Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

Пальне на АЗС має коштувати значно менше

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: АЗС, бензин, пальне

    З року в рік українські автомобілісти після чергової заправки залізного коня очікують, що наступна обійдеться дорожче.

    1286_7pdkovy4.jpg (50.42 Kb)

    Бензин в Україні – невиправдано дорогий. Це вам скаже мало не кожен автолюбитель. Велика частина палива в країну потрапляє з-за кордону, за валюту. І коли гривня на початку року підскочила до 28 за долар – ціни на заправках моментально зросли. Минуло півроку – долар опустився нижче 26, і ціни в світі на нафту впали, а цифри на стелах АЗС не змінилися.

    8 гривень, 15, 20, 27. З року в рік українські автомобілісти після чергової заправки залізного коня очікують, що наступна обійдеться дорожче. Ну, або стільки ж, якщо пощастить. Шукати більш доступне паливо – тільки даремно бензин палити. Нас так довго переконували, що долар подорожчав або нафта підскочила. Однак тепер кажуть, що на валютному і нафтовому ринках все спокійно.
    "Не дурні ж комерсанти, і водії. Вони бачать, що нафта впала, вони бачать, що курс гривні зміцнився. Він істотно зміцнився, особливо в перші дні літа – ми всі бачимо обмінники, курси міжбанку", – говорить Олександр Сіренко, аналітик консалтингової компанії UPECO.
    Але чи так вже й добре, коли заправки синхронно підвищують ціни? Або коли паливо, куди не ткнути – коштує майже до копійки однаково? Збіг? – дивується споживач. Або, може, змова? Давайте розбиратися.

    Тільки третина продаваного в Україні палива – вітчизняне. Решта завозиться з-за кордону. За валюту. А значить, ціна бензину залежить не тільки від того, скільки коштує нафту на світовому ринку, а й від коливань курсу гривні до долара.
    Сировина дешевшала в березні, квітні і травні.

    З початку квітня нацвалюта зміцнювалась. Цей процес тривав і в травні.

    Здавалося б, маємо як мінімум два фактори, через які ціна бензину на автозаправках, повинна була впевнено знижуватися. Але не тут-то було.

    У першій декаді квітня ціна не тільки не знизилася – навпаки, платити за популярне паливо довелося більше. Безглуздість якась.

    І правда. Тільки валюта різко подорожчає, автозаправки, недовго думаючи, піднімають ціни на паливо і утримують їх, варто навіть гривні зміцнитися або нафти подешевшати. Чому? І чи можна вважати таку гру – ринковою?

    Як вважає керівник консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, реагувати на фактори, що впливають на вартість бензину, українським продавцям – просто немає сенсу. Мовляв, і так куплять.

    Але в Антимонопольному комітеті України спокійні: претензій ніхто не висловлював. Поки.

    А чи тільки в Україні так неохоче реагують на стабілізацію валюти і здешевлення сировини?

    Журналісти дослідили польський ринок.

    Він, як і вітчизняний, представлений великою кількістю автозаправок різних компаній. Єдина відмінність: Польща бензин не імпортує, а продає в сусідні країни. Правда, проводиться паливо з російської нафти.

    "Близько 10 відсотків загального експорту російської нафти споживає Польща", – говорить Павло поправити, радник Інституту енергетичних досліджень.

    Ринок, можна сказати, є російським. Але це – конкурентоспроможний ринок, ринок, на якому Росія не диктує свої ціни. Ціни утримуються на світовому рівні.

    Тут конкуренція – не порожнє слово. На п'ятачку в 10 кілометрів можна зустріти заправки однієї і тієї ж мережі. І ціни скрізь будуть різними.

    "Важко уявити собі ситуацію, коли в Гданську чи Жешуві ціна бензину протягом двох місяців не змінювалася. Я впевнений, що ця ситуація в Польщі неможлива. А навіть якщо б і трапилась, то державні структури, що займаються антимонопольною діяльністю, вже давно зацікавилися б нею. І, в разі змови, на гравців були б накладені штрафи", – говорить Бартоломей Савіцький, журналіст порталу BiznesAlert.pl.

    Місцеві органи, що перешкоджають можливим домовленостями між гравцями, вухо тримають гостро. З реакцією торговці не зволікають. З кінця квітня паливо на польських АЗС подешевшало в середньому на 10%. І цей процес триває.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Свинина стає "делікатесом": ціни продовжують зростати

    "Ринок реагує протягом декількох днів. Як тільки з'являється тренд до зниження, паливо на станціях починає дешевшати", – говорить Марек Нехцял, Голова Установи охорони Конкуренції і Споживачів (Польща).

    А в Україні? Як швидко реагують продавці на зміни на світовому ринку?

    "Європейські трейдери працюють більш ритмічно, і більш динамічно реагують на зміни. І нам дійсно потрібно застосовувати цей досвід. Є кілька країн в Європі, де ціна на стелі змінюється щодня", – говорить Олександр Сіренко, аналітик консалтингової компанії UPECO.

    Марек Нехцял – керівник польської держструктури з охорони конкуренції і споживачів – такого собі аналога українського антимонопольного комітету – згадує: те, що відбувається зараз на українському ринку нафтопродуктів, Польща переживала до вступу в Євросоюз. Пояснення тут – одне.

    "Недостатня конкуренція. На такому ринку один з гравців, довго тримаючи високі ціни, через якийсь час може дізнатися, що в разі їх зниження, він займе більшу частку на ринку", – говорить він.

    Може, у мережевих операторів в Україні дійсно є підстави утримувати високі ціни на паливо?

    Давайте розберемося на прикладі столичних заправок – за якими цінами купують, а потім продають бензин?

    Ось, наприклад, дві популярні мережі – ВОГ і ОККО. Ще недавно обидві пропонували популярний дев'яносто п'ятий за 26 гривень 99 копійок.

    Але минулого тижня синхронно знизили вартість на 50 копійок.

    ВОГ закуповувала паливо по 21,50. Різниця з роздрібною ціною склала 4,99 грн. Або 23%.

    А мережі ОККО імпортне паливо обійшлося в 21 гривню 30 копійок. На кожному проданому літрі мережа заробляла понад п'ять гривень. Маржа трохи не досягла 25%.

    Притому, що для європейської норми прибутку навіть 5% – забагато.

    Що ж робити в такій ситуації? Або автомобілістів все влаштовує?

    Доктор економічних наук Олексій Плотніков упевнений: ціни несправедливі.

    "Водії йдуть у зріджений газ. Масово. Результати квітня, попередні результати травня показують, що продовжують втрачати автолюбителя, то, хто заправлявся бензином, оператори українські продовжують його втрачати", – говорить Олександр Сіренко, аналітик консалтингової компанії UPECO.

    Журналісти звернулися до великих і популярних мереж автозаправних станцій із запитом – прокоментувати місяцями не мінливі ціни і можливе узгодження дій між собою.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми