Які галузі несуть найбільші втрати, а у яких є шанс заробити під час карантину та епідемії коронавірусу, розбирався Фокус.
У столичних ресторанах в останні дні число клієнтів пішло на спад, але все ж поки не критично. Експерти кажуть, що це – до перших випадків захворювання в Києві, а потім паніка буквально "підірве" кафе, бари і ресторани. За словами директора компанії "Ресторанний консалтинг" Ольги Насонової, у зв'язку з коронавірусом столичний ресторанний бізнес очікує падіння до 50%.
"Постраждають насамперед ті, у кого немає пропозицій щодо доставки, своєї служби або договору зі службами типу Glovo. Оскільки відвідуваність поступово падає, і попит переходить на доставку, однозначно виграють служби доставки - для них настає золотий час. Незважаючи на думку про те, що "алкоголь допомагає від усього", найбільше постраждають бари, так як доставки у них немає. Але навіть якби і була-це не дуже цікаво, адже до коктейлю повинна додаватися атмосфера. Особливо нічого доставляти і кав'ярням", - каже Ольга Насонова виданню "Фокус".
Елітні заклади також втратять частину клієнтів, так як елітна публіка найбільше піклується про своє здоров'я, і без особливої потреби в ресторан не прийде.
"Найлегше буде закладам з виразним меню з доставки-піца, суші, локшина, шашлики, бургери, прості гарячі страви. Дуже сильна позиція у мереж, оскільки у них є ресурс, щоб пережити важкі часи, не втративши якість", - каже Насонова.
Турфірми: страхують від коронавірусу
Найближче майбутнє туристичної сфери виглядає досить похмуро. Згідно з прогнозами глави Всесвітньої Ради з подорожей і туризму Глорії Гевари, внаслідок коронавірусу туристичний сектор в 2020-му скоротиться на чверть, при цьому близько 50 млн співробітників можуть втратити роботу.
"Поки ні мандрівники, ні туроператори не розуміють, що буде далі. Тим часом, зараз ціни на тури на літній сезон дуже впали, так що є всі шанси влітку відпочити дуже дешево", - каже директор туристичного агентства In Tour Наталія Коломійчук
Деякі туроператори швидко зорієнтувалися і вирішили "перестрахуватися".Наприклад, туроператор" Акорд-тур " ще до закриття кордонів запропонував туристам додаткове страхування в разі діагностування у них COVID19. Вартість страховки - 200 грн.
Перевізники: втрати у всіх
Колосальні втрати від коронавірусу у авіаперевізників. В середині лютого Міжнародна асоціація повітряного транспорту (IATA) оцінювала скорочення обороту авіакомпаній через спалах вірусу в 30 млрд доларів, то до 5 березня цифра потроїлася. Як повідомляє FT, світова епідемія коронавірусу обійдеться авіагалузі приблизно в $100 млрд
Розваги: Кінотеатри закриваються, концерти скасовуються
Артисти один за іншим переносять гастрольні тури: про перенесення вже заявили група KAZKA, "Квартал 95", Тіна Кароль. Відкладено премію YUNA, яка мала відбутися 24 березня 2020-го в Палаці "Україна", а березневі вистави на основних сценах провідних театрів столиці перенесено на червень. Перед загрозою пандемії навіть Одеська "Гуморина" опинилася під питанням.
До закінчення карантину закрилися і столичні кінотеатри.
"Дорогі відвідувачі, офіційно повідомляємо, що кінотеатри Multiplex в місті Київ закриваються на карантин з 12 по 31 березня, - повідомляє на своїй сторінці в соцмережі Multiplex. - Не сумуйте, прем'єри почекають, а здоров'я – перш за все! А зараз можете переглянути улюблені фільми під ковдрою вдома".
Підраховують майбутні збитки ТРЦ та готелі.
При цьому спортклуби не тільки працюють в колишньому режимі, але ще і намагаються підзаробити. Так, наприклад, в клубі Sport Life повідомили, що не планують безкоштовно заморожувати абонементи хоча б на час карантину: якщо заморозка абонемента не передбачена картою, вона обійдеться клієнту в 125 грн.