин та електроенергія і газ для комерційних споживачів), поліпшенням логістики, високим урожаєм деяких культур (гречки у 2022 році, картоплі та інших овочів цього року) та зниженням інфляційних та девальваційних очікувань.
"Хоча інфляційний тиск з боку витрат частково відновиться у найближчі місяці через нещодавнє підвищення цін на електроенергію для комерційних споживачів та вартості пального, ми очікуємо, що показник споживчої інфляції знизиться до 9% р/р до кінця 2023 року і буде коливатись приблизно на цьому ж рівні протягом 2024 року", - йдеться у прогнозі.
Зазначається, що стрімке зниження інфляції у цьому році супроводжувалось швидким відновленням економічної активності. Відновленню економіки сприяли зниження дефіциту електроенергії навесні, непрямі ефекти від активного експорту зерна морським коридором, а також покращення споживчих настроїв та схильності до споживання. Так, дані окремих банків свідчать про помітне збільшення купівлі товарів та послуг з використанням банківських карток.
"Але останні опитування підприємств свідчать про те, що темпи відновлення економічної активності суттєво сповільнились у липні-серпні. Ми очікуємо зниження реального ВВП у четвертому кварталі, оскільки ворог, ймовірно, відновить атаки на енергетичну інфраструктуру, що матиме наслідком дефіцит електроенергії", - повідомили у Dragon Capital.
Тим не менш, зважаючи на швидке відновлення економіки у першому та другому кварталах, а також активізацію проектів швидкого відновлення, які будуть підтримувати економіку у другому півріччі, аналітики очікують, що реальний ВВП у 2023 році зросте на 4,5% р/р після падіння на 29% у 2022 році.
Інфляція в Україні
Споживча інфляція в Україні в річному вимірі за підсумками липня знизилася до 12,3% з 13,7% у червні. При цьому у липні споживчі ціни в Україні знизилися на 0,6% після зростання на 0,8% у червні, 0,5% у травні та 0,2% у квітні.
В інфляційному звіті Нацбанку за липень зазначалося, що інфляція в Україні сповільнюватиметься, а відновлення економіки прискориться, проте стрімкому уповільненню інфляції стануть на заваді наслідки підриву Каховської ГЕС, що негативно вплине на врожай окремих овочів та фруктів.