Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

Експерт розповів про "бомбу Привату", яку вчасно зупинили

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: Приватбанк, банки

    Експерти впевнені: назвати ПриватБанк "привабливим активом" не можна, однак рішення про націоналізацію дозволило уникнути колапсу банківської системи.

    4559_287238_default.jpg (66.9 Kb)

    Кабінет міністрів ввечері 18 грудня визнав найбільший в Україні банк "Приват" неплатоспроможним і націоналізував його. На докапіталізацію банку за різними оцінками, доведеться витратити від 100 до 148 мільярдів гривень з державного бюджету, за найбільшу покупку року заплатить кожен платник податків. Експерти впевнені, що назвати актив "привабливим" не можна, однак таким чином держава гарантувала вкладникам збереження їхніх заощаджень.

    Чому у "Привату" виникли проблеми

    Проблеми банківської системи України виникли в результаті економічної кризи та різкої девальвації гривні. Так, валютні депозити, які українці вкладали при курсі вісім гривень за долар, банкам доводиться повертати за курсом 26 гривень за долар. Крім того, активне кредитування припинилося – заробляти кошти банкам стало складніше.

    "Така активна втрата вартості грошової одиниці призвела до погіршення банківського портфеля, який знаходиться не тільки в гривнях, але і в доларах", – пояснює виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

    Однак, незважаючи на це, "Приват" залишився прибутковим. Так, за підсумками річного звіту за 2015-й, який був опублікований на сайті банку кілька місяців тому, процентні доходи склали 20,30 мільярдів гривень, а витрати – 20,27 мільярдів. Банківський аналітик Віталій Шапран пояснює: банк останнім часом заробляв за рахунок підвищення комісії, це і дозволяло втриматися "на плаву".

    "Останнім часом банк проводив стратегію заміщення чистого процентного доходу комісійними доходами. Це стандартна стратегія для банків під час кризи. Коли процентні продукти погано продаються, підвищуються комісії і за рахунок цього банки "випливають". Банк не показував негативну різницю між доходами і витратами. Виходило, що відсотковий дохід був, і його звітність не приваблювала нічиє увагу. Наша практика показувала, якщо два роки поспіль у банку негативний дохід, за депозитами платить більше, ніж отримує за кредитами, банк йде в дефолт, це потенційний клієнт Фонду гарантування вкладів", – розповідає експерт.

    Національний банк прийняв рішення зобов'язати банки самостійно збільшити свій капітал – власники, які не змогли це зробити, залишилися без банків. Якщо на початку кризи в Україні було 180 банків, на даний момент – їх близько 100.

    "Більшість банків просто закривалася. Закриття банку означало, що банки не були важливими для держави, а власники не вважали важливим зберігати банк", – розповідає Устенко.

    Однак у разі "Привату", який є системним банком, закриття означало б величезний удар для української банківської системи. "Схоже, що акціонери ПриватБанку відмовилися рятувати банк самостійно і його націоналізували. Простою мовою це означає, що він стає турботою всіх українських платників податків. У районі 100 мільярдів гривень потрібно влити в банк, це доведеться зробити державі, а заплатять за це українські платники податків", – розповідає Олег Устенко.

    У той же час у звіті банку говориться, що "Приват" і НБУ погодили графік погашення кредитів рефінансування – щомісяця потрібно було виплачувати 650 мільйонів гривень. Крім того, починаючи з березня 2016 року, сума повинна була збільшуватися, а до серпня 2017 року банк зобов'язався повністю ліквідувати заборгованість.

    "Крім того, один з акціонерів банку, пан І. В. Коломойський, надав особисту гарантію повернення одержаних від НБУ кредитів рефінансування Банку і виконання Плану реструктуризації", – йдеться у звіті. Однак, як заявив президент Петро Порошенко: "ПриватБанк", дій банку виявилося недостатньо. Економіст Андрій Новак впевнений, що акціонери банку навпаки – виводили капітал.

    Щоб уникнути можливого дефолту, держава прийняла рішення визнати банк неплатоспроможним і націоналізувати його.
    Що тепер буде з банком

    У перспективі є кілька підходів, які допоможуть змінити ситуацію в банку, впевнений Шапран. Головні з них: знизити процентні ставки за депозитами і збільшити комісійні доходи. "За нашими оцінками. ПриватБанк чекає не стільки відхід, як динаміка клієнтської бази. Хтось піде, хтось з'явиться новий", – вважає експерт.

    За фактом держава отримала разом з банком кредити пов'язаним особам, які несуть ризики однієї особи. Чи будуть вони обслуговуватися, залежить від власника. Іншого активу, який би був чогось вартий, Україна не отримала – платіжні системи, в тому числі "Приват24", банку не належали. В результаті вони не дісталися і державі, розповідає експерт групи Реанімаційного пакету реформ Марія Репко.

    У Мінфіні вже заявили про те, що "Приват" після стабілізації продадуть, однак, на думку Репко, в найближчі три роки зробити це буде практично неможливо – привабливим активом ПриватБанк назвати не можна. За словами Шапрана, продати банк колишньому власнику Ігорю Коломойському навіть через три роки буде дуже складно, оскільки банк був визнаний неплатоспроможним, для того, щоб купити його після докапіталізації державою, бізнесмену доведеться отримати спеціальний дозвіл від Нацбанку.

    Ще один імовірний сценарій – злиття двох великих державних банків – "Ощаду" і "Привату". За оцінками Шапрана, легше купити ще один банк, ніж провести процедуру злиття.

    Зазначимо, станом на 31 грудня минулого року ПриватБанк мав 30 філій і 2589 відділень в Україні і філію на Кіпрі. За різними оцінками, частка банку на різних сегментах банківського ринку становила від 60 до 70%, а частка в банківському капіталі – близько 25%.

    За оцінками Олега Устенка, з бюджету на "Приват" доведеться витратити близько 4% ВВП. Цих коштів вистачило б ще на один оборонний бюджет, або на значне скорочення дефіциту Пенсійного фонду. В банк доведеться внести капітал, за попередніми оцінками Олега Устенка, в розмірі 100 мільярдів гривень. Фактично, за це заплатить кожен український платник податків.

    Фактично, за банк заплатить кожен український платник податків. До речі, за іншими оцінками, "Приват" потребує докапіталізації у 148 мільярдів гривень: держава випустить облігації внутрішньої державної позики на 150 мільярдів гривень терміном на 30 років.
    Нагадаємо, Кабінет міністрів України прийняв рішення про перехід 100% акцій ПриватБанку у власність держави. Передбачається, що власником 100% акцій ПриватБанку стане держава в особі Міністерства фінансів, яке "гарантує безперебійне функціонування цієї установи і збереження коштів його клієнтів".

    Перехідний період починається з 19 грудня. Держава обіцяє забезпечити плавний перехід і стабільну роботу ПриватБанку у звичайному для його клієнтів режимі.

    У "Приваті" відзначають, що націоналізація стала для них сюрпризом, оскільки була породжена серією інформаційних атак на банки.
    "Власне, рішення про добровільну і мирну передачу банку у володіння державі було прийнято рівно в той момент, коли ми зрозуміли, що цю інформаційну атаку ми не можемо пережити, і що під загрозою можуть опинитися наші клієнти", – зазначив заступник голови правління Приватбанку Дмитро Дубілет.

    Дубілет також запевнив, що клієнтам переживати за свої гроші не варто, оскільки держава гарантує збереження всіх фізичних та юридичних осіб коштів на поточних і депозитних рахунках.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми