Російські крилаті ракети, випущені 15 серпня по українських містах, містять десятки іноземних компонентів, заявив глава Офісу президента України Андрій Єрмак. Зокрема, у ракетах Х-101, які за маркуванням було виготовлено росіянами у квітні цього року, нарахували 30 не російських мікросхем.
Ще раніше Conflict Armament Research (CAR) – британська дослідницька організація, яка відстежує постачання зброї, боєприпасів і військового обладнання у зони конфлікту, задокументувала електронні деталі з маркуванням американської компанії, які були наявні у російському баражуючому боєприпасі Lancet, який також було виготовлено вже після введених обмежень.
Як і чому РФ має можливість обходити санкції, отримуючи іноземні чипи та мікросхеми для виробництва ракет.
Розпочавши війну в Україні, Росія потрапила під санкції США та ЄС. Однак після півтора років війни можна констатувати – агресор отримує практично все необхідне для продовження виробництва смертоносного озброєння, забезпечуючи себе технологіями. Лише за першу половину 2023 року Росія імпортувала заборонені до ввезення чипи західних компаній на більш аніж 0,5 млрд доларів, які використовує для виробництва ракет та інших видів зброї. Аналіз торгових даних показує, що така продукція, вироблена в ЄС та США, постачається через треті країни, як-от Туреччина, Об'єднані Арабські Емірати, Вірменія, Киргизстан чи Казахстан.
Вигода для всіх
На перший погляд, впроваджені санкції видаються ефективними. Економіка Росії скоротилася, банки і компанії відрізані від міжнародних фінансових і торгових систем, а обмеження на європейські та американські технології послабили ключові російські галузі. Але інформація, зібрана женевським Trade Data Monitor, вказує на те, що деякі товари, які підпадають під заборону, особливо чипи, напівпровідники, мікросхеми, перенаправляються до Росії через треті країни, багато з яких різко змінили свої торгові звички після початку повномасштабного вторгнення.
Дані показують, що ті ж Туреччина, ОАЕ та країни Митного союзу допомагають РФ. У деяких випадках експорт продукції, яка могла б бути використана у військових цілях в Україні, зріс з нуля до мільйонів доларів.
Наприклад, Казахстан минулого року експортував до Росії напівпровідників на суму 3,7 мільйона доларів порівняно з 12 000 доларів за рік до початку війни. Вірменія у 2022 році імпортувала із Європейського Союзу більше пральних машин (мають компоненти, які можна використовувати у виробництві озброєння), ніж за останні декілька років разом узятих.
Зелене світло товарам подвійного призначення
Російська оборонна промисловість критично залежить від зарубіжних мікрочипів та мікропроцесорів. Наприклад, у крилатій стратегічній ракеті Х-101, яка є однією з найсучасніших ракет на озброєнні армії РФ, наявні процесор Intel, чипи Xilinx і Texas Instruments, трансивер Analog Devices Inc, – повідомляє російське незалежне медіа "Верстка", яке отримало можливість вивчити закриті дані російської митної статистики.
За опублікованими фактами розслідування, всі ці компоненти безперешкодно надходять до Росії і по сьогодні. Так, за останні пів року російська влада розмитнила компоненти американських Analog Devices Inc. на суму понад 98 млн доларів, Xilinx – більш як 75 млн, Microchip Technology – більше 42 млн, Texas Instruments – на 38 млн, а також Infineon, найбільшого в Німеччині виробника напівпровідників – на більш ніж 28 млн доларів. За цей час у Росію потрапила продукція Marvell (виробник чипів) на суму понад 11 млн доларів, Cypress Semiconductor – більше 3,8 мл і Atmel – більше 2,7 млн доларів.
Крім того, до Росії ввезли продукцію американських Intel і AMD, у тому числі мікропроцесори, на суму понад 169 млн і 35 млн доларів відповідно. Практично вся західна електроніка вирушає до Росії через Китай та країни Митного союзу.
