Вартість світла для населення поки не зміниться, проте не виключене подорожчання товарів та послуг.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), в 1,6 раза підвищила максимальний тариф на електричну енергію для бізнесу (так звані прайс-кепи) у період доби з 17:00 до 23:00.
Відповідне рішення було ухвалено на засіданні 25 липня та набуде чинності 31 липня.
Таким чином, з 17:00 до 23:00 нові прайс-кепи становитимуть:
15 000 грн за МВт-год – на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку (наразі вони становлять 9 тисяч гривень за МВТ-год).
16 000 грн за МВт-год – на балансуючому ринку (зараз – 10 000 грн за МВт-год).
Під час засідання комісії зазначалося, що рішення дозволить залучати електроенергію з-за кордону, оскільки наразі імпорт обмежений через підвищення цін на електроенергію у ЄС. Це дозволить мінімізувати ризик відключень світла для споживачів.
"В липні 2025 року в нас лише 71% вечірніх годин була можливість у трейдерів імпортувати електроенергію. Решту часу імпорт був неможливий", - зауважила нардепка Вікторія Гриб.
Зі свого боку, директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко наголосив, що перегляд прайс-кепів не означає автоматичного підвищення вартості струму для бізнесу.
"Статистика підтверджує, що у червні 2025 року ціна сягнула стелі у 9 тисяч гривень лише у 13% годин, у липні – 16% годин, а ціна на ринку "на добу наперед" ринкова та не тотожна прайс-кепу", - зазначив фахівець.
Електроенергія займає значну частку у собівартості виробництв, і збільшення тарифу на електричну енергію для бізнесу зрештою відбивається на цінах на усі товари та послуги для споживачів. Проте Омельченко висловив сподівання, що підвищення прайс-кепів не призведе до масової хвилі подорожчань на ринку.
"Я думаю, що "цінового шоку" у серпні не передбачається, оскільки з ремонту виходить три блоки АЕС загальною потужністю 2,4 ГВТ, а входить 1 блок потужністю 1 ГВТ", - зазначив експерт, припустивши, що комерційна вартість електроенергії сягне прайс-кепу не більше ніж 25% вечірніх годин.
У Комісії також нагадали, що тариф на світло для населення незросте через перегляд прайс-кепів.