Компресори СО-7Б є найнадійнішими і найпопулярнішими компресорами в нинішній час. Компресор СО-7Б застосовують для проведення фарбувальних, будівельних і ремонтних робіт, де потрібен надійне джерело стисненого повітря.
Компресори СО-7Б (СО-243) - одноступінчасті, двоциліндрові, поршневі компресори звичайної дії з примусовим повітряним охолодженням.
Компресори СО-7Б купити ви можете на сайті https://melagroprom.com/kompressoryi/kompressor-so-7b-so-243.html
Агрегат складається з наступних вузлів: головки компресора, електродвигуна, масловологовіддільника, ресивера, регулятора тиску, повітряного фільтра, запобіжного клапана; трубопроводу, пускача і огорожі.
Вузли компресора змонтовані на ресивері, забезпеченому для пересування колесами і поручнем.
Компресор СО-7Б з'єднується з електродвигуном через клиноремневу передачу. Охолодження компресора - примусове повітряне від шківа-маховика з лопатями.
Також вам будет корисно дізнастися про компрессор У-43-102А.
1 головка блоку циліндрів; 2 - клапанна плита; 3 - компресійне кільце; 4 - поршневий палець; 5 - стопорне кільце; 6 - маслоз'еме кільце; 7 - поршень; 8 - шатун; 9 - блок циліндрів; 10 - підшипник; 11 - колінчастий вал; 12 - кришка; 13 - картер; 14 - шків-маховик; 15 - кришка нижнього люка; 16 - зливна пробка; 17 - кришка оглядового люка; 18 - маслозамір; 19 - фільтр; 20 - пружина регулятора; 21 - кулька; 22 - пластина; 23 - поршень регулятора;
Блок циліндра - литий чавунний, забезпечений кільцевими ребрами для охолодження циліндра.
Картер - чавунний литий закритого типу. 3 торцевих стін картера пристнє розточування для установки корінних підшипників колінчастого залу. Для доступу до кривошипному механізму картера в нижній частині є люк.
Шатун - сталевий штампований. Нижня головка - розрізна з бабітовим заливом, стягується шатунними болтами і має набір прокладок для регулювання. У верхній голівці шатуна запресована втулка з бронзової стрічки.
Головка блоку - алюмінієва лита. Внутрішня повітряна порожнина головки розділена перегородкою на дві частини - всмоктувальну і нагнітальну. Зовнішня поверхня забезпечена ребрами для охолодження. Кожен циліндр забезпечений всмоктуючими і нагнітальними клапанами, які виготовлені з пружинного стрічки.
Поршні - литі з алюмінієвого сплаву. Кожен поршень має по два компресійних і два маслоз'ємних поршневих кільця. Компресійні і маслоз'ємні кільця запозичені від двигуна мотоцикла М-72.
Поршневі пальці - плаваючого типу. Від осьового переміщення палець утримується за допомогою двох стопорних кілець.
Колінчастий вал виконаний із сталевого поковки і має два коліна, розташованих під кутом 180 °. Колінчастий вал спирається на два радіальних однорядних шарикопідшипника 307 ГОСТ 8338-75.
Ресівер - призначений для вирівнювання пульсації повітря, який з’являється в результаті зворотно-поступального руху поршня компресора; усунення коливань тиску в трубопроводі при нерівномірному споживанні стисненого повітря; часткового очищення повітря від води і масла, що потрапляють в ресивер разом з повітрям. Ресивер складається з обичайки і двох еліптичних днищ.
Повітряний фільтр. Повітря, вступаючи в фільтр, проходить через намотану в кілька шарів сітку і потім направляється по патрубку у всмоктувальну порожнину блоку циліндрів.
Масловологовіддільники виготовлений у вигляді зварного балона зі склянкою, наповненим обмідненими трубками, і служить для очищення повітря перед подачею в мережу. Конденсат який відділився стікає в приймач і записуючий пристрій через випускний отвір періодично зливається.
Запобіжні клапани служить для запобігання тиску вище допустимого і відрегульований на 0,7 МПа (7 кгс/см2).
Зворотний клапан служить для запобігання проходу повітря в зворотному напрямку (з ресивера в компресор) при роботі на холостому ходу. (Встановлено тільки на установці СО-243).
Регулятор тиску служить для встановлення необхідного робочого тиску і регулюється в межах 0,3-0,6 МПа (3-6 кгс/см2).