У січні-лютому в Конгресі представлять санкційний звіт про статки і корумпованість наближених до Путіна олігархів.
Для Росії 2018 рік стане роком сюрпризів від Сполучених Штатів. Прийнятий минулого літа санкційний закон PL 115-44 "Про протидію противникам Америки через санкції" зобов'язує американські органи виконавчої влади подати до Конгресу мінімум сім звітів про розширення секторальних і персональних санкцій проти РФ. Перший і найнебезпечніший для оточення Путіна повинні оприлюднити в кінці січня – початку лютого якраз напередодні чергових президентських виборів в Росії . Документ торкнеться російських олігархів і бізнесменів з найближчого оточення Путіна, їх статків і корумпованості, громадських діячів і громадян, що мають державні агради. Але найголовніше, на думку американських експертів – США можуть заборонити своїм компаніям купувати російські облігації, що може привести до їх масового розпродажу і, як наслідок, до просідання рубля вже в лютому.
Кого торкнуться санкції
У своїй авторській передноворічній колонці для The New York Times держсекретар Рекс Тіллерсон писав, що в Вашингтона немає ілюзій з приводу російського режиму, який за останнє десятиліття окупував Грузію і Україну і підірвав суверенітет західних країн, втручаючись в їх вибори. "Призначення Курта Волкера спецпредставником щодо України відображає нашу прихильність відновленню суверенітету і територіальної цілісності України. Без мирного вирішення ситуації в Україні, яке має починатися з прихильності Росії Мінським угодами, повернення до business as usual бути не може", – пише Рекс Тіллерсон.
У Росії відносинами з США не менше розчаровані. Підводячи підсумки 2017 року директор Московського Центру Карнегі Дмитро Тренін в статті "Яким був 2017 рік для зовнішньої політики Росії" писав: "Надії на те, що новообраний президент США Дональд Трамп закриє період конфронтації з Росією і почне глобально домовлятися з Москвою, виявилися не тільки розбиті, але змінилися набагато більш похмурими, ніж раніше, прогнозами майбутнього відносин Росії і США. У 2017 році Росія стала чинником внутрішньої американської політики, яка переживає найгостріший за останній час кризу. Це робить практично неможливим поліпшення відносин протягом президентства Трампа – скільки б воно не тривало. Тепер, навпаки, мова йде про подальше погіршення відносин".
Під "подальшим погіршенням" в Москві, напевно, розуміють посилення санкцій. Стаття 241 санкцій закону "Про протидію противникам Америки через санкції", який Дональд Трамп підписав 2 серпня, дає Мінфіну, Нацрозвідка і Держдепу 180 днів на подання профільним комітетам Конгресу звіту про олігархів-друзях Путіна і вищих посадових осіб, задіяних у зовнішній політиці Росії. Хоч російські ЗМІ і пишуть, що потрапляння в цей звіт не означає автоматичного введення санкцій, на ділі все трохи інакше.
За словами наукового співробітника Atlantic Council Андерса Аслунда, який брав участь в розробці санкційних рекомендацій Держдепу і Мінфіну, для росіян потрапляння в звіт може привести до майбутніх санкцій і загрозу бути відрізаним від долара і американської банківської системи. Але навіть без застосування санкцій потрапляння в "чорний" список ускладнить ведення їх бізнесу на Заході.
"По-перше, це може стимулювати більш незалежну російську еліту дистанціюватися від Путіна. По-друге, агресія Путіна проти сусідів і Заходу може мати погані наслідки для еліти. Нарешті, в звіті можуть бути корупціонери, помічені у відмиванні грошей, і обмеження їх діяльності в США і застосування до них санкцій допоможе захистити американську фінансову систему від поганих гравців", – сказав сайту" Сегодня "Андерс Аслунд.
За його словами, в "чорному" списку можуть опинитися сім категорій росіян: великі підприємці, які працюють з Кремлем; близьке коло Путіна і їхні діти – "золота молодь"; особисті друзі Путіна; великі бізнесмени; керівники російських держпідприємств.
"Буде опублікований список не тільки російських активів, але, я так розумію, що і активів багатьох російських олігархів, які стоять за російським режимом. І я вважаю, що це буде дуже потужний поштовх для того, щоб Росія йшла шляхом логіки реального мандата на Донбасі – те, про що ми говоримо – це повернення Донбасу в Україну, повернення Донбасу до нормального життя і в наше правове поле. І для цього формула дуже проста – Росія виходить з окупованих територій Донбасу, а міжнародний компонент (миротворча місія – Авт.) заходить", – заявляв міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
Які контрзаходи зробить Путін
Але, як би українській владі не було прикро, новий закон "Про протидію противникам Америки через санкції" став відповіддю на втручання Росії в американські президентські вибори. Так, до списку санкцій законі згадуються секторальні і персональні санкції проти російської верхівки і економіки, введені у відповідь на збройний напад Кремля проти України, але лише в контексті кодифікації – неможливості їх скасування без згоди Конгресу. Адже ще рік тому на Капітолійському пагорбі були серйозні побоювання, що Трамп може одноосібно послабити або скасувати антиросійські санкції.
"Санкції (введені за російську агресію проти України – Авт.) Ударили по декільком ключовим енергетичним проектам, таким, як гігантська нафтова угода з Exxon Mobil Corp. і нададуть довгостроковий вплив на видобуток нафти в Росії. Але, на превеликий жаль Вашингтона, Москва більшою мірою витримала санкційний тиск", – йдеться в матеріалі аналітичної компанії Stratfor.
