Коли з'явилася новина, що Білорусь відмовилася від кредитів МВФ, в Україні думки розділилися: одні назвали такий крок великою мудрістю, другі - дурістю, адже гроші доведеться брати у Росії.
Цю новинку прокоментував економіст Олег Устенко.
- Пане [президент Білорусі Олександр] Лукашенко є розумним політиком. Можна скільки завгодно сперечатися з приводу концепції розвитку Білорусі, яка лежить в його голові, але він точно є мудрим політиком. Його мудрість полягає в тому, що він дуже чітко розуміє: для того щоб народ відносно непогано жив, економіка повинна бути забезпечена серйозним економічним зростанням, який, до слова, є в Білорусі. Для вас буде подивом дізнатися, що рівень ВВП на душу населення в Білорусі мало не в три рази вище, ніж в Україні? Чи буде для кого-то новиною, що в минулому місяці пан Лукашенко кампанійщиною (що не дуже добре, але в принципі) боровся з посиленою корупцією в медичній сфері? Чи буде цікаво для українців дізнатися, що маса головних лікарів державних клінік Білорусі просто пішли під суд і реально були посаджені в тюрми? Там рівень корупції в кілька разів нижче, ніж в Україні. Білорусь показує серйозний прогрес, навіть якщо ви подивитеся на структуру експорту. Наша структура повністю сировинна. 60% нашого експорту - метали, хімія, зерно і продукція продовольства. У них ситуація інша - мало не 70% їх експорту займають товари з більш високим рівнем доданої вартості. Вони реально розвиваються, у них якісна система освіти, а сфера медицини - одна з кращих на пострадянському просторі.
І ситуація з боргами в Білорусі теж набагато краще, ніж у нас. Якщо ви подивіться співвідношення боргів до ВВП, ви побачите, що у них воно на рівні близько 40%. Це в два раз нижче, ніж у нас. Це не означає, що у них просто чудова економічна політика. Зовсім ні. У них є серйозні економічні пробуксовки. І необхідність позичати гроші у них була просто очевидна. Але фішка полягає в тому, що вони не побажали проводити реформи так швидко, як запропонував МВФ. Вони хочуть їх проводити, але не у високошвидкісному режимі. І при цьому вони намагаються заробляти очки на своїй роботі з росіянами, намагаючись просто позичити у них гроші замість того, щоб брати їх під 3% у МВФ. Їм достатньо буде програми в районі 5 мільярдів доларів. Це мало не в чотири рази менше, ніж та потреба, яка була у нас в валюті. Вони можуть спробувати позичити ці гроші у Росії. Якщо не вийде, тоді, звичайно, вони будуть звертатися в інші міжнародні інституції і в МВФ. МВФ - це завжди кредитор в останній інстанції. Тому не треба думати, що вони генії, бо відмовилися від співпраці з МВФ. У них просто інший контекст і інші умови, набагато кращі, ніж у нас.