На думку економіста, Україна, як і Польща, цікава для ЄС виключно як країна з дешевою робочою силою.
Коли говорять про асоціацію з ЄС, найчастіше мають на увазі зовнішню торгівлю, але, каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, асоціація з ЄС - це все ж таки дещо інше.
- Суть асоціації України з ЄС - це, перш за все, створення і скупка українських компаній європейськими бізнесменами, - стверджує економіст. Саме так відбувалася євроінтеграція в країнах Східної Європи, де спочатку на стадії асоціації відбувалася інтеграція в ЄС, а після їх прийняття в члени ЄС цей процес прискорився.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Грудневий прогноз: нові платіжки за комуналку та дорога "заправка"
Якщо подивитися дані Євростату про частку зарубіжних компаній в ВВП різних країн ЄС, то вимальовується цілком очікувана картина, продовжує Охріменко. У Німеччині або Франції частка зарубіжних компаній в ВВП країни невелика - 16-18%. Зате в Угорщині - 52%, Естонії - 44%, Чехії - 43%, Румунії - 41%, Польщі - 35%. Тобто фактично економіки країн Східної Європи перебувають під контролем компаній з Німеччини або Франції.
- При цьому не варто думати, що збільшення частки зарубіжних компаній в ВВП країни веде до зростання зарплат, - каже економіст. - Скоріше навпаки. Якщо у Франції зарплата на 9% вище, ніж в середньому в ЄС, в Німеччині - на 20%, то, наприклад, в Польщі вона на 61% нижче, в Угорщині - на 68%, в Румунії - на 79%. Для німецьких і французьких компаній Польща або Угорщина - це джерело дешевої робочої сили, так що не варто навіть сподіватися, що в майбутньому заробітна плата в Польщі зрівняється з німецької зарплатою.
Що стосується України, то, каже Охріменко, офіційних даних Держстату про частку зарубіжних компаній у виробництві ВВП України немає. Але за деякими експертними оцінками, зараз частка зарубіжних компаній не перевищує 10%. Якщо ж запустити на повну силу асоціацію, то можна очікувати, що частка іноземного капіталу в Україні зросте до 50%, як в Угорщині чи Естонії. Але зростання заробітної плати очікувати не варто: Україна, як і Польща, цікава для ЄС тільки в якості країни з дешевою робочою силою. Якщо платити багато українцям, то для німецьких або французьких компаній немає сенсу відкривати тут підприємства. Як то кажуть, нічого особистого - просто бізнес.