Український малий і середній бізнес продовжує відновлюватися.
Збільшилася частка підприємців, які сподіваються на зростання бізнесу, покращилися очікування товарооборотів у 2022 році. Про це свідчать дані сьомої хвилі досліджень проєкту "Дія.Бізнес" і стратегічного агентства Advanter Group, пише Forbes.
Індекс активності бізнесу незначно виріс з червня, але залишається на низькому рівні, що свідчить про невпевненість бізнесу у швидкому покращенні економічної ситуації.
Загальні прямі втрати мало і середнього бізнесу за п'ять місяців повномасштабної російської агресії оцінюють у $87 млрд.
39,9% підприємств повністю або майже повністю припинили роботу з 24 лютого.
Це нижче показника червня, коли 46,8% підприємств залишалися повністю або майже не працюючими. Така ж ситуація спостерігалася у травні.
14,3% бізнесу вже перемістились в Україні, 1,8% – за кордон, ще 6,6% планують релокацію, але 50% з них ще не визначились із географією.
Зросла порівняно з червнем частка тих підприємців, що сподіваються на зростання бізнесу – 8,3%.
Стабільною залишається частка підприємців, що не бачать можливості для перезапуску бізнесу, який зупинився (10,3%) або вважають що цьогорічний оборот буде не більше за 20% від минулорічного (23,3%).
41,6% бізнесів планують надалі розвиватись і конкурувати через унікальні ділові зв'язки, партнерства, 38,9% – через технологічні інновації, 20,9% використовуючи бізнес-інновації.
Водночас більшість українських підприємців (61%) попри війну, вимушену релокацію, складнощі з логістикою і зменшення обсягів продажів продовжують працювати.
А 91% з тих, хто призупинив діяльність – готові відновитись у майбутньому, повідомляє ЗМІ.