Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Село та торгівля є локомотивом української економіки

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: сало, торгівля

    Зарплати українців зросли на чверть, але борги по ним стали більші.

    5971_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    Життя українців поступово налагоджується, про це говорять дані статистики за підсумками 2018 року. Якщо порівняти їх з 2017 роком, то видно, що не тільки промисловість, агросектор, будівництво прогресують, але й зарплати зростають швидше за ціни, а безробіття знижується. Картину трохи псує збільшення боргів по зарплатах і зростання імпорту при майже постійному експорті. На жаль, але експерти прогнозують, що 2019 року успіхи будуть скромніші.

    Цифри

    Як видно з інфографіки, найвищий приріст минулого року відбувся у будівництві, найнижчий – у промисловості, яка посідає близько двох третин в загальному ВВП країни. Продовжують зростати експорт та імпорт, але, на жаль, розрив між ними на користь імпорту збільшився (купуємо все більше, ніж продаємо), що негативно позначається на зовнішньоторговельному балансі країни. Проте потішило українців зростання їхніх зарплат: номінально вона загалом зросла за рік майже на чверть, а з урахуванням нижчої 2018 року інфляції, ніж 2017-го, – майже на 30%.

    Ще більше вражають цифри за п'ятирічку: якщо 2014 року ми мали падіння майже за всіма показниками, крім номінальних зарплат (+ 5,8% до докризового 2013 року) та інфляцію в 32% за промпродукцією і майже 25% за споживчими товарами, то зараз ці цифри вдвічі менші. Та й в абсолютних цифрах середня зарплата тепер у гривнях вища в 2,5 рази, або майже на 5500 грн. Але платять її гірше, ніж раніше: 2018 року заборгованість по зарплатах зросла на 13,5% порівнянл з 2017-м.

    Думка експертів

    Економісти визнають, що економіка України зростає, але відзначають дедалі більший внесок у ВВП агросектора і все менший (у відсотках) від ВВП – промисловості. Зі слів президента Украналітцентру Олександра Охріменка, вся промисловість спрацювала майже в нуль (зростання за рік всього 1,1%) через те, що майже не зросло виробництво металу, впала переробка нафтопродуктів, притому що імпорт палива у нас виріс, але головне – великий мінус дала харчова галузь.

    "Зростало транспортне машинобудування, але його структура поступово змінюється: підприємства все більше випускають запчастин для транспорту і вагонів-зерновозів, адже ростуть виробництво та експорт зерна, – уточнив Охрименко. – А ось автобудування, перш за все легкових автомобілів, впало, під загрозою електричного машинобудування, адже майже закінчилися старі замовлення, орієнтовані загалом на СНД, а нових буде набагато менше. Натомість зростає випуск кабельної продукції. Навіть зростання в 30% у будівництві сталося насамперед за рахунок інфраструктури, а не житла: будувалися елеватори (тут приріст 64%, дороги, порти (34%), і лише 2% приросту за рахунок житлових будинків".

    Економіст Іван Нікітченко каже, що економіку 2018 року витягли експорт сільгосппродукції і IT-сектор.

    "Внутрішній ринок дуже слабкий – вільні кошти хто може вкладає в нерухомість, – аналізує Нікітченко. – Роздрібний товарообіг виріс нижче інфляції, тобто реально купувати стали менше, знизилися перевезення всередині країни. Зростання добробуту компенсується за рахунок зростання імпорту. Це показує, що ніяких структурних змін в економіці не відбулося – ми повертаємося до ситуації, що була до кризи. Ми повністю залежимо від ситуації на зовнішніх ринках. Поки глобальна економіка зростає, ціни на наші експортні товари високі, немає дефіциту грошей за кордоном – у нас все відносно добре, хоча ВВП України зростає нижче, ніж середньосвітовий ВВП. Щойно на зовнішньому ринку станеться криза – ми знову впадемо першими, і дуже сильно, адже у нас дуже слабкий внутрішній ринок".

    Що нас чекає 2019 року

    Експерти кажуть, що намітилися тенденції в економіці країни і життя народу сповільнюється.

    "Поточного року очікується приріст у промисловості, насамперед за рахунок переробки продукції рекордного минулорічного врожаю (соняшник на масло) і металургії, – говорить Охріменко. – Але на тлі зростання зарплат і все більшого надходження грошей від заробітчан прискориться інфляція – вище 10%".

    Нікітченко також дає позитивний прогноз на 2019 рік: глобальної кризи не буде, безробіття ще знизиться, а зарплати зростуть. Але все це буде відбуватися повільніше через уповільнення зростання світової економіки.

    Водночас зростання цін в Україні випереджає прогнози. За інформацією Держстату, найбільше зростання цін в річному вираженні зафіксоване на автодорожний пасажирський транспорт – 30,3%, овочі – 27,8%, утримання будинків і прибудинкових територій – 23,7%, природний газ – 22,9%, хліб – 21,5%.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max  Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max
iPhоne 15 Pro Max зміг здивувати навіть найвибагливіших користувачів. Смартфон став ще потужнішим і швидшим, і у нього з'явилися нові опції. При цьому...
Чем занимается бывший ТОП-менеджер Чем занимается бывший ТОП-менеджер "Нафтогаза" Александр Кацуба: частная добыча газа, финансовые услуги, волонтерство
Александр Кацуба стал известен в начале 10-х годов благодаря работе в государственных энергетических гигантах. Выходцы из известной в Харькове бизнес-...
Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми