За рік – з жовтня 2022 року до жовтня 2023-го – в Україні значно здорожчали послуги ЖКГ. Загалом їхня ціна зросла на 13,1%, однак, наприклад, конкретно електроенергія здорожчала одразу на 69,7%. Це стало результатом червневого підвищення тарифу до 2,64 грн за кВт*год незалежно від обсягу споживання (до цього у разі споживання до 150 кВт*год на місяць тариф був 1,44 грн, а у разі більшого використання струму – 1,68 грн/кВт* год).
Про зростання розцінок повідомляє Держстат. Там зазначають: здорожчали практично всі послуги – зміни не зачепили лише деяких з них.
Як зросли тарифи
Найбільше подорожчала електроенергія – на 69,7%. Також значно зросли розцінки на прибирання сміття – на 8,7%.
Тарифи на утримання та ремонт житла зросли значно менше – на 3,9%. Послуги з управління багатоквартирними будинками здорожчали на 2,7%.
Зростання вартості одразу двох послуг не перевищило 1%. Зокрема:
воднопостачання здорожчало на 0,8%;
каналізація – на 0,7%.
Водночас, вартість природного газу не змінилася. Як і гарячої води та опалення.
Коли українцям підвищать тарифи на газ, тепло та гарячу воду
Водночас тарифи на газ, гарячу воду та опалення в Україні підвищуватимуть, але, швидше за все, не раніше 2025 року. Як прогнозує Нацбанк, до цього часу діятиме мораторій на зростання комунальних тарифів. Там зазначили: відмова від підвищення тарифів на такий термін дасть змогу стримувати зростання цін.
"Її (адміністративну інфляцію. – Ред.) буде стримувати дія мораторію на підвищення тарифів на газ, гарячу воду та теплопостачання. Який, за припущеннями цього прогнозу, буде скасовано лише у 2025 році", – підкреслили в НБУ.
Втім, підкреслили там, різкого зростання розцінок теж не буде. Найімовірніше:
тарифи підвищуватимуть у кілька етапів;
цей процес супроводжуватиметься розширенням підтримки населення субсидіями.
Нагадаємо, мораторій не поширюється на усі види комунальних послуг. Зокрема, дозволено підвищувати тарифи на холодне водопостачання та електроенергію.