Робота. Зарплата. Пенсії, Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Які пенсії платять нардепам й чи допоможе обмеження Кабміну

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: пенсії нардепів

    В Україні найвищу пенсію без урахування довічного утримання судді отримали за законом "Про статус народного депутата". Стара редакція статті 20 зазначеного закону дозволяла парламентарям на заслуженому відпочинку отримувати до 90% зарплати працюючого депутата. І хоча ця норма вже не діє, через суди народні обранці домагаються підвищення своїх пенсій за старим законом й інколи до неочікувано високого розміру.

    4777_1470992131_7a72d90f31f9fb52c5168c052d0361c8_650x410_1_650x410.jpg (40.12 Kb)

    Про те, які пенсії отримують нардепи й чи допоможе обмеження від Кабміну, – читайте в матеріалі.

    Які пенсії платять народним депутатам

    Найбагатший пенсіонер в Україні (без урахування довічного грошового утримання судді) – Сергій Ківалов. При тому він скористався вже не чинною статтею закону про "Статус народного депутата". Проте замість відсотка від зарплати працюючого нардепа за рішенням суду Ківалов отримав відсоток від зарплати у своєму виші (і цю зарплату напередодні звернення до суду він збільшив у 5,2 раза).

    Вивчили десятки справ, у яких колишні та чинні народні депутати через суди підвищили власні пенсії. Водночас у жодній із цих справ для розрахунку не використовували зарплату зі сторонніх організацій – завжди враховували дохід працюючого нардепа (як і передбачено вже у старій версії закону). При тому для Ківалова суддя Одеського окружного адміністративного суду Михайло Кравченко дозволив використати зарплату з приватного вишу, а не з Ради.

    Ось кілька яскравих прикладів перерахунків. Нардеп кількох скликань (останнього разу балотувався від "Партії регіонів") Олександр Борзих виграв суд наприкінці листопада минулого року. Політик вимагав підвищити його пенсію, бо в депутатів від моменту останнього перерахунку зросла зарплата. Олександр Борзих працює директором Інституту захисту рослин НААН. За останні кілька років разом із дружиною вже колишній нардеп придбав дві квартири: у Києві та Моршині (курортне містечко у Львівській області).

    А в травні 2023-го, за день до свого дня народження, Олександр Борзих придбав новенький Volkswagen Tiguan за 1,7 млн грн. До перерахунку пенсія чоловіка у середньому складала 19 тис. грн на місяць. А його зарплата в інституті – 82,7 тис. грн (згідно з декларацією).

    І хоча колишнього парламентаря, судячи з його витрат, важко назвати "соціально незахищеним", він усе ж таки вирішив відсудити більше й у дотаційного Пенсійного фонду. Борзих скористався старою (вже не чинною) редакцією ст. 20 закону "Про статус народного депутата". Раніше парламентарі мали спеціальні пенсії у розмірі до 90% зарплати працюючого депутата. Цю статтю скасували, й зараз депутати мають отримувати пенсії за такими самими правилами, як і звичайні українці. Однак директор інституту НААН заявив, що для нього мають застосовувати стару норму закону.

    Олександр Борзих взяв у Раді довідку про зарплату працюючого депутата-секретаря комітету й попросив Пенсійний фонд підвищити його пенсію до 90% цієї суми. ПФУ відмовився, тоді екснардеп домігся перерахунку через рішення Київського окружного адміністративного суду.

    "Заробітна плата секретаря комітету Верховної Ради України станом на 01.05.2024 складає 68 613,60 грн, зокрема посадовий оклад – 31 188,00 грн; надбавка за інтенсивність праці (100% від посадового окладу) – 31 188,00 грн; надбавка за почесне звання "заслужений" (20% від посадового окладу) – 6237,60 грн", – йдеться у матеріалах справи.

    90% від зазначеної суми – 61 752 грн. Саме таку пенсію і має після перерахунку отримувати колишній депутат.

    "Зобов'язати ГУ ПФУ в Полтавській області здійснити з 01.08.2024 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до вимог ч. 12 ст. 20 Закону України "Про статус народного депутата України" в редакції, яка діяла на час призначення йому пенсії, виходячи з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати працюючого народного депутата України секретаря комітету Верховної Ради України, з урахуванням надбавки за інтенсивність праці та надбавки за почесне звання "заслужений"", – йдеться в рішенні суду. Торік у грудні Пенсійний фонд подав апеляцію на зазначене рішення. Апеляційна інстанція своє рішення ще не ухвалила.

    Найбагатший пенсіонер серед чинних депутатів – Василь Німченко, член політичної партії "Опозиційна платформа – за життя" (зараз депутатська група "Платформа за життя та мир"). Щомісяця депутат отримує від ГУ ПФУ в Києві 192 тис. 136 грн. Секрет такої пенсії: Німченко – суддя Конституційного суду України у відставці, тож отримує довічну виплату, а не звичайну пенсію.

    Чинний нардеп також судився з ПФУ, проте ще кілька років тому. Листом від 26.01.2018 №4599/03 Центральне ОУ ПФУ у м. Києві відмовило йому в перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці. Тоді він домігся цього через суд.

    Серед чинних нардепів більшість отримує пенсію за загальними правилами (тобто без застосування старої норми закону). Наприклад, член "Опозиційної платформи – за життя" Микола Скорик в останній декларації вказав пенсію у розмірі 11,8 тис. грн. А голова депутатської групи "Платформа за життя та мир" Юрій Бойко – 20,4 тис. грн.

    Кабмін вигадав рішення: чи допоможуть коефіцієнти

    Перша постанова, яку Кабінет міністрів ухвалив у 2025-му, – про застосування коефіцієнтів на високі пенсії. Йдеться про виплати, розмір яких вищий за 10 прожиткових мінімумів (23,6 тис. грн). Наприклад, якщо пенсія пана Ківалова складає 246 тис. грн, то після застосування всіх коефіцієнтів розмір виплати знизиться в рази.

    Постанова передбачає застосування таких коефіцієнтів:

    до частини пенсії, що перевищує 10 прожиткових мінімумів (23 610 грн) та не перевищує 11 прожиткових мінімумів (25 971 грн), буде застосовуватись коефіцієнт 0,5;
    до частини пенсії, що перевищує 11 ПМ (25 971 грн) та не перевищує 13 ПМ (30 693 грн), – 0,4;
    до частини пенсії, що перевищує 13 ПМ (30 693 грн) та не перевищує 17 ПМ (40 137 грн), – 0,3;
    до частини пенсії, що перевищує 17 ПМ (40 137 грн) та не перевищує 21 ПМ (49 581 грн), – 0,2;
    до частини пенсії, що перевищує 21 ПМ (49 581 грн), – 0,1.

    Однак цілком можливо, що це рішення тимчасове. За інформацією, наприкінці січня суддя Донецького окружного адміністративного суду Олександр Духневич уже передав до Верховного Суду справу про скасування коефіцієнтів разом із поданням про її розгляд як зразкової адміністративної справи. Якщо Верховний Суд вирішить, що такі коефіцієнти порушують права пенсіонерів, суди нижчих інстанцій використовуватимуть це рішення, щоб скасовувати зменшення "спеціальних пенсій".



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

ITS Inventory - рішення для управління відомостями про об’єкти ІТ-інфраструктури та мінімізації загроз для бізнесу ITS Inventory - рішення для управління відомостями про об’єкти ІТ-інфраструктури та мінімізації загроз для бізнесу
Застосунок вже зарекомендував себе на ринку, ставши вибором компаній, які прагнуть зменшити загрози, забезпечити правильність налаштувань ІТ-активів...
Trust Wallet тепер доступний у Telegram: нові можливості для управління криптовалютою Trust Wallet тепер доступний у Telegram: нові можливості для управління криптовалютою
Світ криптовалют стає дедалі зручнішим та інноваційнішим, і тепер Trust Wallet інтегровано з Telegram. Це відкриває ще більше можливостей для користув...
Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми