У вересні народні депутати відтермінували введення штрафів для водіїв авто на єврономерах до кінця цього року. Але це не вирішує самої проблеми – законодавчого врегулювання правил розмитнення автомобілів із іноземною реєстрацією.
І хоча закон був ухвалений ще торік, зараз його планують переглянути, догоджаючи власникам "євроблях", які виступають проти нових норм.
Що пропонують в уряді та як на це реагують автомобілісти.
Головне:
Кабмін та активісти створили робочу групу з напрацювання нових правил розмитнення автомобілів в Україні.
На узгодження депутатам вже подані такі пропозиції, як скасування акцизу, або коефіцієнта віку; забезпечення справедливої оцінки вартості авто; перегляд вимог щодо екостандартів; введення обов'язкового техогляду.
У податковому комітеті підтримують ініціативу уряду й сподіваються на якнайшвидше голосування нового законопроєкту.
Побажання "євробляхерів" врахують, але не всі
Здавалося б, ухвалення у листопаді 2018 року законопроєкти №8487 і №8488 про розмитнення автомобілів в Україні, мало б закрити це питання на довгий час. Але наданого терміну, за який власники авто на єврономерах повинні перереєструвати свої транспортні, виявилося недостатньо.
Почувши прохання "євробляхерів", нова влада пішла на поступки і проголосувала за законопроєкт №1030, який відтерміновує введення штрафів за водіння авто з іноземною реєстрацією до кінця 2019 року, чим викликала невдоволення у законослухняних громадян.
"Виникають питання у тих людей, які вже розмитнили автомобілі. Чому вони робили це абсолютно за іншими цінами, ніж будуть у тих, хто не виконував обов'язки і отримав канікули до нового року?" – заявив а
Фахівець вважає, що друге перенесення дедлайнів поставило у програшну ситуацію тих автовласників, які вже розмитнили свої "євробляхи" за новими правилами. І, звичайно, ніякої компенсації для них не буде.
"Найприкріше за тих людей, які виконують вимоги закону, які пішли і перші розмитнили свій автомобіль. Для чого вони це зробили – абсолютно незрозуміло. Проблема полягає в тому, що людина, яка дотримується закону, – в програші", – зазначив Конюшко.
Крім цієї поступки, в уряді повідомили, що ознайомилися із пропозиціями власників "євроблях" і пообіцяли підготувати новий законопроєкт, який максимально спростить порядок розмитнення автомобілів.
Заступник міністра інфраструктури Юрій Лавренюк повідомив, що новий проєкт закону про розмитнення необхідно внести в Раду до кінця 2019 року. Він повинен вирішити проблему авто, які вже ввезені на територію України, і питання розмитнення спецавтомобілів.
Однак терміни внесення нового законопроєкту не влаштували "євробляхерів", які 2 жовтня вишли на мітинг під будівлю Верховної Ради зі списком вимог:
прибрати акциз;
зробити справедливу ставку;
забезпечити справедливу оцінку вартості авто;
дозволити розмитнити мікроавтобуси, автобуси, вантажівки, які були зроблені в період включно до 2010 року;
ввести обов'язковий техогляд замість сертифікацій та євростандартів;
надати пільги людям з інвалідністю, багатодітним і ветеранам.
І головною "євробляхери" вказали вимогу ухвалити новий закон про доступне розмитнення до кінця жовтня 2019 року, тобто до затвердження нового держбюджету.
І, як стало відомо, в Міністерстві інфраструктури погодилися з останнім проханням мітингувальників, а також розкрили деякі подробиці майбутніх змін до законодавства, серед яких:
скасування коефіцієнту віку, який впливає на вартість розмитнення;
скасування заборони на ввезення ретроавто;
перегляд вимог щодо екостандартів;
повернення утилізаційного збору;
введення обов'язкового техогляду.