Експорт зріс за рік більш ніж на 34%. Але експерти обережні в прогнозах.
Українська економіка все більше оживає після кризи. Експорт товарів і послуг виріс в I кварталі на 34% в порівнянні з I кварталом 2016 р повідомляють як Мінекономрозвитку і торгівлі, так і Держслужба статистики. Головні зміни в тому, що наші виробники не тільки переорієнтуються на нові ринки збуту, але і змінюють асортимент продажів: перше місце впевнено утримує агросектор, а не важка промисловість, як раніше, і підвищується частка експорту послуг. Більше третини, або 36,4% наших поставок, тепер йдуть в ЄС, більше 16% – в країни Азії і лише 14% – в РФ (тут падіння за рік майже вдвічі).
ЗА РАХУНОК ЧОГО. Як роз'яснили нам у МЕРТ, збільшенню експорту сприяли зростання цін на світових ринках на руду, метал і рекордні продажі зерна. У грошах маємо найбільший приріст по залізній руді - $ 332 млн, соняшниковій олії - $ 316 млн, соєвих бобах - $ 226 млн і листовому прокату - $ 190 млн. У міністерстві прогнозують, що в другому кварталі зростання експорту продовжиться. З цим згодні і експерти.
"Зростання відбулося в першу чергу завдяки продукції агросектора, - говорить економіст Іван Нікітченко. - З одного боку, вітчизняні виробники навчилися краще працювати з європейськими споживачами, більш активно проходили сертифікацію для допуску на ринки ЄС. З іншого - склалася сприятлива цінова кон'юнктура як на агропродукцію, так і на метал. А оскільки показники експорту вимірюються в грошах, то навіть при відсутності зростання експорту в кількості продукції в грошовому обчисленні стався б зростання".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нацкомісія розповіли про тенденції плати за "комуналку"
ПІДСУМКИ І ПРОГНОЗИ. Але поки говорити як про стабільні успіхи, так і про те, що українські підприємства і бізнес перебудувалися і підкорили європейський ринок, рано, вважає директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.
"Потрібно розуміти, що все відбувається на тлі великого падіння обсягів торгівлі, які мала Україна в посткризовий період, – аналізує Юрчишин. – Тому до поліпшень, які є, потрібно ставитися стримано. Другий момент: пара місяців або навіть кілька кварталів – це не той термін, який може говорити про те, що відбулися кардинальні зміни. Структура експорту залишається нізкоконкурентною, напівсировинною, і так само, як і було, ми експортуємо переважно або напівсировинні матеріали, або метали. Завдання експортувати не пшеницю, і навіть не борошно, а спагетті, поки не виконується. Але добре, що відбувається переорієнтація, причому не тільки на євроринок, а на ринки третіх країн".
Президент Украналітцентру Олександр Охріменко звернув увагу на те, що серед торгових партнерів України вперше вийшла на третє місце Індія. Це відбулося за рахунок збільшення поставок продуктів харчування, причому не тільки зерна і соняшникової олії, а й м'яса, консервів. "Але дані з експорту за квітень показують, що темпи експорту знижуються, перш за все це метал і руда", - говорить Охріменко.
Нікітченко помітив, що збільшення продажів за кордон позначилося на курсі нацвалюти, гривня в квітні-травні зміцнилася з 27 до 26 грн / $ саме завдяки цьому періоду. "Це дозволило НБУ наростити обсяг ЗВР, що допоможе йому краще стримувати курс від різких коливань в другому півріччі", - обнадіяв експерт.
Послуги: транспорт і пошиття одягу
На 9% зріс за рік і експорт послуг. Як і раніше більше половини з них – транспортні, в трійці за обсягом експорту – IT-послуги і переробка сировини. "Україна – як і раніше найбільший транзитер російських енергоносіїв до Європи, але через зниження виробництва металу, спад в машинобудуванні, блокаду на Донбасі вже можна прогнозувати зменшення в другому кварталі транзиту вантажів по залізниці, – аналізує Охріменко. – Буде наростати обсяг послуг в IT-сфері та переробці сировини, мається на увазі виготовлення одягу з тканин, завезених за давальницькими схемами, збір комплектуючих для європейського автопрому. Може бути зростання ділових послуг для зарубіжних інвесторів".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нацкомісія розповіли про тенденції плати за "комуналку"
Юрчишин також очікує, що обсяг високоінтелектуальних послуг в цьому році збільшиться: "У нас є хороші школи, хороші IT-фахівці, але поки галузь слабо підтримується державою". А ось ринок зарубіжних стройпослуг стає все менше, тому що наші роботяги виїжджають з РФ. Не бачать експерти зростання послуг в турсфері, ремонті і обслуговуванні устаткування.