Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Що змінить новий валютний закон

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: валюта

    Чи зможемо інвестувати за кордон і купувати акції іноземних компаній, щоб накопичити на пенсію.

    5505_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    Днями Рада прийняла закон "Про валюту і валютні операції" (в першому читанні він називався "Про валюту"), який дає українцям мало не повну свободу дій. На думку експертів фінринку, призведе правила поводження з валютою до євронорм. Закон вступить в силу через 7 місяців після опублікування (він ще не підписаний президентом), тобто не раніше наступного року.

    Що прийняли
    Головні зміни – при проведенні валютних операцій українцям дозволено все, що не заборонено (наприклад, покупка акцій іноземних компаній, відкриття рахунків в банках інших країн без ліцензії НБУ). Але поки закон не набуде чинності, кожну таку операцію як і раніше дозволяє або забороняє Нацбанк. І лише з наступного року людям не потрібно буде надавати великий пакет документів і чекати кілька тижнів, ризикуючи, що Нацбанк їх не затвердить. Закон також скасував валютний контроль для угод з купівлі і переведення валюти на суму до 150 тисяч грн в еквіваленті. Експортерам не треба обов'язково продавати виручку, а купувати валюту імпортерам можна буде, не прив'язуючись до конкретного контракту. Зараз, нагадаємо, експортери зобов'язані протягом 180 днів після отримання валюти продати 50% ВКВ на міжбанківському ринку. Ще одне нововведення – як фізособам, так і юрособам не потрібно буде реєструвати в НБУ залучені з-за кордону кредити. Залишається всього два типи ліцензій на операції з валютою: банківська (в тому числі валютна) – для банків і валютна – для небанківських установ (обмінні пункти).

    Ризики
    Глава Нацбанку Яків Смолій зазначає, що закон про валюту серйозно послаблює вплив регулятора на валютний ринок, так як позбавляє його прав на контроль за рухом валюти в країні і з країни. З ним згоден екс-глава "Укргазбанку" Василь Горбаль, який побоюється, що вступ в силу закону може порушити фінансову стабільність валютного ринку – вона значною мірою тримається на обмеженнях і вимогах Нацбанку. Наприклад, це скасування термінів повернення валютної виручки (180 днів) для експортерів.

    "Для бізнесу це добре, а ось з наповненням бюджету можуть бути складності", – сказав Горбаль.

    Втім, парламентарії залишили в законі "запобіжник": право НБУ вводити будь-які обмеження на дії з валютою в разі кризи, але не більше ніж на півроку.

    Думка експертів
    Фінаналітики кажуть, що закон лише звів воєдино норми, що містилися в десятці документів Нацбанку.

    "По суті мало що змінилося, регулятор як і раніше тримає під контролем валютний ринок, – впевнений президент Украналітцентра Олександр Охріменко. – Стало простіше фізособам працювати з інвестиціями за кордоном, але це не призведе до відтоку валюти з країни. У 2017-му, коли фізособам було дозволено вивозити без ліцензії до 50 тис. грн, то, за даними НБУ, за рік ними інвестовано за кордон всього $ 3,5 млн, це дуже небагато".

    Аналітик ГК "Forex club" Андрій Шевчишин додав, що частина молодих українців, які працюють в сфері фінансів та інвестицій, почне вкладати гроші в цінні папери іноземних компаній, щоб накопичити собі на гідну пенсію, так як у нас накопичувальні пенсрахунки погано захищені від інфляції".

    Валютна свобода і курс гривні
    Шевчишин побоюється, що прийнятий в законі про валюту дозвіл для фізосіб інвестувати за кордон призведе до зростання попиту на ВКВ у населення, виникне її дефіцит, і прискориться девальвація гривні. На думку Охріменка, такий вплив виявиться незначним з двох причин: збільшується з кожним роком приплив валюти від заробітчан і необхідність для наших вкладників в депозити в зарубіжних банках і акції доводити законність походження коштів.

    "За минулий рік гастарбайтери перерахували в країну $ 7 млрд, а виведено за кордон всього $ 3,5 млн", – аргументував Охрименко.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Як український малий бізнес змушений годувати чужі корпорації Як український малий бізнес змушений годувати чужі корпорації
Останнім часом ситуація в сфері інтернет-торгівлі стає дедалі загрозливішою. За даними Опендатабот та Прозорро, близько 30% малого бізнесу в Україні п...
Одна історія кар’єри в ІТ, яка могла не статися — шлях до успіху у кібербезпеці Одна історія кар’єри в ІТ, яка могла не статися — шлях до успіху у кібербезпеці
Що робити, коли життя несподівано змінює маршрут, а майбутнє стає розмитим? Як знайти себе, якщо опори більше немає, а університетський диплом чи попе...
Як Ploom допомагає зменшити дим і неприємний запах? Як Ploom допомагає зменшити дим і неприємний запах?
Усім відомо, що традиційне куріння сигарет супроводжується характерним димом і неприємним запахом, який залишається на одязі, у приміщеннях та на воло...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми