Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Як зберегти заощадження під час війни

 • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: заощадження

  Відповідно до оновленого макроекономічного прогнозу Нацбанку на 2022–2024 роки, цього року темпи зростання споживчих цін сягнуть близько 30%. У 2023 році інфляція сповільниться нижче 21%, а ще за рік – нижче 10%.

  84_001-202-825x460.jpg (62.98 Kb)

  Основна причина такого сценарію – війна. Окрім того, безпрецедентно висока інфляція і до війни почала спостерігатися у США та Європі, що, звісно ж, також мало і має свій вплив на наш ринок.

  Що буде з курсом валют – прогнозувати ще складніше, адже одним із важливих чинників, що впливає на валютні коливання, є перебіг подій на фронті.

  У таких реаліях у людей виникає запитання: як бути із заощадженнями?

  Отже, на сьогодні є чимало способів, як можна зберігати гроші, деякі з них дуже зрозумілі – як-от класичний банківський депозит. Інші ж доволі інноваційні – як, наприклад, військові ОВДП чи валютний депозит "онлайн".

  Давайте з’ясовувати.

  Банківський депозит у гривні

  Почну з плюсів. Протягом війни і три місяці по її закінченню держава гарантує, що захищає ваші депозити на 100%. Тобто в дуже гіпотетичному випадку, якщо ваш банк збанкрутує, держава поверне вам усі гроші.

  Із цього погляду, збереження грошей у банку – дуже привабливе, адже безризикове. Окрім того, після підняття облікової ставки Національним банком зросли й ставки за банківськими депозитами. Приміром, у гривні дохідність може сягати 20% річних. У найбільших за обсягами вкладів банках, які внесені до індексу ставок за депозитами фізичних осіб – UIRD, ставки за строковими вкладами в середньому становлять приблизно 11% річних. У підсумку – гроші захищені. Окрім того, ваші гроші працюють і підтримують українську економіку.

  Що ж стосується "класичного" банківського депозиту у валюті, то так, він теж на 100% застрахований державою, однак доходність за валютними депозитами наразі може сягати 3%, а в банках з індексу UIRD у середньому не перевищує 1%.

  Зверніть увагу: дохід за банківськими депозитами – оподатковується.

  Військові ОВДП

  Військові облігації – це цільові державні боргові цінні папери, призначені для запозичень на ринку з метою фінансування потреб Збройних Сил України та держави в умовах війни. Виплати за таким облігаціями на 100% гарантуються державою.

  Простими словами: ви зараз допомагаєте державі фінансувати ЗСУ, а держава вам гарантує повернення ваших грошей із відсотками.

  На момент написання цієї публікації максимум дохідності за гривневими паперами – 18,5% річних, за доларовими ОВДП – 4,5% річних.

  Громадяни та бізнес можуть купити військові ОВДП через банки-дилери або через ліцензовані інвестиційні фірми. Чимало банків продають ОВДП у своїх мобільних додатках. До речі, з жовтня військові облігації можна придбати й у застосунку "Дія".

  Банківський валютний депозит "онлайн"

  Раніше Нацбанк дозволив купувати в режимі онлайн валюту в еквіваленті до 50 тисяч гривень (пізніше збільшив ліміт до 100 тисяч) і класти цю валюту на валютні депозити. Таку послугу почали доволі активно пропонувати українські банки. Населення охоче користувалося пропозицією і за перші два неповні місяці поклало на валютні депозити приблизно $200 млн.

  Нещодавно ж Нацбанк запровадив новий інструмент, який також дасть змогу громадянам захистити свої гривневі заощадження від ризику девальвації, але трішки іншим способом.

  Зараз є змога купувати долари США за офіційним курсом НБУ без обмежень за сумою, розміщувати ці долари на строковий депозит у банку, але з обов’язковим зворотним продажем купленої валюти також за офіційним курсом після закінчення терміну депозиту.

  Тобто сьогодні ви можете покласти гроші на депозит у доларах США за курсом 36,57 грн/дол. США, а через пів року отримати суму в гривнях, що відповідатиме курсу НБУ на день закінчення депозиту.

  Ставки за депозитами відрізнятимуться в різних банках.

  Купівля готівкової валюти

  Зазначу, що масова купівля готівкової валюти населенням може здійснювати спекулятивний тиск на курси. Окрім того, якщо перейдемо до більш прагматичних міркувань кожного окремого домогосподарства, то в країні – війна. Ми бачили, як жорстоко й безщадно російські терористи грабують усе, що трапляється на їхньому шляху. Тому зберігати гроші просто вдома – справа небезпечна. Окрім того, гроші, що просто лежать (навіть у валюті), знецінюються, бо не працюють і не приносять доходу.

  Те саме стосується й гривні під матрацом чи просто на поточному банківському рахунку.

  Звісно ж, від рекомендацій, як зберігати, поки що краще утримуватися, і кожен має самостійно ухвалювати рішення з урахуванням своєї індивідуальної ситуації, я ж спробувала поділитися коротким аналізом варіантів. Сподіваюся, було корисно.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мотоблок та його можливості: огляд навісного обладнання для сільськогосподарських робіт Мотоблок та його можливості: огляд навісного обладнання для сільськогосподарських робіт
Мотоблоки – це універсальні помічники на фермі, в саду або на дачі. Вони можуть виконувати різноманітні завдання, від оранки землі до збору врожаю, і ...
Як закрити ФОП офлайн - покрокова інструкція Як закрити ФОП офлайн - покрокова інструкція
Російська агресія проти України спричинила масштабну економічну кризу, змусивши численних підприємців припинити свою діяльність. Причини різні: вимуше...
Доставка суші в Києві Arasaka для пікніка. Насолоджуйтесь смаком на природі Доставка суші в Києві Arasaka для пікніка. Насолоджуйтесь смаком на природі
Весна — це не лише довгоочікувана пора тепла та сонця. В цей час також починається сезон пікніків. Звісно, кожна людина має власні уподобання в смакол...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми