Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

Навколо "Приватбанку" зріє нова приватизація

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: Приватбанк, приватизація

    Експерти вважають, що найгірше вже позаду, а нова приватизація фінустанови почнеться не скоро.

    5903_79_pb.jpg (.72 Kb)

    Послугами найбільшого в Україні ПриватБанку користуються багато. За даними самого банку – 51,6% українців старше 16 років – фізичних осіб і 58,4% юридичних осіб. Тому будь-які пов'язані з ним звістки сприймаються перш за все в розрізі "Чим це загрожує мені?" і "Що зміниться особисто для мене?". За останній рік приводів задаватися такими питаннями було, на жаль, чимало. А якраз перед Новим, 2018 роком додалися нові.

    Рік скандалів і тривог
    Мабуть, найбільший стрес клієнти ПриватБанку пережили в середині грудня 2016-го. Як тільки поповзли чутки про можливу націоналізацію "банку Коломойського", багато вкладників поквапилися обнулити свої рахунки. У банкоматах і відділеннях тоді стабільно не вистачало грошей. Багато магазинів і супермаркети про всякий випадок перестали приймати оплату картами "Привату". Люди побоювалися, що найбільший приватний (на той час) банк повторить долю десятків дрібних фінустанов, які закривалися одна за іншою в рамках "оздоровлення фінансової системи", яке тоді проводив НБУ.

    Але мегабійки між власниками і державою, якої боялися найбільше, не відбулося. Принаймні до клієнтів "Привату" її бризки, на щастя, не долетіли. Відносини між вкладниками і банком знову налагодилися.

    А влітку 2017-го тема "Привату" знову стала топовою і в ЗМІ, і в головах людей. Знову запахло скандалом, і не одним. Спочатку спливла інформація про те, що перед націоналізацією ПриватБанк роздав кредити більш ніж на 100 мільярдів "своїм людям", 28 харківським фірмам. Потім Мінфін опублікував лист піврічної давності колишніх акціонерів ПриватБанку, Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, з якого випливало, що вони нібито брали на себе зобов'язання реструктурувати кредити до 1 червня. Але оскільки так і не зробили цього, держава була змушена закрити цю фінансову діру шляхом докапіталізації банку, в результаті чого зазнало збитків у розмірі 116,8 млрд грн.

    В офісах ПриватБанку почалися обшуки. Посипалися взаємні судові позови: від державних структур – проти колишніх власників банку, а з боку Коломойського – проти держструктур. В цей же час Кабмін повідомив, що буде проведена додаткова емісія акцій ПриватБанку на 38 мільярдів гривень. Зрозуміло, що платити за нові акції повинен був, знову-таки, держбюджет.

    Одним словом, люди знову побігли знімати гроші з рахунків. Але незабаром ажіотаж навколо теми "Привату" знову спав. І додемісія, і докапіталізація на загальну суму близько 140 млрд грн обійшлися без паніки.

    А в грудні знову почалося. Мінфін оголосив, що наглядова рада банку вирішила провести переоцінку активів банку, і її результати показали, що банк "в гіршому стані, ніж вважалося". Потрібна, мовляв, нова докапіталізація – 16 млрд бюджетних гривень.

    В цей же час Високий суд Англії виніс вердикт про арешт активів колишніх власників ПриватБанку, Коломойського і Боголюбова; мова йде про розкидані по всьому світу активи на 2,5 млрд доларів. І хоча вкладники і власники приватівських карток швидко розібралися, що до "ПриватБанку" тепер рішення Лондонського суду не має ніякого відношення, наспів новий скандал – з позовами Суркіса.

    Як з'ясувалося, сімейство Суркісів, як і ряд інших великих власників цінних паперів ПриватБанку, постраждали від процедури "bail-in", яку провели після націоналізації банку Фонд гарантування вкладів і НБУ. В результаті цієї процедури кошти великих вкладників, яких держава вважала "людьми Коломойського", були ніби "взяті в заставу" (bail з англ. – застава, порука), тобто примусово обмінені на акції додаткової емісії і обнулені.

    Таке рішення обурило вкладників. Сім'я Суркісів подала в суд, стверджуючи, що вона ніяк не пов'язана з "Приватом" або колишніми власниками, і вимагаючи повернути гроші.

    За інформацією ЗМІ, мова йде про 1,05 млрд грн, 266,2 тис. доларів і 7,8 тис. євро. Позивачами виступають Ігор та Григорій Суркіси, а також їх батько Рахміль Суркіс, доньки Світлана Григорівна і Марина Ігорівна Суркіс, А-Банк, футбольний клуб "Динамо" і ряд офшорних компаній.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Економічний прогноз на 2018 рік: мінімалка, ціни, долар та біткоін

    Окружний адміністративний суд м. Києва задовольнив позов Суркісів ще в травні. Суму, яка оскаржувалася, належало витребувати з ПриватБанку. Однак до листопада тривало апеляційно-касаційне оскарження, і ніяких дій не робилося. А 1 грудня Вищий адміністративний суд України відмовив у позові Нацбанку, який просив не списувати кошти з ПриватБанку, і рахунки банку були заарештовані. Заблокованими виявилися і рахунки інших банків в "Приваті". Зокрема, згадувалися "Укрексімбанк", "Райфайзен Банк Аваль", "Укрсоцбанк", ще кілька фінансових структур і навіть НБУ.

    "Проблем для користувачів карт не буде"
    Оскарження цього рішення також не принесло результатів. Рішення про арешт рахунків і майна ПриватБанку залишається в силі. І це знову змусило хвилюватися власників карток і рахунків ПриватБанку. У соцмережах навіть з'явилися повідомлення про те, що саме з останніми судовими рішеннями пов'язана відсутність грошей в деяких банкоматах. Хоча така ситуація перед Новорічними святами – досить звичайне явище.

    Сайт "Сегодня" розпитав експертів, чи варто хвилюватися вкладникам в новому 2018 році.

    Борис Кушнірук, глава експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру:

    - Я не бачу будь-яких проблем для користувачів карт ПриватБанку. Ніяких чинників, які б формували негативи для роботи цього сектора, сьогодні немає.

    Що стосується виконання судових рішень за позовами Суркісів – там мова йде, загалом про мільярд гривень. Це не критично для банку.

    Звичайно, є питання до дій, або до бездіяльності, Нацбанку, який програв позови. Судячи з інформації, яку я бачив, можливо навіть, доречно буде ставити питання про кримінальну відповідальність для деяких посадових осіб НБУ, які фактично підіграли іншій стороні. Але там треба вести окремий розгляд.

    Виставляти ПриватБанк на приватизацію ніхто не буде ще рік-два. Банк просто до цього ще не готовий, і жоден адекватний інвестор зараз його не купить. Його потрібно привести в порядок з точки зору менеджменту, принципів. Це був хороший, технологічний банк з точки зору фізичних осіб, але для корпоративних клієнтів – він був повністю зав'язаний на кредитування власників банку. Він фактично виконував функцію "пилососа", збираючи гроші від населення і видаючи їх тим, хто був пов'язаний з власниками. І поки не розберуться з виданими кредитами, поки не буде створена система управління кредитними ризиками, його не можна виставляти на приватизацію.

    Олексій Дорошенко, економічний експерт:

    - Скандали навколо ПриватБанку не торкнуться пересічних покупців. Саме тому, що їх це вже торкнулося. Адже за націоналізацію "Нацбанку" заплатив кожен з нас: і ви, і я, і кожен з читачів. Тому двічі це вже навряд чи торкнеться. Звичайно, можна щось нове придумати з цим банком, але після цього впаде вся банківська система. Цього не допустили один раз, і, якщо ми вже вклали в ПриватБанк таку суму грошей, ніхто більше ризикувати не буде. Тому, я думаю, тут буде все спокійно. Скажу навіть так: володіючи інсайдерською інформацією, за цей банк я переживаю найменше.

    А те, що в банкоматах зараз не вистачає грошей – таке у всьому світі буває в пікові періоди.

    Що стосується планів щодо подальшої приватизації ПриватБанку – скажу так. Це торт з вишенькою. Багато бажаючих цей торт отримати. І проблеми будуть з тим, щоб продати цей банк як можна більш вигідно. Очікувати, що прийдуть іноземні інвестори купувати цей банк, не доводиться. Тому що іноземці досі не ризикують вкладати в нашу країну. Навіть не через війни на сході, а через непрогнозованості економіки, корупції та ряду інших причин. А ось кому з наших груп дістанеться – прогнозувати складно. Можливо навіть таке рішення: "Та не дістанься ж ти не кому". І буде створений консорціум кількох фінансово-промислових груп.

    У будь-якому випадку, швидкого процесу тут чекати не доводиться. Адже потрібно буде платити "живими грошима", а таких величезних сум немає ні у кого. Тому я слабо вірю, що нова приватизація ПриватБанку відбудеться в 2018 році.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома
Натяжные потолки — это современное и практичное решение для обновления интерьера вашего дома. Они представляют собой полотно, натянутое на металлическ...
Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі
Венчур білдер CLUST оголосив про співпрацю з відомим українським брендом вітамінів і дієтичних добавок Perla Helsa та вихід на ринок Польщі. Тестувати...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми