Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Чому в українців "затягнуті пояси"

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: суспільство

    Україна за рівнем зарплат і ВВП на душу населення пасе задніх, але шанс наздогнати країни Східної Європи ще є.

    7712_24092814.jpg (45.93 Kb)

    Україна і до 2014-го року відставала серед країн Східної Європи за рівнем зарплат і ВВП на душу населення, але після військових дій на Донбасі, втрати 1/5 частини промисловості та різкої девальвації, ми опинилися на останньому місці. Як зазначають економісти, в минулому році українців випередили навіть відстаючі молдавани. Незважаючи на це, експерти впевнені: після проведення реформ і поліпшення бізнес-клімату економіка України все ще може вийти на рівень східноєвропейських країн. Сайт "Сегодня.ua" з'ясовував, чому українці живуть гірше за інших європейців і коли покращиться ситуація.

    Маленькі зарплати і низький ВВП

    В Україні, за даними Державної служби статистики, середня зарплата – 200 доларів (трохи менше 5 тисяч гривень). У той же час в сусідній Білорусі середня зарплата досягла 357 доларів, а в небагатої Молдови – 254. До військової агресії з боку Росії Україна стабільно обганяла за рівнем ВВП на душу населення Молдову і практично доходила до показників Грузії, проте в 2014-му ситуація різко погіршилася.

    На цей момент Україна є однією з найменш розвинених країн у Східній Європі, розповідає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

    "Якщо порівняти навіть з результатами Молдови, які їй вдалося досягти в минулому році, можна побачити, що у України ВВП на душу населення нижче. