Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

Банки створюють єдину базу боржників: Кому більше не дадуть кредит в Україні

  • Джерело: realist.online.  → Ключові теги: кредити, банки

    Верховна Рада прийняла закон про створення в Україні єдиного реєстру боржників. Уже з квітня цього року банки повинні будуть подавати інформацію про те, хто взяв у них кредит і не повернув. Такий реєстр, припускають автори закону, дозволить скоротити число проблемних клієнтів. Тепер банк перед тим, як видавати кредит, буде перевіряти, чи немає на українця «компромату» в реєстрі. Така практика поширена в багатьох країнах. Більш того, МВФ і ЄС настійно рекомендував Україні створити базу боржників.

    6375_011990_n1.jpg (75.24 Kb)

    Яка інформація потрапить в базу і хто тепер не зможе отримати кредит в банку.

    Хто потрапить до реєстру боржників
    Поповнювати базу будуть вже з 1 квітня всі українські банки, а саму інформацію довірили Нацбанку. Там запевняють, що інформація залишиться конфіденційною і всіх клієнтів попередять про попадання в «чорний список». Відповідно до прийнятого закону, в базу потрапить наступна інформація:

    - ПІБ, дата народження, ІПН, серія і номер паспорта;

    - інформація про кредит і розмір заборгованості;

    - зв'язок боржника з наближеними до банку людьми;

    - дохід, вид діяльності і т. Д.

    Важливо також відзначити, що поки мова йде тільки про великі боржниках, тих, хто не повернув в банк суму, еквівалентну 100 мінімальним зарплатам (т. Е. Понад 370 тис. Грн). В першу чергу проблеми через реєстру можуть виникнути у юридичних осіб, пояснює кредитний експерт Володимир Мазуренко. «Якщо раніше можна було правильно закрити юрособа і відхреститися від боргів, почати життя з чистого аркуша, то зараз вся ця інформація потрапить до реєстру і наступного разу взяти кредит буде дуже складно», - пояснює Мазуренко.

    Заступник глави НБУ Катерина Рожкова на одній з публічних дискусій також заявила, що з появою реєстру позичальники, які встигли зіпсувати свою репутацію, постраждають від нововведення в першу чергу. «Ми зараз запускаємо кредитний реєстр. Всі такі (мають великі борги. - R0) позичальники знайдуть своє "почесне" місце в окремому блек-листі. Жоден нормальний банк з ними працювати не стане. Репутаційні ризики стосуються не тільки банків, але і бізнесу», - пояснила чиновниця.

    Українець, який, наприклад, взяв кредит на машину, квартиру, бізнес, будинок і не повернув його, також більше не зможе оформити борг в іншому банку. Відповідно до прийнятого закону, банки повинні будуть не тільки вносити дані до реєстру, але і перевіряти клієнтів перед тим, як видавати кошти.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ціна на борщовий набір подолала "психологічну відмітку"

    Навіщо Україні реєстр боржників
    Подібні бази існують в Україні і зараз, розповідає директор Інституту фінансового контролінгу КНЕУ Олег Терещенко. Але всі вони «добровільні», тому повної інформації немає ні в одній з них. Банки, видаючи кредити, беруть на себе ризики, і чим вище ризик, тим дорожче кредит. Без єдиної бази українець може взяти великий кредит в одному банку, не виплатити його, потім взяти борг у іншому банку, частково виплатити старий кредит і потрапити в боргову яму. Відсоток «проблемних» клієнтів дуже високий і для фінансового ринку поява нового інструменту - позитивний крок, упевнений експерт.

    Позитивно ставляться до рішення створити єдину базу і в Асоціації українських банків (АУБ). Як розповів член ради АУБ Олександр Сугоняко, єдиний реєстр дасть можливість банку, маючи повну інформацію про позичальників, приймати більш реальні і з мінімальними ризиками рішення про надання кредитів.

    Якщо єдиний реєстр дозволить скоротити ризики банків, це в підсумку може вплинути і на вартість кредитів, вважає Терещенко. «Зі зменшенням ризиків потенційно можуть знизитися і процентні ставки», - припускає експерт. Правда, таку думку не поділяють у профільній асоціації. Там впевнені, що все-таки важливіше ризики в економіці, інфляція, а не ризик неповернення кредитів.

    Експерти пояснюють: якщо кредитна історія зіпсована, ще не все втрачено. Свій «рейтинг» завжди можна виправити. Наступний крок після створення єдиної бази, впевнений Володимир Мазуренко, - більш жорсткі вимоги до позичальників. Експерти сходяться на думці, що час, коли кредит можна оформити навіть без довідки про доходи, вже позаду. Українцям доведеться змиритися з тим, що банки будуть уважно вивчати кожного клієнта, і створення єдиного реєстру - тільки перший крок.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми