В основі ідеї дедоларизації лежить прагнення захистити економіку в разі введення нових санкцій.
Проект щодо відмови економіки Росії від долара може привести до зміни обов'язкових валютних резервів для кредитних організацій, через що у них зникає інтерес до видачі позик у валюті.
Таку думку висловили експерти.
На думку економістів, в основі ідеї дедоларизації лежить прагнення захистити економіку в разі введення нових обмежувальних заходів, але ніяк не бажання нашкодити громадянам, яке тримає вклади в національній валюті США. Ще один позитивний момент цього проекту для країни полягає в тому, що для економіки стане вигідно випускати готівку.
Експерти підкреслюють, що ризики подібних заходів для росіян носять скоріше теоретичні, так як зміна цивільного обороту валюти зажадає багато зусиль і в результаті стане невигідним. Відмова від долара може торкнуться великих міст, оскільки саме там знаходиться в обігу більшу кількість паперових доларів. Співрозмовники газети говорять про те, що в Російській Федерації налічується 80 млрд готівкових доларів. Що стосується безготівкового роздрібного обороту валюти, то в цій сфері ризики будуть менше.
Фахівці відзначають, що Банк Росії накопичив приблизно 30 млрд готівкової іноземної валюти, ще близько 14 млрд зберігається в комерційних банках. Вони вважають, що такі накопичення необхідні на випадок валютної паніки серед громадян, щоб мати можливість повернути вклади в валюті, проте такий сценарій малоймовірний.
Зовнішня дедолларизация потребують великої кількості часу: частина контрагентів може не піти на те, щоб переукладати договори в іншій валюті, іншим доведеться давати цінову премію з метою компенсації коливання курсів валют, резюмують економісти.
У вересні Міністерство фінансів Росії підтримало ініціативу глави ВТБ Андрія Костіна щодо відмови російської економіки від долара. На його думку, зниження ролі американської валюти в економіці Росії необхідно для того, щоб забезпечити стабільність в міжнародних розрахунках. Костін відзначив, що відповідні кроки ніяк не торкнуться росіян, що мають доларові активи. Через якийсь час план по дедоларизації вирішили засекретити. Аналітики припускають, що це зроблено через наявність чутливої інформації для фінансового сектора, яка може спровокувати коливання курсу рубля.