У серпні гаманці росіян схудли на 0,9%, а у вересні спад прискорився до 1,5% і став рекордним з липня минулого року.
Відповідні дані публікують російські ЗМІ, посилаючись на дані Росстата.
Згідно з даними, в номінальному вираженні середній подушний дохід збільшився на 847 рублів (до 31982 рубля), але весь приріст "згорів" в інфляції, яка прискорилася, до 3,5% на початок жовтня.
В результаті реальні доходи населення - тобто сума, яка залишається на руках після всіх обов'язкових платежів і поправки на зростаючі ціни, - впали нижче попереднього "дна" кризи, яке Росстат зафіксував в грудні минулого року.
Зубожіння населення триває по закрученої вниз спіралі четвертий рік поспіль: так, доходи вересня-2018 виявилися на 1,5% нижче показника за вересень 2017 року, який в свою чергу був на 0,9% менше цифри за вересень 2016- го.
У вересні 16-го росіяни виявилися на 2,5% біднішими, ніж в тому ж місяці 2015 го, коли їхні доходи впали на 4,7% в порівнянні з 2014-м.
За словами директора аналітичного департаменту "Локо-Інвест" Кирила Тремасова, новий виток падіння доходів - це результат прискорення інфляції і міхура споживчого кредитування, який активно надувалася в останні роки.
За першу половину 2018 року російські банки надали 1,4 трильйона рублів нових споживчих кредитів, збільшивши портфель на 20,7%, а в серпні побили історичний рекорд, видавши за місяць мільйон кредитних карт.
Таким чином, обслуговування позик з'їдає все більше і більше грошових доходів, вказує Тремасов. В результаті навіть при кредитної накачуванні починає сповільнюватися споживча активність: темпи зростання роздрібних продажів упали в вересні до 2,2% (з 2,8% в серпні).
Це, в свою чергу, гальмує економіку, яка більш ніж на половину складається з споживання, зазначає головний економіст ING по Росії Дмитро Долгін. За даними МЕР, у вересні зростання ВВП сповільнилося до 1,1%, що втричі нижче показників весни і вдвічі менше офіційного прогнозу уряду на рік.
Одночасно, за словами головного економіста Альфа-банку Наталії Орлової, наступний рік принесе РФ нові труднощі: підвищення ПДВ збільшить ціни, в результаті купівельна спроможність населення скоротиться на 500 млрд рублів.
Крім того, 2 мільйони росіян не отримають своїх пенсій, що еквівалентно випадних доходів на 300 млрд рублів.
Сумарно домогосподарствам доведеться скоротити споживання на 2%, оцінює Орлова, що сповільнить зростання ВВП до мізерних 0,8%.