До речі, чипи Xilinx застосовуються не тільки в ракетах. Так, компанія "СМТ-Айлогік", яка входить до мережі постачальників для виробництва БПЛА "Орлан", ввезла з початку року чипи цієї фірми майже на 1,6 млн доларів.
Але чипи не єдиний вид забороненої продукції, гостро необхідний російській оборонній промисловості. Санкції стосуються сотень позицій, важливих для ВПК агресора. Наприклад, компанія "Уніматик" з початку цього року безперешкодно ввезла до Росії верстати італійської OMV та німецької Arinstein майже на 5 млн доларів. Причому в деяких випадках відправником виступала сама компанія-виробник, незважаючи на те, що саме цей вид продукції перебуває під експортним контролем Євросоюзу. А одним з основних держзамовників "Уніматик" є завод № 9 – провідний у Росії виробник гармат, повідомляє "Верстка".
Як працюють шляхи доставки
Схема постачання в Росію санкційних товарів переважно виглядає досить просто. У третій країні реєструється компанія, яка або викуповує на ринку потрібний товар, або сама замовляє безпосередньо у виробника і ставить його на реекспорт в Росію. Реєструють такі компанії як росіяни, так і іноземці. Але варіант із іноземцем-засновником надійніший, бо деякі постачальники за цим стежать.
Для частини постачання активно використовуються ОАЕ та особливо країни колишнього Союзу. Російська торгівля із цими країнами значно зросла. Наприклад, експорт з Вірменії до Росії зріс на 187% за 2022 рік. Експорт з Киргизії зріс на 250%. Причина проста – ці країни є транзитними для санкційних товарів.
Санкції діють недостатньо ефективно
"Проблема ввозу до РФ продукції, яка потім використовується агресором для виробництва озброєння, на сьогодні дуже актуальна, – говорить голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан. – Є "лазівки", зокрема й для західних компаній, які, наприклад, є виробниками мікросхем, що використовуються у російських ракетах. Деякі країни і компанії розуміють, що вони обходять ці обмеження, формально не порушуючи законодавство ЄС. Найбільше такої продукції надходить через країни, які не запровадили проти РФ санкції. Наприклад, ті ж представники Митного союзу у два-три рази збільшили імпорт західної продукції, яка потім йде до РФ. Так, Киргизстан збільшив імпорт з країн Європейського Союзу та Великої Британії у кілька разів. Та ж сама історія з Казахстаном та Вірменією. Невже не зрозуміло, чому саме відбуваються такі процеси, адже вони розпочалися лише після початку повномасштабного вторгнення Росії і накладення на неї санкцій".
За словами Сергія Кузана, на сьогодні є багато шляхів, які дозволяють Росії обходити економічні та технологічні обмеження, що порушує загалом принципи, на яких запроваджувались ці санкції. Та все ж можна перевірити та зупинити ланцюги постачання. На його думку, обмеження повинні бути запроваджені не лише щодо російських компаній, а й стосовно країн, які допомагають РФ їх обходити. Якраз 11 пакет санкцій, ухвалений Європейським Союзом, спрямований проти так званих "третіх" країн.
"В останніх санкційних пакетах ЄС пропозиції української сторони, як запобігти обходу санкцій, становлять 20-40%, – говорить Сергій Кузан. – Сподіваємося, що це принесе результат. Поки ж можна констатувати той факт, що деякі провідні країни не наважуються на жорсткі санкції стосовно РФ. Основна причина – економічна вигода їхніх компаній. Але ж в Україні вже другий рік йде повномасштабна війна, тисячі людей гинуть. Для реального обмеження таких постачань потрібна політична воля урядів країн, компанії яких виробляють потрібну Росії продукцію. Наприклад, за обігом брудних коштів вже давно існує жорсткий контроль, хоча у цьому напрямку працювати значно складніше, аніж відстежувати постачання тих же чипів чи мікросхем. На сьогодні лише Латвія запровадила кримінальну відповідальність за порушення санкцій, у той час як інші країни ЄС цього не зробили. Все можливо, головне – нарешті зрозуміти, наскільки це важливо для України", – підсумував Сергій Кузан.