Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Механізм роботи та впливу на економіку "друкарського станка"

  • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: економіка

    Словосполучення «друкарський верстат» у свідомості багатьох українців — це апарат, що розташований у Києві, на якому безперервно друкують нові, хрусткі гривневі купюри. Однак журналісти вкладають у сполучення «друкарський верстат» зовсім інше поняття, таким чином позначаючи грошову емісію, яку здійснює головний банк країни та регулятор банківської системи — Національний банк України.

    3070_programma-gosudarstvennogo-sofinansirovaniya-pensii-800x450.jpg (38.27 Kb)

    Експерт вирішив простими словами розповісти, що таке емісія, до чого вона може призвести у великих розмірах та як це впливає на життя пересічних українців.
    Що таке грошова емісія і як це працює
    Національний банк у міру потреби емітує (тобто пускає в обіг) безготівкову національну валюту — гривню.
    Це може відбуватися різними способами:
    або шляхом викупу іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку (у цьому випадку НБУ збільшує свої золотовалютні резерви);
    або шляхом купівлі цінних паперів, що випускаються в обіг Міністерством фінансів — облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП).
    У першому випадку Національний банк емітує суворо визначену кількість нацвалюти, що відповідає обсягу валюти, що надходить до країни.
    У другому відбувається так звана незабезпечена емісія. В результаті — у країні стає більше грошей, які відповідно знецінюються.
    Мета незабезпеченої емісії — надати Міністерству фінансів та Держказначейству підтримку у процесі наповнення державного бюджету.
    До чого може призвести «незабезпечена» емісія грошей у великих розмірах
    Головний результат подібної емісії — гроші стрімко втрачають свою ціну. Знижується обсяг товарів, який можна було купити на ту саму суму грошей раніше. Це виявляється насамперед у зростанні цін на все, включаючи товари першої потреби.
    Безконтрольна емісія часто спричиняє гіперінфляцію, коли ціни зростають у десятки, сотні, а часом — і в тисячі разів. У цьому випадку національна валюта, яку друкують таким чином, перетворюється на просто «папір».
    Вплив емісії на життя пересічних українців
    Перше, що впадає в око навіть людині, далекій від економіки та фінансів, — це падіння національної валюти до іноземних (зокрема, американського долара та євро). Долар сьогодні подолав позначку 40 гривень, а євро сягнув 41 гривні.
    Зростання вартості долара означає зростання ціни всього імпорту. А оскільки через знищення нафтопереробних заводів весь бензин у нас завозиться з-за кордону, це неминуче призведе до зростання вартості ПММ. Слідом за ними зростуть ціни і на все інше: продукти, ліки, одяг тощо.
    Таким чином, наслідки незабезпеченої емісії пересічні українці відчувають дуже швидко.
    Проте припинити друкувати гроші Національний банк не може, поки триває війна.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Як український малий бізнес змушений годувати чужі корпорації Як український малий бізнес змушений годувати чужі корпорації
Останнім часом ситуація в сфері інтернет-торгівлі стає дедалі загрозливішою. За даними Опендатабот та Прозорро, близько 30% малого бізнесу в Україні п...
Одна історія кар’єри в ІТ, яка могла не статися — шлях до успіху у кібербезпеці Одна історія кар’єри в ІТ, яка могла не статися — шлях до успіху у кібербезпеці
Що робити, коли життя несподівано змінює маршрут, а майбутнє стає розмитим? Як знайти себе, якщо опори більше немає, а університетський диплом чи попе...
Як Ploom допомагає зменшити дим і неприємний запах? Як Ploom допомагає зменшити дим і неприємний запах?
Усім відомо, що традиційне куріння сигарет супроводжується характерним димом і неприємним запахом, який залишається на одязі, у приміщеннях та на воло...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми