Весна повністю входить в свої права, що знаходить своє відображення не тільки в теплі вечори і красиві заходи, але і в дощову погоду. Водіям потрібно пам'ятати кілька основних положень, керуючись якими можна полегшити собі життя і зберегти свій автомобіль від необов'язкових і безглуздих поломок.
Парковка
Залишаючи автомобіль на стоянці в дощ, завжди потрібно перевіряти ретельність закриття кватирок, бічних віконець, дверей, кришок капота і багажника. Адже навіть через саму маленьку щілинку вітер з дощем може задути пристойну кількість води, яка в кращому випадку намочить сидіння і килимки, а в гіршому - призведе до виходу з ладу бортової електроніки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як обміняти стару машину на нову
Подолання калюж
При русі в дощ намагайтеся уникати калюж. По-перше, вони дуже часто приховують різного розміру та походження ями, в'їзд в які загрожує пробитим колесом, або "вирваним" елементом підвіски. По-друге, бризки при подоланні глибоких калюж, потрапивши на вентилятор, можуть розбризкується по всьому моторному відсіку і залити високовольтні дроти, трамблер, свічки.
Аквапланування
Рухатися в дощ небезпечно не тільки по пересіченій місцевості, але і по трасі. Залежно від стану дорожнього покриття і вітру, ефект аквапланування (повної або часткової втрати зчеплення машини з дорогою, яка викликана наявністю шару води між колесом і дорогою) з новими шинами може виникати вже на швидкості 70 км/ч. Щоб його уникнути, не можна рухатися по сильно мокрій трасі (повністю покритою шаром води), а також потрібно уникати швидкості більше 90-100 км/ч.
Запотівання
Створювати особливі некомфортні умови під час їзди в дощ можуть запітнілі скла. Різні автолюбителі вибирають для себе різні варіанти боротьби з "мутністю" від постійного витирання ганчірочкою до застосування спеціальних новомодних хімічних препаратів. Ми лише нагадаємо, що для якнайшвидшого "розпотівання" на скло потрібно направляти холодне повітря з вулиці, ще краще включити кондиціонер.