За оперативними даними минулого року, в більшості випадків, автомобільні злодії заволодівали машиною за допомогою подовжувача сигналу штатного ключа.
Під ризик такого викрадення потрапляють автомобілі, обладнані системою комфортного доступу в салон. Злочинці, як правило, працюють по двоє, причому обидва озброєні спеціальними пристроями, які зчитують і відтворюють сигнал електронного ключа. Один спостегігає за водієм на відстані двох-трьох метрів, інший отримує сигнал, благополучно відкриває і заводить автомобіль.
Аналогічно діють так звані код-грабери, пристрої, які перехоплюють команду сигналізації і відкривають доступ в автомобіль. Іншими словами, коли ви натискаєте на кнопку закриття дверей на брелоку сигналізації, у лиходія тут же з’являється копія вашого ключа. Що характерно, якщо раніше таким способом викрадали тільки дорогі машини, то тепер, коли подібних пристроїв стало значно більше, код-грабери стали небезпечні для автомобілів абсолютно всіх цінових категорій. Дуже часто, коли код-граббер ловить сигнал, він глушить його і власникові доводиться натискати на кнопку кілька разів. Так що, якщо машина не закривається з першого разу, можливо, це привід вжити додаткових заходів обережності.
Схожий метод і у так званих "глушилок". Ті просто не дають сигналізації включитися. Водій може подумати, що в брелоку сіла батарейка або сигналізація просто вийшла з ладу, і замкнути машину на ключ. Потрапити в автомобіль не на сигналізації для досвідченого викрадача не складе великих труднощів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ford запатентував революційну коробку "автомат"
До слова, прокручування осередка замка, тобто звичайний злом зачинених дверей – найпопулярніший з механічних способів викрадення. Таким чином злодії відкривають автомобіль в кожному п’ятому випадку. Слідом за популярністю йде розбите скло – приблизно 15% випадків викрадення. При цьому злодії не завжди розбивають скло на стороні водія, іноді в салон забираються через ліві задні двері.