Україні необхідно перейти від адміністративного управління економікою до ринкових механізмів.
Таку думку висловив радник прем'єр-міністра України Іван Міклош.
- Вам дійсно потрібно прибрати такі архаїзми планової економіки як крос-субсидування. Це - простір для корупції, воно деформує ціни і не створює необхідних стимулів для економії енергоресурсів, - вважає експерт.
- Крос-субсидування заборонено в Європі і суперечить угоді про вільну торгівлю. Прозоре ціноутворення на електроенергію - одна з найважливіших умов об'єднання енергосистем України та ЄС. Але найголовніше, чому це неправильно – полягає в тому, що у нього є тільки негативні наслідки. Найгірша з можливих політик – це проводити будь-якого роду соціальний перерозподіл шляхом деформування цін. Ціни повинні грати свою роль в ринковій економіці. Ціни повинні бути низькими за рахунок конкуренції, завдяки попиту і пропозиції. Якщо конкуренції немає, необхідно мати незалежного регулятора, який буде вирішувати: які необхідні витрати, визначати прибуток, встановлювати і контролювати ціну в сферах природної монополії, - стверджує Міклош. За його словами, регулюючий орган повинен дійсно не залежати від уряду.
- Але і в цьому випадку ціна повинна складатися не тільки з необхідних витрат, але і прибутку. Оскільки, якщо цього не зробити, буде недоінвестування у сфері, не буде інвесторів, і, врешті-решт, це призведе до підвищення цін. Це означає, що субсидування шляхом деформації цін – це найгірша з можливих економічних і соціальних політик, які я можу собі уявити, - пояснив експерт.