За словами експерта, демографічна криза в Україні розпочалася ще до війни, тому її не так просто зупинити.
Наразі в Україні офіційно працює 9 мільйонів людей. В той же час, коли російські окупанти не захопили Крим, а Україна контролювала Донбас, працювало близько 18 млн осіб. Про це заявив провідний експерт ринку праці Сергій Марченко в інтерв'ю "Українському радіо", відповідаючи на запитання про те, як можна заохотити українців до праці, адже за даними Мінекономіки, в країні наразі не працює 8 млн людей.
"У мене є великі питання до цифри у 8 млн непрацевлаштованих. Зараз в Україні офіційно працює близько 9 млн людей. На піку, коли ще не був анексований Крим, коли Україна контролювала весь Донбас, в Україні було близько 18 млн людей, які працювали. Якщо до 9 додати 8, виходить 17. Це майже та ж сама цифра, що була з Кримом і Донбасом", - наголосив він.
За словами експерта, варто пам'ятати, що в Криму та на Донбасі на той час проживало приблизно 5-6 млн людей, які зараз не знаходяться на території, що підконтрольна Україні.
"Тому така цифра виглядає дещо завищеною. Як повертати цих людей? Дуже просто. Потрібно створити такі умови для бізнесу, щоб він не йшов у тінь і платив податки. У нас давно вже демографічна криза, яка почалася ще до початку війни і її так просто не зупиниш. Звичайно війна тільки посилила всі ці тенденції", - підкреслив Марченко.
Він, посилаючись на різні дані, зазначив, що близько 5-6 млн українців наразі перебувають за кордоном у статусі біженців.
"Дуже часто це саме економічно активне населення - жінки 30-40 років, які могли би працювати. Частина з них і досі працює в українській економіці віддалено. Але тут є питання: чи вони платять податки, чи вони працюють на усних домовленостях із роботодавцем. Ми як рекрутери бачимо зниження вимог від роботодавців до кандидатів. Зараз головне, щоб кандидат був плюс-мінус адекватний. А всього іншого роботодавці готові навчати", - зауважив експерт.