Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Механізм роботи та впливу на економіку "друкарського станка"

  • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: економіка

    Словосполучення «друкарський верстат» у свідомості багатьох українців — це апарат, що розташований у Києві, на якому безперервно друкують нові, хрусткі гривневі купюри. Однак журналісти вкладають у сполучення «друкарський верстат» зовсім інше поняття, таким чином позначаючи грошову емісію, яку здійснює головний банк країни та регулятор банківської системи — Національний банк України.

    3070_programma-gosudarstvennogo-sofinansirovaniya-pensii-800x450.jpg (38.27 Kb)

    Експерт вирішив простими словами розповісти, що таке емісія, до чого вона може призвести у великих розмірах та як це впливає на життя пересічних українців.
    Що таке грошова емісія і як це працює
    Національний банк у міру потреби емітує (тобто пускає в обіг) безготівкову національну валюту — гривню.
    Це може відбуватися різними способами:
    або шляхом викупу іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку (у цьому випадку НБУ збільшує свої золотовалютні резерви);
    або шляхом купівлі цінних паперів, що випускаються в обіг Міністерством фінансів — облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП).
    У першому випадку Національний банк емітує суворо визначену кількість нацвалюти, що відповідає обсягу валюти, що надходить до країни.
    У другому відбувається так звана незабезпечена емісія. В результаті — у країні стає більше грошей, які відповідно знецінюються.
    Мета незабезпеченої емісії — надати Міністерству фінансів та Держказначейству підтримку у процесі наповнення державного бюджету.
    До чого може призвести «незабезпечена» емісія грошей у великих розмірах
    Головний результат подібної емісії — гроші стрімко втрачають свою ціну. Знижується обсяг товарів, який можна було купити на ту саму суму грошей раніше. Це виявляється насамперед у зростанні цін на все, включаючи товари першої потреби.
    Безконтрольна емісія часто спричиняє гіперінфляцію, коли ціни зростають у десятки, сотні, а часом — і в тисячі разів. У цьому випадку національна валюта, яку друкують таким чином, перетворюється на просто «папір».
    Вплив емісії на життя пересічних українців
    Перше, що впадає в око навіть людині, далекій від економіки та фінансів, — це падіння національної валюти до іноземних (зокрема, американського долара та євро). Долар сьогодні подолав позначку 40 гривень, а євро сягнув 41 гривні.
    Зростання вартості долара означає зростання ціни всього імпорту. А оскільки через знищення нафтопереробних заводів весь бензин у нас завозиться з-за кордону, це неминуче призведе до зростання вартості ПММ. Слідом за ними зростуть ціни і на все інше: продукти, ліки, одяг тощо.
    Таким чином, наслідки незабезпеченої емісії пересічні українці відчувають дуже швидко.
    Проте припинити друкувати гроші Національний банк не може, поки триває війна.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Роль харчування у профілактиці запорів у дітей Роль харчування у профілактиці запорів у дітей
Запори у дітей – поширена проблема, яка може суттєво впливати на якість життя малюка, його самопочуття та викликати занепокоєння у батьків. Одним із н...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми