Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Фурса розкрив секрет, як можна збагатити Україну на мільярди

  • Джерело: enovosty.com.  → Ключові теги: економіка

    Сергій Фурса на сторінці в facebook написав про закономірності українського суспільства і економіки.

    3620_b6ibspy1.jpg (66.3 Kb)

    Як би ви поставилися до того, якби омари в ресторанах Києва продавалися в два рази дешевше, а різницю покривало держава? Напевно це була б погана ідея, адже омари навіть в два рази дешевше все одно дорогі, і їло би їх дуже обмежене коло людей. У яких і так в житті все дуже добре. А то, що держава оплачувала б дешеві омари означало б, що держава бере гроші всіх платників податків (і багатих і бідних) і віддає ці гроші дуже багатим. Чи не справедливо.

    Як би ви поставилися до того, якби ціни на бензин, незалежно від того, які ціни на нафту в світі, продавалися за єдиною ціною, в два рази нижче ринкової, а різницю б покривало держава? Напевно, це була б погана ідея. Адже машини є далеко не у всіх. Більш того, дорогі машини «жеруть» набагато більше бензину. І виходило б, що держава брала б гроші всіх платників податків, і багатих і бідних, і платило б ці гроші забезпеченим людям. У яких є машини. Більш того, чим дорожча машина у людини, тим більше б йому допомагала держава. Адже дорогі позашляховики споживають більше бензину і тому їх власники отримували б більше дотацій. Погодьтеся, це не справедливо.

    У світі взагалі мало справедливості. Але навіщо ж її постійно збільшувати. Особливо коли це не справедливість породжує економічну неефективність.

    А в Україні чомусь дуже люблять захищати бідних, але традиційно робити все, щоб бідні платили за багатих. І багатим. Зарплату футболістам Шахтаря по суті оплачують бідні громадяни України. Зарплату футболістам Динамо по суті теж оплачують громадяни України, правда не завжди зрозуміло яким чином, адже ніхто не знає звідки бере гроші Суркіс. Але очевидно, що не з спадщини британської бабусі. Так, у всьому світі футболісти отримують гроші за рахунок того, що набагато бідніші люди купують квитки на футбол, дивляться телевізор або дарують синові на день народження футболку з коханим прізвищем на спині. Але там, в тій же Британії, де футбол це хороший бізнес, бідні люди самі приймають рішення, хоча вони діляться з багатими своїми доходами чи ні. В Україні ж ніхто ні у кого не питає. Чи любите футбол чи ні, ви частково оплачуєте зарплати українським футболістам. І легіонерам.

    В Україні бідні платять за багатих постійно. При цьому ніхто не питає у них, хочуть вони цього чи ні. При цьому, популісти всіх мастей традиційно переконують бідних, що їм вигідно платити за багатих.

    Приклади з омарами і бензином нічим не відрізняється від прикладу з газом. Українці, абсолютно всі українці, купують газ дешевше в два рази, ніж ринкова ціна. І так, ринкова ціна є, тому що існує імпортний паритет. І на ринку промислових споживачів, куди не лізе держава, встановлюється абсолютно ринкова ціна. Без будь-яких монополістів. Так ось, українці купують газ в два рази нижче ринкової вартості. Робиться це за рахунок державної компанії. Тобто державна компанія продає газ в два рази дешевше, ніж його ринкова вартість. Тому що державну компанію змушують. Тобто за допомогою державної компанії держава дотує абсолютно всіх споживачів газу в країні. Як і у випадку з бензином, хтось із українського населення споживає газ, а хто ні. Але дотують саме споживачів газу. Більш того, як і у випадку з великими і маленькими машинами, більше дотацій отримують ті, у кого більше квартира або будинок. Тобто чим багатша ви, тим більше, тим на більшу суму, вам допомагає держава.

    Але за рахунок чого держава вам допомагає? Де воно бере ці гроші? Адже ми пам'ятаємо, у держави немає своїх грошей, є тільки гроші платників податків. Що б було, якби державна компанія не була зобов'язана продавати газ в два рази нижче ринкового рівня. Тоді б на ринку газу для населення (комуналка сюди ж) склалася ринкова ціна, як для промисловості. І державна компанія, яка зараз продає газ населенню, отримала б набагато більший прибуток. Можливо, з'явилися б інші продавці, альтернативні. Але це б не вплинуло на прибуток державної компанії, адже газ у неї все одно був би і вона могла б продавати його в будь-якому іншому місці, нехай навіть на європейських біржах. Отримуючи той же прибуток. Що відбувається з прибутком державної компанії? Вона йде в бюджет. Тому що так вирішує акціонер, держава. Таким чином, до бюджету б надійшли на мільярди, або навіть сотні мільярдів гривень більше, ніж надходить зараз. І ці гроші могли б піти на лікарні, дороги, школи, армію. Тобто були б розподілені на загальнодержавні потреби. І немає причин повторювати, що від держави більше залежать не багаті люди. Але ці гроші не надходять до бюджету, вони йдуть на дотації. Причому як встановлено вище, дотації отримують і бідні і багаті.

    Чи справедливо це? Ні. Більш справедливо було б, щоб дотації отримували тільки ті, хто їх потребує. Тобто через механізм субсидій. І так, ми бідна країна і у нас дійсно можуть отримувати субсидії більше половини домогосподарств. І це зазвичай називають принизливим. Але факти не можуть бути принизливим. І набагато гірше, коли ви дотуєте 100% населення, ніж коли адресно дотуєте субсидіями 50% громадян. Математика однозначна. Це вигідніше для платників податків. І це справедливо.

    І ще один важливий момент - це ефективно. Таке дотування, коли держава керує цінами, дісталося нам в спадок від Радянського Союзу. Фактично, ринкові ціни - це ще один елемент декомунізаціі. І дуже важливий елемент. Не дарма, батьки польського економічного дива, Бальцерович і Ко, ще на початку 90-х відразу ж встановили ринкові ціни. І запустили адресну допомогу. І гроші для цієї допомоги можна знайти завжди, тому що в іншому випадку, при радянській системі, держава витрачає набагато більше, дотуючи всіх. І стимулюється економне споживання ресурсів, адже це дешево. У тій же Британії взимку в квартирах набагато прохолодніше, ніж в Україні. І існує навіть приказка «eat or heat». І це дуже в багатій країні. В якій доходи в рази вищі за українські. І британці платять. Хоч їх держава значно багатша української і могла б оплатити дешевий газ для всього населення. Але їх держава багата бо ефективна і розумна. І тому підтримує ринкові ціни. Прибирають спотворення і стимулює людей жити за коштами. А в Україні політики швидше продадуть ідею створення Держмакрокорпорації, яка забезпечить всіх дешевими омарами, ніж нарешті проведе декомунізацію цін.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома
Натяжные потолки — это современное и практичное решение для обновления интерьера вашего дома. Они представляют собой полотно, натянутое на металлическ...
Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі
Венчур білдер CLUST оголосив про співпрацю з відомим українським брендом вітамінів і дієтичних добавок Perla Helsa та вихід на ринок Польщі. Тестувати...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми