За відсутності пасажирського авіасполучення найпопулярнішим серед українців способом дістатися за кордон є поїзд Київ – Варшава. З купівлею дефіцитних квитків на нього, як і на інші міжнародні потяги, пов'язано чимало міфів. Проте є чіткі правила продажу проїзних документів на всі поїзди за кордон.
Як легко та без нервів купити квитки на міжнародні поїзди. Також ми розповімо, як не зв'язуватися з посередниками і в якому разі навіть легальний проїзний документ може стати штрафом.
Все залежить від маршруту: де купити квиток на поїзд за кордон
Квитки на міжнародні потяги найкраще брати безпосередньо в Укрзалізниці (УЗ). Купити квиток на потрібний поїзд можна кількома способами. Придбання проїзних документів доступне онлайн:
на сайті "Укрзалізниці";
через офіційний додаток УЗ;
за допомогою чат-ботів у Viber, Telegram, Messenger та Apple Messages;
через застосунок Дія.
Але "Укрзалізниця" продає квитки онлайн не на всі напрямки. Наприклад, до Угорщини – Будапешт та Захонь – можна потрапити, придбавши проїзний документ через лише через офлайн-касу. Це ж правило стосується і поїздок до словацького міста Чьорна над Тисоу. А ось до австрійського Відня, навпаки, купівля квитків – виключно через застосунок УЗ.
Є ще один важливий момент. Міжнародні електронні квитки обов'язково потрібно роздрукувати, інакше доведеться платити штраф. Проїзні документи у смартфоні дійсні лише на території України. Під час поїздки, скажімо, Угорщиною чи Австрією необхідно мати паперовий варіант.
Справа в тому, що такі поїздки відбуваються у партнерстві УЗ із іноземними залізницями. Роздрукувати квитки можна у касах вокзалу або в автоматах самообслуговування на залізничних станціях за кордоном.
Зворотні квитки – з країн ЄС до України – потрібно шукати на сайтах закордонних залізниць. Польська залізниця, наприклад, має версію українською мовою.
Поїзд Київ – Варшава: є проблема з квитками
Багато пасажирів вважають, що купити квиток на найпопулярніший прямий поїзд із Києва до Варшави взагалі неможливо. Справа в тому, що місця на цьому рейсі обмежені через специфіку вагонів типу "RIC".
Такі вигони можуть курсувати і українськими, і європейськими шляхами. Їхня кількість у парку УЗ обмежена, тому й місць мало.
Доступні квитки викуповують дуже швидко, подекуди буквально за хвилини. Щоб "упіймати" вільне місце, не завадить знати про те, що:
продаж квитків у застосунку УЗ відкривають за 20 днів до дати поїздки;
купівля квитків на цей поїзд до Польщі стає доступною рівно о 9 ранку (для інших напрямків – з 8 ранку).
Якщо купити квитки на прямий поїзд не вийшло, можна поїхати з пересадкою. Це довше і найчастіше дорожче, але й шансів більше: у міжнародному сполученні курсує 28 поїздів.
Міжнародні поїзди УЗ доступні з Києва, Запоріжжя, Дніпра, Одеси, Харкова, Чопа та Мукачево. Ними можна доїхати не лише до Польщі, а й до Словаччини, Угорщини, Австрії та Молдови. Так, крім прямого поїзда до Варшави, можна дістатися польського Хелма, Перемишля чи Любліна і вже там пересісти на будь-який польський поїзд до Варшави.
На квитки полюють перекупники: як їх уникнути
Окрім поїздів на Хелм чи Перемишль, до Варшави можна доїхати і через Львів. Це поїзд Львів – Рава-Руська – Варшава. Але місця і цей поїзд до Варшави зазвичай повністю розкуплені кілька тижнів вперед.
В УЗ це пояснюють великим попитом. Однак пасажири також кажуть, що на рейси "полюють" перекупи. У мережі можна знайти оголошення з продажем цих квитків або пропозиції перекупників, які нібито допоможуть виловити квитки.
Щоб пасажири не зв'язувалися з перекупниками, УЗ вигадала захист. Тепер для покупки деяких квитків потрібно мати застосунок Дія.
Саме за його допомогою купуються проїзні документи із Києва до Варшави. Оформити їх і навіть повернути онлайн можна лише з Дія.Підпис. Для цього потрібно зробити кілька кроків:
вибрати поїзд у застосунку УЗ;
підтвердити особу за допомогою Дія.Підпис;
ввести дані про пасажира (якщо квиток для себе – можна натиснути кнопку перенесення даних верифікації, якщо для іншої людини – ввести вручну);
сплатити квиток.