Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Гривня скоро може "просісти" через виплати по держборгу

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: гривня

    Чиновники кажуть, що готові до викликів, а експерти дають прогнози щодо курсу.

    3550_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    Хоча дефіцит держбюджету України за підсумками семи місяців перевищив мільярд гривень, в Міністерстві фінансів запевняють: країна готова до пікових виплат за держборгом. "Сьогодні" з'ясували, що зараз відбувається з скарбницею, скільки найближчим часом треба заплатити нашим кредиторам і як на це відреагує гривня.

    Дефіцит і борг
    За даними Держказначейства, дохід держбюджету за минулі сім місяців становив 584,1 млрд грн, або 97,4% від запланованого. У Мінфіні зазначають, що тут однією з головних проблем стала занадто міцна гривня – в бюджеті її закладали на рівні 28,3 грн за долар, але в першому півріччі середній курс становив 26,9 грн. До слова, саме через занадто низький курс нещодавно виник конфлікт між Мінфіном і НБУ. Гололава міністерства Оксана Маркарова публічно поскаржилася, що банкіри докладають мало зусиль, щоб утримати різке зростання гривні. Крім того, дефіцит загального фонду скарбниці за січень-липень зріс до 1,1 млрд грн (за підсумками півроку він становив 0,9 млрд грн).
    Незважаючи на ці проблеми, чиновники обіцяють: пікові виплати за держборгом Україна переживе.

    "Станом на 1 серпня сума коштів на Єдиному казначейському рахунку становила 49 млрд грн, а на валютних рахунках Держказначейства в гривневому еквіваленті знаходилося ще 76,8 млрд грн. Накопичених коштів достатньо для обслуговування і виплат держборгу найближчими місяцями, що пом'якшує виклики, які стоять перед нами", – кажуть в Мінфіні.

    До кінця року за боргами потрібно заплатити 169 млрд грн – 71,4 млрд у гривнях, а решту в валюті. При цьому на вересень припадає другий максимум цього року – 58,5 млрд грн. Попередній був у травні – 77,8 млрд грн. "Найскромніші" виплати заплановані на серпень (9,7 млрд грн), жовтень (17,5 млрд грн) і грудень (8,6 млрд грн).

    За словами аналітика Forex Club Андрія Шевчишина, пікові виплати у вересні навряд чи якось позначаться на курсі валют.

    "Сьогодні всі ризики вересневих піків зняті. Наприклад, у нас достатньо грошей в золотовалютному резерву ($ 21,84 млрд. – Авт.). Швидше на курс вплинуть інші фактори. Наприклад, зниження цін на сировину на світових ринках, – пояснює він. – Якщо говорити конкретно про курс, то до пікових виплат вони заплановані на початок місяця. Я б говорив про збереження курсу в межах 25-26 грн за долар".

    Економіст Олександр Савченко згоден, що виплата боргів не вдарить по нацвалюті.

    "Нацбанк не виходитиме на валютний ринок і не скуповуватиме долари. Плюс зараз скорочуються витрати – менше витрачатиметься інвестиційних грошей. До того ж Мінфін продовжує позичати гроші під великі відсотки і в гривні, і у валюті. І за рахунок зверхліміту нових боргів і будуть покриті виплати у вересні, – підкреслив він. – Але це "халіф на годину" – в майбутньому це може негативно позначитися на курсі гривні. Загалом же, до кінця року, я думаю, буде 27-27,5 грн за долар, але за умови, що не буде екстремальних подій".

    З початку року гривня до долара зміцнилася на 9%. За словами голови ради Нацбанку Богдана Данилишина, це найкращий результат серед всіх нацвалют світу. Вчора ж долар на міжбанку втратив 6 копійок і коштував 25,16 грн.

    Борг віддасть не тільки Мінфін
    Економіст Тарас Козак уточнює, що особливо важливо, що виплати за держборгом будуть диверсифіковані.

    "Щоб розрахуватися з цих питань навіть до кінця року, нам не потрібне додаткове фінансування. Важливо, що у вересні ми не всю суму платитимемо Міністерству фінансів. Там є істотна частина, яку заплатить Нацбанк зі своїх джерел, і це ніяк не відноситься до державного бюджету. А Мінфін, дійсно, зробив запас на друге півріччя цього року, зокрема переформатувавши борг через внутрішній. Тобто внутрішній борг цього року значно більший, ніж минулого, і, що найважливіше, його гривнева частина більше. І, звісно ж, легше розраховуватися з гривневими боргами", – каже Козак.

    Він також зазначив: значну частину доходів за 7 місяців профінансував Нацбанк зі своїх доходів:

    "Якби цих платежів не було, відсоток невиконання держбюджету був би більше. Але бюджет цього року буде точно виконано і навіть якщо ми не отримаємо фіндопомогу від наших партнерів, все одно до кінця року проблем з боргами не буде".



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Як український малий бізнес змушений годувати чужі корпорації Як український малий бізнес змушений годувати чужі корпорації
Останнім часом ситуація в сфері інтернет-торгівлі стає дедалі загрозливішою. За даними Опендатабот та Прозорро, близько 30% малого бізнесу в Україні п...
Одна історія кар’єри в ІТ, яка могла не статися — шлях до успіху у кібербезпеці Одна історія кар’єри в ІТ, яка могла не статися — шлях до успіху у кібербезпеці
Що робити, коли життя несподівано змінює маршрут, а майбутнє стає розмитим? Як знайти себе, якщо опори більше немає, а університетський диплом чи попе...
Як Ploom допомагає зменшити дим і неприємний запах? Як Ploom допомагає зменшити дим і неприємний запах?
Усім відомо, що традиційне куріння сигарет супроводжується характерним димом і неприємним запахом, який залишається на одязі, у приміщеннях та на воло...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми