Нова редакція закону про Житлово-комунальні послуги прийнята в першому читанні. На даний момент документ чекає на друге читання. Згідно із законом, мешканці будинку повинні самі підготувати комунікації в багатоповерхівці до надання компослуг. Тобто, якщо в будинку протікає труба – за ремонт відповідають самі мешканці. Також самим потрібно платити за ремонт внутрішньобудинкових систем газо- та електропостачання.
За ремонт в під’їздах також доведеться відповідати самостійно. Або створювати ОСББ і найняти управляючу компанію, яка за певну плату буде утримувати будинок і прибудинкову територію, або ж самим укладати договори з двірниками, службою, яка займається вивезенням сміття і т. д.
У тих будинках, які не створили ОСББ, керуючу компанію призначає за конкурсом міська рада. Варто відзначити: і під’їзд, і дах, і підвальні приміщення – спільна власність усіх мешканців багатоквартирного будинку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україну очікує "безвіз" з країнами Азії та Латинської Америки - Порошенко
Відповідно до першої редакції закону, пеня за несвоєчасну оплату комуналки повинна була з’явитися вже в цьому році, однак до другого читання неприємну для боржників норму перенесли на 2018-й. Як пояснює один із співавторів законопроекту Альона Бабак, розмір пені – 0,1% від боргу на день. При цьому загальна сума пені не повинна перевищувати суму заборгованості. Пеня нараховується після 20 числа кожного місяця. Так, якщо заплатити 30 числа, доведеться віддати на 1% більше. Нова норма торкнеться мільйонів українців. Так, в типовій багатоповерхівці борги за комуналку є у кожної п’ятої квартири, а загальна сума заборгованості перевищила в Україні 25 мільярдів гривень.
У новій редакції закону “ПРО ЖКП” також зазначено: якщо споживач не платить більше ніж місяць, комунальні послуги йому можуть відключити. При цьому не можна відключити електроенергію і газ, водночас “перекрити” тепло (якщо є технічна можливість), холодну і гарячу воду за борги. Про відключення повинні попередити за 30 днів. На наступний день після оплати боргу або укладення договору про реструктуризацію постачання комунальних послуг відновлять. Також українці за новою редакцією закону будуть зобов’язані подавати показники лічильників постачальникам послуг.