Міністерство палива та енергетики гальмує український вуглевидобуток.
На думку експертів, енергетична безпека України на грані катастрофи через непрофесійний підхід до управління ПЕК.
Директор Інституту української політики Кость Бондаренко заявив, що "останні дії міністра енергетики Володимира Демчишина, який спочатку заявив про те, що країна пережила зиму завдяки компанії ДТЕК, а зараз говорить про необґрунтоване підвищення ціни на вугілля до 1500 грн за тонну, підривають національну енергетичну безпеку і ведуть до енергетичного колапсу. Не тільки галузі, але всій країні потрібен діалог і професійний підхід".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці відмовляються купувати дорогий бензин
"Запаси газу і вугілля на електростанціях вже впали до мінімуму, підприємства вітчизняної генерації будуть змушені відмовитися від виробництва електроенергії. Це або непрофесіоналізм керівника галузі, або навмисне рейдерство з боку держави і приховане витискування з ринку українських виробників. При такій політиці Міненерго ймовірність віялових відключень електроенергії вже цього літа надзвичайно висока". Про це під час круглого столу заявив президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.
"Вугільній промисловості необхідне власне профільне міністерство, очолюване професіоналами, які працюють у видобутку вугілля. Назріло питання реформування галузі, але з таким рівнем менеджменту, який демонструє Міненерго коаліційного уряду, Україна може втратити й вугільну галузь, і електрогенерацію вже в найближчому майбутньому", – підкреслив директор інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.
"Економічний сенс імпортувати енергетичне вугілля відсутній, варто стимулювати внутрішній видобуток та виробництво енергоресурсів. Це додаткова вартість, яка створюється всередині країни і збільшує ВВП, це гроші, які йдуть на зарплати і податки. Вже першого підвищення тарифів на електроенергію було більш ніж достатньо для покриття собівартості видобутку, рентабельності шахт і встановлення справедливих цін на закупівлю українського вугілля – 1500 грн, про які заявляє ДТЕК", – вважає Валентин Землянський, директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України.
Дмитро Марунич, співголова Фонду енергетичних стратегій, зазначив: "Ситуація в енергетиці критична – запасів вугілля на складах ТЕС вистачить на 10-14 днів роботи і це ставить під загрозу проходження не тільки опалювального сезону 2015/2016 р. р., але і літніх піків споживання електроенергії. Після приходу до влади "команди майдану" залежність України від імпорту енергоносіїв збільшилася – до імпортованих урядом Азарова газу і нафтопродуктів додалися вугілля і електроенергія, чого не було з 1990-х. Якщо держава ще й змусить ДТЕК продати частину виробничих потужностей іншому власнику, економіка вертикально-інтегрованої компанії не зміниться – собівартість видобутку вугілля від зміни власника не стане нижча. І хто тоді буде добувати вугілля – може СБУ чи Кабмін?".