За допомогою лазівки у західних санкціях Туреччина перемарковує російську нафту і під виглядом своєї відправляє до Євросоюзу.
Росія завдяки цьому заробила €3 млрд, передає Politico.
Згідно із дослідженням видання та аналітичних центрів, російська нафта надходить через Туреччину до РФ легально.
Лазівка у санкціях дозволяє ввозити в ЄС "змішане" паливо, якщо воно маркується як неросійське. За 12 місяців після того, як ЄС у лютому 2023 року запровадив заборону на російську нафту та нафтопродукти, Москва заробила €3 млрд лише через схему з використанням трьох турецьких портів - Джейхан, Мармара-Ереглісі та Мерсін.
До повномасштабного вторгнення три чверті сирої нафти і 40% дизельного пального надходили до ЄС із Росії.
Відразу після заборони ЄС Туреччина почала поступово нарощувати імпорт палива із Росії, одночасно збільшуючи експорт до країн Євросоюзу.
За останній рік ці цифри майже зрівнялися. З лютого 2023-го по лютий 2024 року Туреччина збільшила закупівлі палива у Росії на 105% порівняно з попередніми 12 місяцями. Турецький експорт до ЄС за цей період підскочив на 107%.
Нафтопереробні заводи Туреччини можуть переробляти майже 1 млн барелів нафти на день.
Але розташування кількох турецьких портів і дані про імпорт-експорт переконливо свідчить, що великий відсоток російської нафти просто перепакували й переправили далі.
Південно-східний порт Джейхан має обмежене автомобільне й залізничне сполучення із нафтопереробними заводами, тож він лише морем може отримувати великі обсяги нафти.
З лютого 2023 по 2024 рік цей порт прийняв близько 22 млн барелів, 92% з яких надійшли з Росії. Це утричі більше, ніж роком раніше. За той самий період 85% експорту палива з порту надійшло до ЄС.
Така сама ситуація і в західному порту Мармара-Ереглісі та південному - Мерсін. Там відбулись схожі щорічні стрибки російського імпорту - удвоє і втроє.
За правилами Євросоюзу, вантажі, що містять російське паливо, змішане із продуктами з інших країн, "можуть підлягати санкціям залежно від частки російського компонента".
Експерти кажуть, що на практиці перевіряють лише документ, так званий "сертифікат походження", у якому зазначено, звідки походить вантаж. Імпорт палива з російськими документами є незаконним, але Туреччина просто переоформляє старі сертифікати на нові, турецькі.