Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Україна може врятуватися від світової кризи

  • Джерело: apostrophe.ua.  → Ключові теги: економіка, криза

    Економісти прогнозують, що через десятиліття після світової фінансової кризи 2008 року світові загрожує новий колапс. Які чинники можуть його викликати, як ця криза відіб'ється на Україні і що потрібно зробити, щоб негативний ефект для української економіки був якомога меншим.

    7897_1807580.jpg (61.83 Kb)

    Про це розповів економіст, фінансовий аналітик Олексій Кущ.

    Загроза нового фінансової кризи не є якоюсь сенсацією, яка з'явилася тільки вчора. Зараз з'являється цілий ряд системних факторів, які вказують на можливість виникнення нової кризи.

    Якщо говорити взагалі про природу світових криз, то у Нассіма Талеба є таке визначення, як "чорний лебідь". Це явище глобального масштабу, яке важко передбачити, але яке, коли трапляється, має всеохоплюючий вплив. Все при аналізі цього явища сходяться на думці, що воно повинно було статися, але приходять до цього висновку заднім числом. Тому будь-який фінансова криза - це чорний лебідь. Ми не можемо прогнозувати ні точну дату його появи, ні його повний негативний ефект для світової економіки. Але ми можемо вловлювати обриси цього чорного лебедя і оцінювати ступінь його наближення.

    Зараз ми бачимо, що ця криза наближається. Колапс може статися і восени цього року, і взимку наступного. Але всі розуміють, що криза настане найближчим часом. Ось основні передумови, які про це говорять. По-перше, світова економіка схильна до певної циклічності. В теорії економічних циклів є короткострокові цикли Китчина, середньострокові Жюгляра і довгострокові - Кондратьєва. І всі вони зараз сходяться приблизно в одній точці, будучи так чи інакше пов'язаними з останньою кризою 2008 року.

    Короткострокові цикли пов'язані з тим, що компанії непропорційно реагують на зміни світової кон'юнктури, тобто надмірно реагують на скорочення попиту і недостатньо - на збільшення. Після кризи вони різко скоротили обсяги виробництва, а зараз за товарними залишками бачимо, що в світовій економіці йде певне перевиробництво.

    Середньострокові стосуються капітальних інвестицій компаній. У випадку ж з довгостроковими мова йде про трансформацію світової економіки. Зараз ми бачимо, що світ підійшов до створення нового технологічного укладу - так звана NBIC-конвергенція. Старий економічний уклад працює вже з великими збоями. Фактично світ зараз перебудовується на нову інноваційну модель розвитку. І в тих країнах, де з'являться нові продукти і технології, будуть відзначені нові точки економічного зростання. А хто не зможе перебудуватися під нову парадигму, дуже сильно постраждає від цієї перебудови.

    Якщо говорити про простих речах, які зрозумілі більшості людей, то можна сказати, що криза 2008 року була кризою глобальних фінансів. На відміну від "старих" криз, він був пов'язаний з перевиробництвом не товар, а грошей і фінансових інструментів. Його подолали перш за все за допомогою так званого кількісного розширення з боку Федеральної резервної системи США - були емітовані трильйони доларів додаткової грошової маси, за допомогою зниження базових процентних ставок практично до нульових позначок і політики дешевого долара.

    Зараз в американській економіці наслідки цієї кризи подолані, і основна загроза - це інфляція. Тому США розгортають монетарний механізм в протилежну сторону: замість політики кількісного розширення буде політика кількісного стиснення, а замість політики дешевого долара йде політика дорогого долара. Попередня парадигма сприяла розвитку країн, що розвиваються, тому що інвестори йшли на більш дохідні розвиваються, тобто сировинні ринки. Зараз все буде з точністю до навпаки: відбудеться масовий відтік інвестицій з ринків, що розвиваються на ринок США і ринки інших розвинених країн, а сировину буде дешевшати, тому що політика дорогого долара передбачає падіння цін на сировину. Ринки, що розвиваються не зможуть адекватно рефінансувати свої зовнішні борги, корпоративні та державні.

    Від Китаю до України
    Епіцентр кризи, як очікується, виникне в Китаї, тому що він найбільше постраждає від торгових воєн, які починає Америка, від політики торгового протекціонізму. Китай дуже залежить від зовнішнього інвестування, там дуже висока закредитованность банків, приватних і державних компаній. Будь-яке ослаблення юаня призведе до різкого подорожчання обслуговування китайських зовнішніх боргів. Це може привести до точкових дефолтів в різних секторах. До того ж уповільнення китайської економіки загрожує для всього світу.

    Україна в цій ситуації знаходиться в досить уразливому становищі, тому що ми не тільки залежимо від експорту того ж металу, який може подешевшати, але і входимо в дуже напружений цикл погашення зовнішніх боргів. Нам буде дуже складно залучити зовнішнє фінансування. Є ймовірність, що ми не зможемо навіть рефінансувати старі борги. Це перший можливий фактор кризи. Другий момент - це падіння цін на метал та інші сировинні товари, наприклад, залізну руду. Це різко скоротить наш експорт. Крім того, може виникнути ефект "сировинних ножиць" - парадоксальна ситуація, коли ціни на наше традиційне сировину будуть падати, а на нафту і природний газ - залишатися на відносно високому рівні. Тобто наш експорт буде дешевшати, а імпорт - дорожчати.

    Що робити
    Уже виходячи з цього ми бачимо, які основні кроки потрібно робити. Потрібно починати пошуки альтернативних програм залучення зовнішнього фінансування. Перш за все потрібно буде працювати з великими міжнародними донорами. Але вони вже не будуть давати великі гроші під якісь зобов'язання і точкові поправки до законів: їм потрібно буде представити вже якісну програму економічного зростання, програму економічного успіху країни на найближчі 5-10 років. І це повинна бути консенсусна програма в рамках всього суспільства, а не однієї політичної сили.

    По-друге, необхідно вже зараз починати переговори про нову реструктуризації боргів, тому що реструктуризація імені Яресько має катастрофічні наслідки, ми не можемо платити кредиторам за своє економічне зростання додаткові бонуси.

    По-третє, необхідно посилювати свою енергобезпеку шляхом створення газового хаба в Україні і відкриття повноцінного ринку природного газу.

    Якщо говорити про експортний потенціал, то необхідно вживати структурну реформу економіки. І, найголовніше, Україна повинна обов'язково знайти своє місце в новому технологічному укладі, який сформується в найближчі кілька років. Якщо ми будемо продовжувати втрачати свій кадровий потенціал і розповідати про те, що ми станемо аграрної наддержавою, то в найближчі кілька років можемо взагалі випасти з глобальної системи розподілу праці, і в новому технологічному укладі взагалі не буде місця для нашої економіки, ми скотимся на дуже примітивний сировинний рівень.

    Потрібно залучати інтелектуальні, наукові сили, робити ставку на інноваційну сферу діяльності, стимулювати розвиток творчої економіки. Але все це в системі нинішньої влади практично неможливо. Тому що вона націлена на зовсім інше: збереження рентної моделі економіки, щоб за допомогою ренти, яка встановлена ​​на основні фінансові потоки в країні, висмоктувати залишилися соки.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома
Натяжные потолки — это современное и практичное решение для обновления интерьера вашего дома. Они представляют собой полотно, натянутое на металлическ...
Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі
Венчур білдер CLUST оголосив про співпрацю з відомим українським брендом вітамінів і дієтичних добавок Perla Helsa та вихід на ринок Польщі. Тестувати...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми