Ситуація з пальним в Україні незабаром може погіршитися через низку причин. Проте наша країна може вийти із неї, зробивши кілька кроків. Насамперед потрібно подбати про розширення списку постачальників.
Крім Польщі та Румунії Україні варто розпочати співпрацю зі Словаччиною, Австрією, Угорщиною та країнами Балтії. Про це OBOZREVATEL розповів керуючий партнер компанії AIM GROUP Corporate Finance & Investment Advisory Павло Присяжнюк.
Важливо також наростити власний парк бензовозів, а також сконцентрувати зусилля на розширення партнерських взаємин для збільшення парку залізничних цистерн на території ЄС. Вкрай важливо вжити конкретних кроків для розширення пропускної спроможності пунктів перевалки нафтопродуктів на залізничній інфраструктурі, пояснює фахівець.
Також Присяжнюк бачить шляхи вирішення паливної проблеми, які склалася в Україні, в наповненні дизелепроводу з Угорщиною в режимі реверсних поставок і в розширенні співробітництва з постачання нафтопродуктів з країнами Близького Сходу та Перської затоки.
Крім того, Україні слід активно залучати міжнародні організації, насамперед ООН (Організацію Об'єднаних Націй), до забезпечення безпечного постачання пального від західних партнерів морськими та сухопутними коридорами. Тоді Україна зможе вийти переможницею не лише на полі бою, а й у паливній війні, яка розв'язана проти нас Росією.
Також він розповів, чому незабаром ситуація з пальним погіршиться. Присяжнюк прогнозує, що з настанням сезону збору врожаю справи будуть гіршими. Справа в тому, що в країнах ЄС споживання палива у цей період зросте. Для потреб залучають у Європі рухомий залізничний склад компаній Євросоюзу. Та й санкції, каже Присяжнюк, дадуть взнаки.
Відмова від споживання російської нафти та перехід на роботу з альтернативними постачальниками призведуть до затримки та обмеження обсягів виробництва на нафтопереробних заводах Євросоюзу.