Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Як зберегти заощадження під час війни

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: заощадження

    Відповідно до оновленого макроекономічного прогнозу Нацбанку на 2022–2024 роки, цього року темпи зростання споживчих цін сягнуть близько 30%. У 2023 році інфляція сповільниться нижче 21%, а ще за рік – нижче 10%.

    84_001-202-825x460.jpg (62.98 Kb)

    Основна причина такого сценарію – війна. Окрім того, безпрецедентно висока інфляція і до війни почала спостерігатися у США та Європі, що, звісно ж, також мало і має свій вплив на наш ринок.

    Що буде з курсом валют – прогнозувати ще складніше, адже одним із важливих чинників, що впливає на валютні коливання, є перебіг подій на фронті.

    У таких реаліях у людей виникає запитання: як бути із заощадженнями?

    Отже, на сьогодні є чимало способів, як можна зберігати гроші, деякі з них дуже зрозумілі – як-от класичний банківський депозит. Інші ж доволі інноваційні – як, наприклад, військові ОВДП чи валютний депозит "онлайн".

    Давайте з’ясовувати.

    Банківський депозит у гривні

    Почну з плюсів. Протягом війни і три місяці по її закінченню держава гарантує, що захищає ваші депозити на 100%. Тобто в дуже гіпотетичному випадку, якщо ваш банк збанкрутує, держава поверне вам усі гроші.

    Із цього погляду, збереження грошей у банку – дуже привабливе, адже безризикове. Окрім того, після підняття облікової ставки Національним банком зросли й ставки за банківськими депозитами. Приміром, у гривні дохідність може сягати 20% річних. У найбільших за обсягами вкладів банках, які внесені до індексу ставок за депозитами фізичних осіб – UIRD, ставки за строковими вкладами в середньому становлять приблизно 11% річних. У підсумку – гроші захищені. Окрім того, ваші гроші працюють і підтримують українську економіку.

    Що ж стосується "класичного" банківського депозиту у валюті, то так, він теж на 100% застрахований державою, однак доходність за валютними депозитами наразі може сягати 3%, а в банках з індексу UIRD у середньому не перевищує 1%.

    Зверніть увагу: дохід за банківськими депозитами – оподатковується.

    Військові ОВДП

    Військові облігації – це цільові державні боргові цінні папери, призначені для запозичень на ринку з метою фінансування потреб Збройних Сил України та держави в умовах війни. Виплати за таким облігаціями на 100% гарантуються державою.

    Простими словами: ви зараз допомагаєте державі фінансувати ЗСУ, а держава вам гарантує повернення ваших грошей із відсотками.

    На момент написання цієї публікації максимум дохідності за гривневими паперами – 18,5% річних, за доларовими ОВДП – 4,5% річних.

    Громадяни та бізнес можуть купити військові ОВДП через банки-дилери або через ліцензовані інвестиційні фірми. Чимало банків продають ОВДП у своїх мобільних додатках. До речі, з жовтня військові облігації можна придбати й у застосунку "Дія".

    Банківський валютний депозит "онлайн"

    Раніше Нацбанк дозволив купувати в режимі онлайн валюту в еквіваленті до 50 тисяч гривень (пізніше збільшив ліміт до 100 тисяч) і класти цю валюту на валютні депозити. Таку послугу почали доволі активно пропонувати українські банки. Населення охоче користувалося пропозицією і за перші два неповні місяці поклало на валютні депозити приблизно $200 млн.

    Нещодавно ж Нацбанк запровадив новий інструмент, який також дасть змогу громадянам захистити свої гривневі заощадження від ризику девальвації, але трішки іншим способом.

    Зараз є змога купувати долари США за офіційним курсом НБУ без обмежень за сумою, розміщувати ці долари на строковий депозит у банку, але з обов’язковим зворотним продажем купленої валюти також за офіційним курсом після закінчення терміну депозиту.

    Тобто сьогодні ви можете покласти гроші на депозит у доларах США за курсом 36,57 грн/дол. США, а через пів року отримати суму в гривнях, що відповідатиме курсу НБУ на день закінчення депозиту.

    Ставки за депозитами відрізнятимуться в різних банках.

    Купівля готівкової валюти

    Зазначу, що масова купівля готівкової валюти населенням може здійснювати спекулятивний тиск на курси. Окрім того, якщо перейдемо до більш прагматичних міркувань кожного окремого домогосподарства, то в країні – війна. Ми бачили, як жорстоко й безщадно російські терористи грабують усе, що трапляється на їхньому шляху. Тому зберігати гроші просто вдома – справа небезпечна. Окрім того, гроші, що просто лежать (навіть у валюті), знецінюються, бо не працюють і не приносять доходу.

    Те саме стосується й гривні під матрацом чи просто на поточному банківському рахунку.

    Звісно ж, від рекомендацій, як зберігати, поки що краще утримуватися, і кожен має самостійно ухвалювати рішення з урахуванням своєї індивідуальної ситуації, я ж спробувала поділитися коротким аналізом варіантів. Сподіваюся, було корисно.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Роль харчування у профілактиці запорів у дітей Роль харчування у профілактиці запорів у дітей
Запори у дітей – поширена проблема, яка може суттєво впливати на якість життя малюка, його самопочуття та викликати занепокоєння у батьків. Одним із н...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми