Багато українців задаються питанням: чи можу я збільшити розмір своєї пенсії. На щастя, відповідь позитивна, хоча є і нюанси.
Пенсія в Україні передбачена кожному громадянину, проте її розмір може значно відрізнятися у різних людей. Існують також механізми, як збільшити ці виплати одним простим рішенням. УНІАН поговорив з адвокатом Іваном Хомичем, щоб дізнатися всі нюанси і розвінчати помилки.
Що можна зробити для збільшення пенсії
Українським законодавством передбачено, що в разі відтермінування виходу на пенсію, розмір виплат буде постійно зростати.
"Відтермінування пенсії можливе в рамках солідарної пенсійної системи, яку в народі називають трудова пенсія по старості. Загальний пенсійний вік в Україні встановлено на рівні 60 років за наявності мінімального трудового стажу. Станом на 2025 рік для виходу на пенсію в 60 років людині потрібно мати 32 роки трудового стажу. Але в законі "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є стаття 29, яка передбачає підвищення розміру пенсій у тому разі, якщо час її призначення буде відтерміновано", - зазначив Хомич.
Так, якщо відкласти її на період до п'яти років, то кожен місяць принесе вам по 0,5%. Однак на цьому все не закінчується, адже за період понад цей термін відсотки зростають уже до 0,75%.
За словами адвоката, якщо відкласти вихід на пенсію на 5 років і 7 місяців, то кожні 30 днів додаткового страхового стажу додаватимуть до виплат 0,75%, доки надбавка не становитиме 50%.
"Тобто, якщо людині цього року виповнилося 60 років, і за формулою її пенсія має становити 7 тисяч гривень, то, якщо вона відмовиться виходити на пенсію зараз, а вийде на 5 років і 7 місяців пізніше, її пенсійна виплата зросте на 50% і становитиме 10 500 гривень (без урахування індексації)", - пояснив адвокат.
На думку Хомича, на практиці така відстрочка абсолютно невигідна. Якщо за базу взяти пенсію в розмірі 7 тисяч гривень і вийти на відпочинок не в 60, а в 65, то за цей час ви втратите 420 тисяч гривень виплат.
Хоча ваша пенсія за п'ять років зросте на 45% і становитиме вже 10 150 гривень, щоб "відбити" недоотримане піде 11 років і 11 місяців.
Як підвищують пенсії - інші способи
Адвокат розповів, чи можна переглянути розмір пенсії якось інакше, щоб не втрачати при цьому гроші. На щастя, такий варіант існує. Він не потребує значних зусиль і доступний кожному, хто багато працював у своєму житті.
"Є можливість збільшити свою пенсію за рахунок надання інформації про зарплату, яку людина отримувала до 2000 року, якщо виплати були вищими, ніж ті, які вона отримувала після цього періоду. Відповідно до закону, можна взяти довідку про доходи за будь-які п'ять років поспіль (наприклад, з 1995 до 2000 року). Людина пенсійного віку може подати довідку про такі доходи до Пенсійного фонду, щоб там підрахували розмір її пенсії з урахуванням цієї зарплати", - розповів Хомич.
Скористатися цим механізмом можуть і ті, хто вже на пенсії. У цьому разі буде просто перерахунок виплат.
До 2004 року пенсію призначали, використовуючи для розрахунків зарплату людини за будь-які п'ять років поспіль. Тоді люди намагалися перед виходом на відпочинок отримувати хорошу зарплату.
"У деяких випадках їм допомагав колектив, зокрема, переводилися премії. Зараз принцип нарахування пенсій видозмінився - тепер при призначенні пенсійного забезпечення враховується вся зарплата людини, починаючи з 1 липня 2000 року. Але, якщо до цього періоду в людини була вища зарплата, і вона може отримати відповідну довідку, тоді її середня зарплата трохи зросте, а це вплине на розмір пенсії", - додав адвокат.
Водночас, за словами експерта, якщо людина вийшла в 50 років на пенсію по інвалідності, наприклад 2 групи, але продовжила працювати, то після досягнення 60-річного віку можна перейти на пенсію за віком.
"Пенсія по інвалідності II групи становить 80% від розміру обчисленого пенсійного забезпечення за віком. Якщо людина перейде з пенсії по інвалідності на звичайну пенсію, то виплата зросте до 100% від обчисленого розміру пенсії за віком. Таким же лайфхаком можуть скористатися громадяни, які мають III групу інвалідності. Розмір пенсії по інвалідності такої групи становить 60% від пенсійного забезпечення, а якщо перейти на пенсію за віком, то показник зросте до 100%", - підсумував Хомич.