На ринку охолоджуючих рідин (ОР), або антифризів зараз неспокійно. Серйозні гравці запевняють, що на прилавках панує свавілля. А тому потрібно просвіщати населення.
Останнім часом ведуться розмови про гліцерин в ОР, та постає питання -він шкідливий або корисний?
Імпортні виробники під тиском екологів часто застосовують гліцерин для зниження навантаження на навколишнє середовище. Він частково замінює дорогий етиленгліколь. При цьому використовують високоочищений гліцерин, вжито заходів для компенсації термічного розкладання і зниження в'язкості до загальноприйнятих значень. Для людини гліцерин абсолютно нешкідливий, і це добре. Вітчизняні виробники часто застосовують дешевий гліцерин для значного (від 30 до 50%) зниження собівартості. На жаль, шкода від неграмотного застосування гліцерину чимала. Це:
- швидкий (приблизно за 3 місяці безперервної експлуатації) термічний розклад гліцерину на поверхнях теплообміну з утворенням суміші органічних кислот (в тому числі летючого отруйного канцерогену - акролеина);
- висока в'язкість (в 67 разів більше, ніж у етиленгліколю) і підвищена щільність;
- Низька теплоємність охолоджуючої рідини з гліцерином (з вмістом гліцерину більше 8%).
Наступним важливим питанням є те, наскільки взаємозамінні сучасні ОР?
Це залежить від трьох параметрів: ефективність тепловіддачі, корозійна активність, термін служби. Будь-який "правильний" (тобто той що відповідає як мінімум вимогам старенького ГОСТу) антифриз ці функції виконує. На пряме запитання "Чи можна змішувати різні ОР?" Жоден серйозний виробник не відповість прямо. У кращому випадку ви почуєте "небажано". Чому? Тому що присадки, при загальній зрозумілості рецептур, кожен використовує свої, з різним ступенем хімічної чистоти (а значить, і вартості), тобто диявол криється в деталях. Так що прогнозувати, як поведуть себе різні пакети, не береться ніхто.
Для того щоб обрати якісну ОР для свого автомобіля в магазині, треба знати такі моменти. Насамперед дивимося на ціну. Нормальна ОР не повинна коштувати дешево. Бренд повинен бути "на слуху" - в лотерею грати не варто. Важливо: колір ОР ніякої ролі не грає! Всі охолоджуючі рідини спочатку безбарвні. Надання їм того чи іншого кольору - це примха і право виробника. Ось чому рідини одного кольору можуть бути абсолютно різними за складом, а різнокольорові, навпаки, можуть виявитися однаковими. Ніякого відношення до хімічного складу охолоджуючої рідини колір не має.
Добрий, але складний прийом перевірки якісності товару – дізнатися, чи є наявність у нього допуск хоча б одного заводу-виробника автомобілів. Цю інформацію можна отримати на офіційному сайті цього виробника.