Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Як вплине глобальна криза на економіку України

  • Джерело: apostrophe.ua.  → Ключові теги: економіка

    Фондовий ринок США обвалився на торгах 10 жовтня, на наступний день "естафету" прийняли азіатські майданчики. Поки говорити про глобальну кризу на зразок того, що був у 2008 році, рано, але це вже певний сигнал про наближення серйозних потрясінь, попереджають експерти.

    5419_19_main_new_1503923931.jpg (44.91 Kb)

    Американські фондові індекси обвалилися на торгах в середу, 10 жовтня. Різке зниження котирувань відбулося на тлі зростання прибутковості казначейських паперів США (Treasuries). Так, індекс Dow Jones Industrial Average впав майже на 832 пункту (3,15%), Standard & Poor's 500 - майже на 95 пунктів (3,3%), Nasdaq Composite - на 316 (4%). При цьому для Nasdaq падіння стало найпомітнішим за останні сім років.

    Найбільше знизилися котирування компаній високотехнологічного сектора - Amazon подешевшав на 6,2%, Netflix - на 8,4%, Facebook - на 4,1%, Alphabet - на 4,6%, Microsoft - на 5,4%.

    Слідом за Америкою почало лихоманити азіатські ринки. У четвер, 11 жовтня, шанхайський індекс CSI 300 впав більш ніж на 4%, гонконгський Hang Seng - більш ніж на 3%, корейський Kospi - більш ніж на 3,5%, японські Topix і Nikkei 225 - на 3,5% і 4% відповідно.

    В ході масового розпродажу на біржах китайський телекомунікаційний гігант Tencent втратив майже 7%, акції японського IT-гіганта SoftBank обвалилися на 6%.

    Президент США Дональд Трамп у властивій йому епатажної манері звинуватив в тому, що відбувається Федеральну резервну систему (ФРС), яка в кінці вересня в черговий, третій за рік, раз підвищила облікову ставку - до 2-2,25%. "ФРС збожеволіла", - заявив американський президент.

    Зростання ключової ставки сприяє зменшенню фіксованого доходу за облігаціями, тому справедливо говорити про те, що цей фактор дійсно позначився на зростанні прибутковості американських цінних паперів, які переступили небезпечний (для США) рубіж в 3%: на торгах 10 жовтня вона встановилася на рівні 3, 22% (для порівняння, прибутковість розміщених в серпні українських цінних паперів склала понад 9%).

    Однак ринок швидше відреагував не на сам зростання ставки, а на заяви Трампа. До того ж, аналітики вважають, що падіння фондових індексів пов'язане в першу чергу з торговельною політикою американського президента по відношенню до Китаю, що, до речі, сам Трамп категорично заперечує - саме відповідаючи на питання про відносини з КНР, він зробив Наведений вище випад проти ФРС.

    Сигнали і передумови
    Але ставитися до події легковажно все ж не варто.

    Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко в розмові з "апостроф" заявив, що сьогодні є багато сигналів, які можуть свідчити про те, що світова економіка наближається до кризи. При цьому він сумнівається, що "спусковим гачком буде внутрішня ситуація в США". "Тригером може стати ситуація на глобальних ринках і взаємини США з цими глобальними ринками. Те, що зараз відбувається на американському фондовому ринку, скоріше, є відображенням цієї ситуації", - сказав він.

    З цим згоден фінансовий експерт Олексій Кущ. За його словами, зараз ми можемо бачити "загальні контури кризи, що наближається і ті передумови, які можуть його створити". "Найважливіший фактор - різка зміна монетарної політики США, перехід від політики кількісного розширення, коли Америка заливала систему дешевими, практично безкоштовними ресурсами під низькі процентні ставки. Зараз же діаметрально протилежна монетарна модель - це політика кількісного стиснення, коли ФРС буде вилучати ліквідність з фінансової системи, буде підвищувати процентні ставки", - розповів він.

