В Україні збитки водоканалів вже сягнули 8 млрд грн. В найближчий час необхідно перерахувати тарифи для того, щоб забезпечити стабільну роботу підприємств. Ймовірно, відбудеться поетапне зростання цін.
Як розповів ТСН президент Асоціації водоканалів України Дмитро Новицький, всі розрахунки про перегляд тарифів переглядається фахівцями НКРЕКП і потім встановлюються в два етапи. Першим етапом схвалюються, запроваджують в режим обговорень, а потім встановлюють.
"Середнє зростання, наскільки мені відомо, мало б відбутися приблизно на 15%, хоча це не покриває всіх видатків водоканалів. З нашої точки зору обґрунтування, в середньому по Україні має відбутися зростання в середньому на 45-50%. Тим більше це стосується міст, які ближче до бойових дій. Там ситуація ще більш складна. Ще одним фактором зменшення надходжень до водоканалів є відтік споживачів. Там менше стало людей, менше відпускається вода, менше надходжень на рахунки підприємств", - сказав він.
Чинні й анонсовані тарифи на воду (за розрахунками редакції):
"Дніпроводоканал"
чинний тариф – 31,36 грн за кубометр
із квітня – 37,6 грн за кубометр
із червня – 46,2 грн за кубометр
"Хмельницькводоканал"
чинний тариф – 27,39 грн за кубометр
тариф із квітня – 31,15 грн за кубометр
тариф із червня – 40,5 грн за кубометр
"Київводоканал"
чинний тариф – 30,38 грн за кубометр
із квітня – 40,7 грн за кубометр
із червня – 46,8 грн за кубометр
"Вінницяоблводоканал"
чинний тариф – 25,62 грн за кубометр
із квітня – 35 грн за кубометр
із червня – грн 52 за кубометр
"Рівнеоблводоканал"
чинний тариф – 32,59 грн за кубометр
тариф із квітня – 40,69 грн за кубометр
із червня – 47,96 грн за кубометр
Водоканали працювати за старими тарифами більше не можуть. І хоча в Україні питання тарифів на комунальні послуги часто політизують, вони не можуть не зростати, разом із подорожчанням ремонтів, обладнання, палива, перерахунком зарплат. Як ідеться у документах НКРЕКП, наприклад, у "Київводоканалі" в чинному тарифі закладено показники, які вже давно неактуальні:
майже на 18,5% знизились обсяги споживання води у столиці. А що менше води продають, то вищим має бути тариф;
на електроенергію витрати збільшились на 30,29%, а без струму не будуть працювати насоси, фільтри тощо;
витрати на оплату праці зросли на 23,6%;
реагенти подорожчали на 99,85%.
На тариф також впливає і курс долара. Багато водоканалів мають валютні пільгові кредити. Наприклад, "Водоканал" має заплатити Міжнародному банку реконструкції та розвитку 37,7 млн грн в еквіваленті. У новому тарифі заклали курс долара у 40,7 грн/$.