Нацбанк має намір посилити обмеження на розрахунки готівкою зі 150 тис. гривень, яке діє сьогодні, до 50 тис. гривень. Чи вплине це, зрештою, на вартість авто?
Нагадаємо, що свого часу найпоширенішим способом обходу 150-тисячного обмеження було внесення вартості автомобіля частинами. Але! У порівнянні з 2013 роком гривнева вартість автомобілів зросла мінімум удвічі. Крім того, багато банків стали брати відсотки не тільки за зняття готівки з рахунку, але і за їх зарахування. І хоча, в середньому, це всього 1%, проте…
За даними AUTO-Consulting сьогодні середня ціна автомобіля, який купують в Україні – близько 23 тис. євро або (залежно від курсу гривні) приблизно 500 тис. грн. Тобто – якщо вносити гроші частинами, треба буде зробити десяток підходів. А при всього одному банківському відсотку, вартість авто зросте на 5000 грн. Фактично на рівному місці.
На думку директора з маркетингу Групи компаній "АІС" Сергія Боровика, обмеження готівкових розрахунків на кінцеву вартість автомобілів для покупців не вплине. Хоча, певні незручності, можливо, виникнуть.
Такої ж думки дотримується генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко. Зокрема, за його словами, практично в кожному автосалоні є відділення банку, куди покупцем і вносяться гроші за авто.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Куди діваються дві третини випущених КрАЗом машин
За словами гендиректора "Пежо Сітроен Україна" Лоїка Сібрака, сьогодні клієнт, як правило, не віддає гроші безпосередньо автосалону, а передає їх в партнерський банк, каса якого розташована на території автосалону, і вже звідти гроші зараховуються на рахунок автосалону за безготівковим розрахунком. При цьому клієнт платить банку певний відсоток або фіксовану суму за касове обслуговування. Така схема практикується як при купівлі автомобіля, так і при оплаті вартості запчастин або послуг СТО. Тому навряд чи клієнти відчують зміни з точки зору фінансів у разі переходу на безготівковий розрахунок.
У компанії "Автокапітал" (Mercedes-Benz) повідомили, що навіть чинне обмеження в 150 тис. грн. унеможливлює розрахунок за автомобіль готівкою. Теоретично клієнт може приходити щодня і приносити по 150 тис. грн. Це не буде порушенням касової дисципліни, але це незручно для клієнта, а вартість автомобіля може зростати з кожним днем при стрибках курсу.
На думку деяких експертів, обмеження готівкових розрахунків 50 тисячами грн., теоретично може підштовхнути людей більше купувати автомобілі в кредит. Але в цілому, на думку мсьє Сібрака, нічого не повинно змінитися.
Обмеження розрахунків готівкою вже вводилося в 2013 році і банки гнучко відреагували на зміни, запропонувавши клієнтам вигідні відсоткові ставки та комісійну винагороду за надані послуги. Також практикувалися варіанти оплати суми частинами. Тому, Лоїк Сібрак вважає, що в нових умовах учасники ринку досить швидко розроблять рішення, які будуть влаштовувати всі сторони угод і нововведення не налякають потенційних клієнтів.
Нагадаємо, що наразі обмеження на розрахунки готівкою становить 150 тис. гривень. І 50-тисячний бар’єр ще не введений.