    За словами Куща, політика "дорого долара" різко вдарить по економікам, що розвиваються, а головний удар може бути по Китаю. До цього додаються такі чинники, як політика торгового протекціонізму, торгові війни з тим же Китаєм. Все це в сукупності формує кризові очікування.

    За словами фахівця, поки незрозуміло, яким буде масштаб кризи, що насувається - які країни він торкнеться і в якій мірі, захопить він тільки економіки, що розвиваються або також відіб'ється і на розвинених країнах, в тому числі США.

    Гірше, ніж в минулий раз
    Україна відноситься до розряду економік, що розвиваються, а тому важливо зрозуміти, як процеси на світових ринках можуть вплинути на нашу країну. Поки, як зазначає Максим Пархоменко, побоюватися нема чого.

    Але якщо вибухне справжня криза, Україні доведеться дуже несолодко. За словами Віталія Шапрана, вплив буде приблизно таким же, як при економічних кризах 1998 та 2008 років. "З тих пір ми не стали сильнішими", - зазначив він.

    Варто нагадати, що в 2009 році, тобто коли наслідки світової кризи попереднього року були особливо відчутні, ВВП України впав майже на 15%. Незважаючи на те, що в 1999 році українська економіка навіть трохи зросла (на тлі попереднього зниження протягом майже 10 років) в обох випадках гривня девальвувала вдвічі.

    Втім, Олексій Кущ переконаний, що зараз Україна готова до кризи ще гірше, ніж в 2008 році. "Тоді у нас ще була якась прошарок жирових запасів, а зараз економічний організм України практично виснажений", - сказав він. На думку фахівця, Україна найближчий криза принесе дуже серйозні наслідки, оскільки за останні чотири роки було здійснено істотну деіндустріалізація вітчизняної економіки. "Ми від товарів з високим рівнем доданої вартості перейшли практично виключно до експорту сировини, різко зросла питома вага продукції сільського господарства, причому не готових продуктів, а сировинних - зерно, кукурудза, соняшник. Металургія - це теж експорт напівфабрикатів. А будь-яка криза - це падіння цін на сировину", - сказав він.

    При цьому Кущ підкреслив, що прийдешній криза може мати певні особливості, коли ціни на деякі сировинні товари, наприклад, на метали, впадуть, а на імпортовані Україною енергоносії, зокрема на нафту, залишаться на відносно високому рівні через геополітичних чинників (в першу чергу через санкції США проти Ірану). "Ці сировинні ножиці буде обрізати наш валовий продукт", - заявив експерт.

    Олег Устенко також передбачає "колосальний удар" по вітчизняній економіці в результаті розвитку світової кризи. Він нагадав, що більше третини ВВП України залежить від експорту металів, хімічної та аграрної продукції. "Якщо ціни на цю продукцію падають на 10%, країна втрачає понад 3% зростання ВВП. З огляду на, що за прогнозами уряду зростання в наступному році повинен скласти 3%, то ми (внаслідок кризи) вийдемо на нульове зростання. А якщо ціни впадуть більш ніж на 10%, то ми підемо в мінус", - заявив він.

    За словами Олексія Куща, будь-яка криза - це ще і відтік інвестицій і девальвація національних валют. "Гривня також буде схильна до цього девальваційного тиску, яке буде посилюватися напруженим графіком виплат зовнішніх боргів наступного року", - попередив він.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max  Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max
iPhоne 15 Pro Max зміг здивувати навіть найвибагливіших користувачів. Смартфон став ще потужнішим і швидшим, і у нього з'явилися нові опції. При цьому...
Чем занимается бывший ТОП-менеджер Чем занимается бывший ТОП-менеджер "Нафтогаза" Александр Кацуба: частная добыча газа, финансовые услуги, волонтерство
Александр Кацуба стал известен в начале 10-х годов благодаря работе в государственных энергетических гигантах. Выходцы из известной в Харькове бизнес-...
Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми