Минулий рік став найважчим для банківської системи та банків, але не для всіх.
Про це пише
Нацбанк протягом 12 місяців вивів з ринку більше 30 банків. Портфель гривневих депозитів в 2014 року в українських банках скоротився на 55 млрд грн - до 199 млрд грн. Валютних на – на $9 млрд.
Зменшення депозитних портфелів в валюті відбулося в усіх крупних банках. Гривневі портфелі в першій групі банків наростили лише три банки. У другій – два.
В третій та четвертій групах по валютним портфелям валютних депозитів виросли шість банків. По гривневим – сім банків, не враховуючи незначні прирости в дрібних банках.
Найбільша динаміка відтоку валюти спостерігалася в банках з російським капіталом. Так з ВТБ Банку вкладники винесли за рік $273 млн, або 65% валютного депозитного портфелю. Сбербанк Росії втратив $730 млн (-56%), а Промінвестбанк – 38% валютних депозитів фізосіб.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Лагун прагне врятувати своє "дітище" - Дельта Банк
Великі втрати, від анексії Криму, війни та девальвації гривні, поніс найбільший банк України - Приватбанк, який належить голові Дніпропетровської ОДА Ігорю Коломойському.
Депозитний портфель фізичних осіб в гривні зменшився на 10 млрд грн, доларовий – на $2,2 млрд. Активи зменшилися на 12,2% до 204 млрд. грн. Проте на 22% зріс чистий процентний дохід банку, а доходи від комісії – на 9%. Від операцій з валютою банк отримав 1,3 млрд грн. В 2013 році ця цифра була в два рази меншою.
Передбачені лідери
Вражаючі результати росту показав "Міжнародний інвестиційний банк", який належить президенту Петру Порошенку. Активи банку голови держави тільки за три квартали 2014 зросли в півтора рази. За ростом активів банк Порошенка вийшов на четверте місце по всій банківській системі. Швидше, ніж МІБ, ріс тільки банк "Михайлівський", банк "Альянс" і "Розрахунковий центр".
При цьому, більша половина його активів номіновані у валюті. Портфель валютних депозитів фізичних осіб в МІБі виріс за рік на 25%, гривневих – на 47%. При цьому ставки по депозитам, як в доларах так і в гривні, одні з найнижчих по ринку. З усього депозитного портфелю юридичних та фізичних осіб близько 70% також номіновані у валюті.
"Авант-Банк", з прокурорської орбіти, в 2014 році також став лідером за темпами приросту валютних депозитів – 50%, або на $17,6 млн. Портфель гривневих депозитів знизився на 3,6%. Активи банк зменшив на 16%. Чистий процентний дохід – 35,3 млн грн.
Як повідомляв INSIDER, сьогодні "Авант-Банк" націлився на державний сектор. У фінустанові з осені 2014 року знаходяться зарплатні проекти держпідприємтсва "Інформцентр Мін'юсту". Крім того, в банк спрямовується плата за користування реєстром майнових прав.
Банк планує також брати участь в тендері на отримання зарплатних проектів Генпрокуратури.
"Авант-Банк" пов'язаний з колишнім генеральним прокурором Віталієм Яремою. Зокрема, один із співзасновників банку Олексій Савченко був помічником Яреми, коли той був депутатом. Сьогодні Савченко – депутат від БПП. Помічником голови правління банку в 2012 році був син Яреми - Валерій, який зараз працює в Реєстраційній службі.
На 18% до 441,4 млн грн зросли активи "Банку Авангард", який належить групі ICU, колишнім акціонером якої була діюча голова НБУ Валерія Гонтарева. Прибуток цього маленького банку в минулому році становив 14 млн грн.
Сьогодні група ICU наполягає на тому, що компанія немає відношення до Гонтаревої.
"З моменту заснування групи Гонтарева була одним з трьох рівноправних партнерів. Валерія Гонтарева, Макар Пасенюк і Костянтин Стеценко володіли однаковою кількістю акцій холдингової компанії групи ICU. Напередодні свого призначення главою НБУ, а саме 16 червня 2014, Гонтарева продала свою частку у групі", - заявляє прес-служба компанії.
