У грудні цінники від газопостачальних компаній у рамках річних тарифних планів не змінились. Відповідно, газ для населення не здорожчає. Враховуючи ж, що більшість українців є клієнтами "Нафтогазу", а тому платять 7,96 грн за кубометр газу, при споживанні 9,9 кубометра (соцнорма на три особи, лише плита) за грудень їм потрібно буде заплатити 78,8 грн. Однак, варто враховувати, що додатково стягується плата за доставку газу, і вона різна в різних регіонах.
Загалом же кожен з українських постачальників газу виставляє власний тариф на блакитне паливо – оскільки єдиного тарифу в країні немає. І, за даними "ГазПравди", у грудні розцінки коливаються від 7,7 до 9,99 грн за кубометр.
Які тарифи у постачальників
"ЕРУ Людям" – 7,7 грн за кубометр;
"Енерджі трейд груп" – 7,799 грн за кубометр;
"Нафтогаз України" – 7,96 грн за кубометр;
"Тернопільоблгаз збут" – 7,96 грн за кубометр;
"Прикарпатий енерго трейд" – 7,98 грн за кубометр;
"Полтавагаз збут" – 7,99 грн за кубометр;
"Галнафтогаз" ПП "Окко контракт" – 7,99 грн за кубометр;
"Львівенергозбут" – 8,2 грн за кубометр;
"Київські енергетичні послуги" (YASNO) – 8,46 грн за кубометр;
"Дніпровські енергетичні послуги" (YASNO) – 8,46 грн за кубометр;
"Асканія енерджі" - 9,95 грн за кубометр;
"Ритейл Сервіс" ТМ "СвітлоГаз" – 9,99 грн за кубометр.
Що буде далі
Як нагадали аналітики, чинні річні тарифні пропозиції діють до 1 травня 2024 року включно. Тобто, до кінця опалювального сезону "газ точно не подорожчає".
Зі свого боку, в "Нафтогазі" зазначили: поточний тариф на блакитне паливо від компанії – нижчий за ринкові. А тому з травня його можуть змінити.
Залежатиме це від низки факторів. Зокрема:
вартості газу на європейському ринку;
економічної ситуації у країні;
фінансового стану в "Нафтогазі";
наявності бюджетних коштів на компенсацію нижчих цін;
політичної волі уряду та, можливо, Офісу президента.
За даними ж УЕБ, вартість газу на ринку у листопаді становить близько 15,2 грн. Тобто якби зараз діяли ринкові ціни на газ, то за кожен кубометр треба було б заплатити вдвічі більше.
"Навіть ті споживачі, які мають можливість і повинні платити повну ціну, все ж таки продовжують платити низьку, регульовану ціну. Це не дозволяє розвиватися системі, стимулювати енергоефективність та економити енергію, електроенергію та газ. Тому ми десь стоїмо на місці в цьому плані", – розповів голова правління "Нафтогазу" Олексій Чернишов.