Як відзначають її аналітики, нинішні санкції не дозволяють деяким російським компаніям і банкам ("Сбербанк", "Роснефть") випускати облігації для західних інвесторів, але не заважають російському уряду гарантувати їх борги. Наприклад, у 2017 році іноземні інвестиції в російський державний борг виросли з 5 до 30%. А в 2018-му за рахунок випуску облігацій державної позики російський уряд розраховує залучити додатково $ 18 млрд. Адже, за словами російських економістів, резервний фонд країни за підсумками 2017-го повністю вичерпаний, залишився тільки Фонд національного добробуту.
Якщо США застосують санкції до російських державних облігацій, це може не тільки відлякати західних інвесторів від покупки нових, але і підштовхнути до розпродажу наявних на руках цінних паперів. Це, в свою чергу, призведе до просідання курсу рубля, так як під час розпродажу облігацій зросте попит на валюту. Але, на думку західних аналітиків, куди більш негативний ефект можуть мати персональні санкції проти найближчого оточення Путіна, яке любить приховувати свої мільярди в західних банках і офшорах.
"Конгрес явно хоче побачити звіт по тим, хто може потрапити під санкції з (російської – Авт.) Виконавчої влади і, схоже, багато в Москві нервують з цього приводу", – сказав сайту "Сегодня" колишній посол США в Україні Стівен Пайфер.
У четвер увечері 21 грудня в Катерининському залі Великого Кремлівського палацу Володимир Путін традиційно зібрав 39 найбільших російських підприємців з 60 запрошених, більшість зі списку Forbes. Серед запрошених: глава "Роснафти" Ігор Сєчін, власник групи ОНЕКСІМ Михайло Прохоров, гендиректор і співвласник ГМК "Норільський нікель" Володимир Потанін, найбагатший за версією Forbes-2017 Леонід Міхельсон і багато інших.
На відміну від попередніх зустрічей ця проходила на тлі очікування нових американських санкцій, які повинні сильно вдарити по найближчому олігархічному оточенню Путіна. За інформацією деяких російських експертів, в ході закритої частини зустрічі з бізнесменами Путін так прямо і сказав: "Поліпшень не чекайте, причин для цього немає".
Про реакцію великих російських бізнесменів на одкровення господаря Кремля можна лише здогадуватися. Але цікаво, що сказав це Путін буквально за кілька місяців до своїх президентських виборів, а значить, в підтримці великого бізнесу він не сумнівається, навіть напередодні нових американських санкцій. Чи не складно припустити, що в новому списку санкцій може виявитися Олег Дерипаска, який був серед клієнтів колишнього глави штабу Трампа Пола Манафорта, і акціонери "Альфа-груп", які фігурували в "досьє Трампа" колишнього британського розвідника Крістофера Стіла і звинувачувалися у втручанні в американські президентські вибори (зараз судяться і з виданням, де було опубліковано досьє, і з замовником).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Економічний прогноз на 2018 рік: мінімалка, ціни, долар та біткоін
Саме для них путінський режим готується ввести чергову амністію іноземного капіталу і скасувати прибутковий 13% податок на повернення грошей в Росію. Остання подібна амністія проходила в 2015-му: для закриття бізнесу за кордоном і переведення грошей в Росію досить було задекларувати активи і закордонні рахунки.
"На минулій нашій зустрічі ви попросили створити зручні механізми повернення капіталів в російську юрисдикцію і в якості інструменту запропонували використовувати вітчизняні облігації зовнішніх позик, номіновані в іноземній валюті. Уряд і ЦБ питання пропрацювали і мною дано доручення визначити необхідні умови і параметри випуску таких паперів для російських інвесторів і забезпечити їх звернення вже в наступному році (в 2018-м – Авт.)", – говорив Путін на зустрічі з бізнесом.
Крім цього, за інформацією The New York Times, в надії обійти санкції російський уряд хоче створити свою криптовалюта, щоб розплачуватися її з західними інвесторами. Раніше таку можливість допускав і радник Путіна Сергій Глазьєв. За його словами, по чутливих для Росії видів діяльності цей інструмент дуже підходить. "Ми можемо, незважаючи на санкції, проводити розрахунки з нашими контрагентами по всьому світу. Я підтримую ідею створення кріпторубля. Національна криптовалюта може емітуватися так само, як звичайний рубль, але через використання технології блокчейн", – заявляв Сергій Глазьєв.
За словами колишнього посла США в Україні Стівена Пайфера, вплив санкцій на зміну політики Кремля щодо України буде залежати від того, чи будуть нові санкції вводитися як відповідь на агресію Росії проти сусіда, або ж будуть відповіддю на втручання Росії в президентські вибори в США .
А ось радник колишнього віце-президента США Джо Байдена Майк Карпентер вважає, що новий набір санкцій Конгресу проти Росії, ймовірно, вплине, якщо список корумпованих осіб буде широким, а санкції проти російських оборонних і розвідувальних органів будуть строго дотримуватися
"Поки незрозуміло, наскільки широким буде список, який затвердить Адміністрація, але у мене склалося враження, що бюрократія підійшла до питання дуже серйозно. Для України наслідки двоякі. По-перше, більш жорсткі санкції проти Росії вигідні Україні, оскільки підвищують ціну агресії Росії. По-друге, вони повинні стати попередженням для тих українців, які отримують прибуток від корупції. Слід пам'ятати, що Закон Магнітського носить глобальний характер і може застосовуватися до людей будь-якої національності", – підсумував Майк Карпентер.