Хто ще вийшов "в плюс"
З майже 150 банків, що працюють в Україні, депозитні портфелі наростили одиниці. Наприклад, невеликий банк "Капітал" з четвертої групи. За рік він наростив портфель депозитів у валюті на 50%. У натуральних величинах це $12,7 млн. Однак з гривневих депозитів вкладники зняли майже 100 млн грн. (-21,39%). Банк належить синам Євгена Щербаня, донецького бізнесмена та політика, якого було вбито в 1996 році.
Банки "Преміум" та "Софійський" збільшили обсяги валютних депозитів на 27% кожен. Офіційно банк "Преміум" належить Ларисі Смірновій та Леоніду Перваку, екс-голові правління "Терра Банку", який належав донецькому бізнесмену Руслану Циплакову. Втім, головою Спостережної ради банку є Сергій Думчев. Він балатувався до Верховної ради на виборах 2014 року за списком "Сильної України" Сергія Тігіпка.
Як повідомляло LB.ua, Думчев є кумом колишнього генпрокурора Віталя Яреми. Крім банку "Преміум", банкіру належить Класикбанк. Одним із офіційних власників цієї фінустанови є Дмитро Смірнов - чоловік Лариси Смірнової, на яку записана частка банку "Преміум".
Банк "Софійський" належить донецькому банкіру Миколі Ткаченку та його сину Володимиру. Як повідомляв INSIDER, Микола Ткаченко з 2006 року був депутатом Донецької облради від ПР, працював головою Спостережної ради банку "Камбіо", а син був заступником начальника управління документарних операцій цієї фінустанови.
Динаміка кризи
У першій групі з приросту гривневих депозитів фізичних осіб найкращу динаміку продемонстрував "ОТП Банк" (38%). Доларовий портфель знизився на 27%, або $110 млн. Державний Укргазбанк виріс в гривневих депозитах на 7%, а також державний Укрексімбанк показав приріст 1%.
Найбільше ж валюти українці винесли з російських банків, та з проблемних "Надра Банку" Дмитра Фірташа (-51,27% або $254,8 млн) та "Дельта Банку" Миколи Лагуна (-40,61%, або $555,2 млн). Схожа тенденція і зі скороченням гривневих заощаджень фізосіб. Державному Ощадбанку не допомогла масована рекламна кампанія по залученню грошей у населення – його валютний депозитний портфель зменшився на 27%. Однак це менше, ніж винесли з ПУМБ Ріната Ахметова (-34,3, або $253,36 млн).
Серед банків другої групи найбільше постраждали Універсал Банк (-61%, або $126,3 млн), банк одеського бізнесмена Юрія Родіна - "Південний" (-41%, або $130 млн) та "ВіЕйБі Банк" Олега Бахматюка (-24%, або $103 млн). Крім того, банк аграрного магната став рекордсменом серед установ другої групи по зменшенню гривневих депозитів – 1,7 млрд грн (-24%). Восени 2014 року банк оголосив про фінансові проблеми. "Фінансова ініціатива", ще один банк Бахматюка, "похудав" на 900 млн гривневих депозитів громадян. В кінці року Delo.ua повідомляло, що ця фінансова установа не поспішала повертати заощаджень вкладникам, змушуючи їх продовжити терміни погашення депозитів.
Схожа тенденція з динаміки відтоку валютних та гривневих депозитів відбувалася і в третій-четвертій групах банків.
Найбільший відсоток відтоку валютних депозитів у третій групі був у "БТА Банку" (-77,12%). Банк належить казахському Казкомерцбанку та українцю Андрію Левковському. "БМ Банк" втратив 64,6% валютних депозитів фізичних осіб. Банк належить російському ВТБ Банку. Замикає трійку антилідерів ще один російський банк – "ВІЕС Банк" (-61,8%), який належить Центральному банку Росії. Сильно просіли два кіпрських банки - Експобанк та "Марфін", та один грецький – "Піреус Банк".
У четвертій групі в лідерах по втратах депозитів фізичних осіб – "Юнекс Банк", що належить народному депутату від Опозиційного блоку Вадиму Новинському. За ним ідуть російські банки: "Петрокоммерц-Україна" та Перший інвестиційний банк, який належить російській групі VS Energy. Засновники VS Energy Олександр Бабаков та Михайло Спектор володіють значною часткою українських обленерго.