Колекціонери високо цінують деякі українські монети – зокрема, окремі різновиди 1 грн. Настільки, що готові платити за них тисячі гривень.
Так, за екземпляр 1992 року різновиду 1.1ААг можуть заплатити, за даними фахівців ресурсу "Монети-ягідки", від 12 000 до 37 000 грн. Цю монету можна розпізнати за гладким гуртом без напису.
"На монетах номіналом 1 гривня 1992 року не було написів на гурті, тобто гурт гладкий. Все це через те, що спочатку не існувало інструментів для нанесення гуртового напису. Пізніше спеціалісти монетного двору експериментували з нанесенням написів", – зазначають фахівці.
А за 1 грн 2001 року різновиду 1АДг можна отримати до 5000 грн. Особливість цієї монети в тому, що вона має гладкий гурт без написів.
"Оскільки ця гривня рідкісна і дорога, її часто підроблюють фальшивомонетники. Вони спилюють написи на гурті у дешевшої гривні 2001 року. Перевіряйте параметри монети: в оригіналу вага 6,8 грама, діаметр 26 мм", – попереджають фахівці.
Що НБУ зробить із монетами 1 і 2 грн
Водночас дизайн монет в 1 і 2 грн найближчим часом міняти не будуть. Причому навіть попри те, що до початку повномасштабної війни цей процес було запущено. Однак повністю від цієї ідеї в НБУ також не відмовилися – очікується, що в майбутньому до цього питання там все ж повернуться.
"До нас зверталися і організації, і асоціації людей з інвалідністю. ... Але, на жаль, повномасштабна війна поставила цю роботу на паузу", – розповів заступник голови НБУ Олексій Шабан.
Він зазначив: обговорювати зміну дизайну монет 1 і 2 грн можуть почати після стабілізації ситуації в країні. Відповідно, через певний час українці, найімовірніше, побачать новий дизайн:
Або однієї з монет в 1 і 2 грн.
Або ж одразу обох.