Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Економісти прогнозують проблеми Росії без американських доларів

  • Джерело: mk.ru.  → Ключові теги: долари, валюта

    Перспективу скорочення розрахунків в американській валюті оцінили економісти.

    7897_1807580.jpg (61.83 Kb)

    Влада готує план щодо відмови російської економіки від долара. Джерела в уряді кажуть, що прем'єр Медведєв збирається затвердити його в найближчі тижні. Офіційних підтверджень цьому немає - однак після зустрічі з Володимиром Путіним автор ідеї про дедоларизації, глава ВТБ Андрій Костін, повідомив: в цілому президент його підтримав (раніше це зробили міністри). Як позначиться цей захід на звичайних росіян і на економіці країни в цілому? Про це ми поговорили з експертами.

    Як заявляв глава Мінекономрозвитку Максим Орєшкін, уряд хоче розробити механізм, який удосконалює використання у зовнішній торгівлі інших валют. Населення, за словами чиновників, не постраждає - повної заборони ходіння в країні доларів, як це було в СРСР, не буде.

    Однак під ударом може опинитися курс рубля. Зарубіжні контрагенти Росії, яким відмова від долара і перехід до угод в національній валюті дозволить накопичити значні рублеві резерви, в будь-який момент зможуть викинути ці гроші на вільний ринок і серйозно обвалити курс російських грошових знаків.

    Підготовкою пропозицій щодо дедоларизації фінансової системи займається практично весь економічний блок уряду Росії. У роботі над документом беруть участь Мінфін, Мінекономрозвитку і ЦБ. За словами Орешкіна, мова йде про створення комплексу стимулюючих заходів, що дозволяють у зовнішньоторговельних відносинах користуватися іншими валютами. «Такого роду операції будуть більш ефективними, зручними та простими», - упевнений міністр.

    Нагадаємо, що вперше програму дедоларизації в липні цього року представив президенту Володимиру Путіну глава ВТБ Андрій Костін. Банкір підкреслював, що такі заходи не означають повної відмови від долара, а спрямовані на розширення використання рубля в міжнародних розрахунках. Більш того, валютна диверсифікація не опиниться примусової - нею зможуть скористатися тільки ті представники бізнесу, яким це дійсно вигідно. За словами Костіна, поступова дедоларизація російської економіки займе не менше 5 років.

    Як вважає доктор економічних наук Михайло Делягін, це буде вимушений, а не самостійний процес. «США готові ввести санкції, що забороняють російським держбанкам і держхолдингам проводити операції на зовнішньому ринку в доларах. Американська валюта стає токсичною. Використання долара може бути заборонено і іншим країнам, з якими контактує Росія », - попереджає експерт.

    На думку Делягина, при зниженні доларових розрахунків Росія стане менш вразливою в разі введення валютних санкцій і отримає можливість швидко налагодити двосторонні зв'язки з іншими державами без використання «зеленого». Також знизиться залежність від ризиків глобальних економічних потрясінь, оскільки диверсифікована система розрахунків менш схильна до макроекономічним шокам.

    Разом з тим, кажуть експерти, процес дедоларизація може виявитися трудомістким і ускладниться небажанням інших країн піти від долара. Зараз структура розрахунків по зовнішній торгівлі Росії з іншими державами приблизно така: у надходженнях від експорту долар займає близько 70%, євро - трохи більше 14%, а рубль - приблизно стільки ж. На інші валюти припадає менше 2%. Платежі по імпорту наступні: долар - 37%, євро - 31%, рубль - 29%, інші валюти - менше 3%.

    Статистика дозволяє зробити висновок, що долар залишається головною валютою розрахунків Росії у зовнішній торгівлі: його частка в надходженнях по експорту майже вдвічі вища за частку платежів з імпорту. За словами аналітика ГК "Фінам" Олексія Коренева, розрахунки в американській валюті добре налагоджені в усій світовій економічній структурі. Вони дешевші, ніж угоди в інших валютах.

    «Якщо контракт розтягнутий в часі, то за рахунок стабільності долара гарантується відсутність збитків через курсових коливань. Навіть Китай, що знаходиться в стані торгової війни з США, не поспішає йти від доларів. За підсумками 2017 року біля 88% товарообігу між Росією і Китаєм в частині експорту і близько 74% в частині імпорту оплачувалася доларами», - зазначає Коренев.

    Олександр Купцикевич, провідний аналітик FxProа, зауважує: євро хоч і помітно відстає від долара, але займає впевнене друге місце в обороті валютного ринку російських зовнішньоторговельних розрахунків. Однак і для масового переведення розрахунків в європейську валюту існують власні «підводні камені». Зокрема, негативний вплив на євро робить держборг Італії. Він збільшився до історичного максимуму в 2,3 трлн євро і зберігає тенденцію до зростання, який в майбутньому здатний перевищити 13% італійського ВВП.

    «Все це тисне на єдину європейську валюту і підриває віру в надійність євро», - вважає експерт. У зв'язку з цим поспішати з «зрадою» долара на користь євро поки немає резону - тим більше, що подібні дії рідко приносять прибуток і несуть в собі ризики невиправданих втрат.

    Як вважає Михайло Делягін, ще одним ризиком відмови від долара є висока волатильність валют країн, що розвиваються. Китайський юань в цьому році впав на 6%. Котирування турецької ліри знизилися більш ніж на 30%. Для розрахунку з контрагентами в національних валютах буде потрібно покупка відповідних грошових знаків. Резервні накопичення в нестабільних валютах призведе до знецінення коштів, що зберігаються в грошових знаках, що не входить в число резервних валют світу. Навіть якщо коливання будуть незначними. «Якщо помножити десяті і соті частки відсотка на обсяг товарообігу, то вийдуть втрати в сотні мільйонів і навіть мільярди доларів», - попереджає Коренев.

    Крім того, іноземним контрагентам Росії, згодним відмовитися від доларових угод, доведеться закуповувати рублі для розрахунку з компаніями нашої країни. Може йтися про трильйони рублів. Реалізувати цей резерв на міжнародному ринку буде важко. «Навіть дружні Росії країни можуть виплеснути цей потенціал на вільний ринок, що призведе до значного обвалення рубля», - попереджає Делягін.

    Біржові трейдери стверджують, що ряд великих вітчизняних компаній вже почав в екстреному порядку диверсифікувати інвестиційні вкладення. «Багато ринкові гравці збільшили частку євро в своїх портфелях, розраховуючи на переклад якоїсь частини платежів на цю валюту. Тільки за серпень з трьох найбільших російських банків «утекло» $ 7,4 млрд, з яких $ 5,9 млрд припали на юридичних осіб », - нагадує Коренев.

    У зв'язку з цим, на думку Олександра Купцикевич, зниження залежності економіки Росії від долара - довгострокова стратегія, яка не буде помітним чином підтримувати курс рубля. «Навпаки, така риторика додатково посилити тиск на Росію з боку США і прискорить введення санкцій, що негативно для російської валюти», - вважає експерт.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми