Транспорт та авто Автор: RomanK Друкувати

Хабарі в ДАІ стали "офіційними"?

  • Джерело: automotoclub.info.  → Ключові теги: авто

    Процедура реєстрації автотранспорту в Україні подорожчала. Якщо раніше сплачували хабар даішникам за довідку-рахунок, то тепер цю довідку скасували, натомість зобов'язали автолюбителів візувати документи в нотаріусів, послуги яких коштують недешево.

    9469_20140530160409.jpg (66.54 Kb)

    Вже тиждень як ліквідували Міжрегіональні реєстраційно-екзаменаційні відділи (МРЕВ), а замість них заробили Сервісні центри. Створені за європейським зразком, ці заклади покликані спростити оформлення і видачу документів, а також ліквідувати корупцію.

    Втім, багато водіїв незадоволені тим, як організована робота нових МРЕВ.
    Щоб отримати довідку-рахунок при купівлі-продажу автомобіля раніше потрібно було заплатити офіційні послуги, плюс хабар у розмірі 500-1000 грн. Тепер хабар платити не потрібно. Договір між покупцем і продавцем підписується в присутності адміністратора Сервісного центру. Потім оплачується офіційна вартість послуги, договір візується нотаріусом і питання вирішене.

    На перший погляд ніякої тяганини і корупційної складової. Але потрібно врахувати, що послуги нотаріуса обходяться в районі 1000-1300 грн, отже, оформлення документів варто сьогодні дорожче ніж раніше, хоча і відбувається легально.

    Водії не розуміють, чому їх зобов'язують завіряти документи в нотаріусів, оскільки багато хто вважає, що нотаріальні контори відстібають МВС гроші. Однак причина в тому, що робота сервісних центрів не закріплена на законодавчому рівні, розповів автоадвокат, автор книги "100 аргументів проти штрафів ДАІ" Володимир Караваєв.

    "Сервісні центри неправомочні, оскільки створені з порушенням закону. От якщо б Верховна Рада свого часу прийняла закон про Сервісні центри тоді можна говорити про їх правомочність. Але, цього зроблено не було і зараз всі намагаються протягти через постанову Кабінету Міністрів", - розповів Караваєв.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Volkswagen знайшов вихід з "дизельного скандалу"

    Раз так, то будь-яку угоду, яка буде проходити через Центри, можна буде легко скасовувати. Тому Сервісні центри перестраховуються і відсилають до нотаріуса, пояснив експерт.

    Втім, до якості обслуговування в нових МРЕВ, у водіїв претензій немає. Журналісти побували у Сервісному центрі №4, що на вулиці Братиславська, 52. Світле просторе приміщення після ремонту зі скляними кабінками уздовж стін. Тут же працюють представники страхових компаній і нотаріус. Черг як це було раніше – немає, що дуже тішить автолюбителів.
    Один з водіїв розповів, що робота Сервісних центрів нормально ще не налагоджена. "Я приїхав отримати новий техпаспорт, а виявилося, що їх немає", - зазначив автолюбитель Олександр.

    Як і все нове, робота Сервісних центрів сьогодні проходить обкатку, всі вади в роботі адміністрація обіцяє усунути.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей
У світі дитячої літератури є багато книг, які сприяють розвитку дитини, але лише деякі з них поєднують навчання з розвагами так майстерно, як це робит...
Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради
Сучасний ринок інтимних товарів пропонує величезний вибір девайсів, які допомагають зробити сексуальне життя яскравішим і задовольнити найсміливіші фа...
Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО) Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО)
Экспертиза промышленной безопасности (ЭПБ) — это процедура, необходимая для подтверждения безопасности технических устройств, используемых на об...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми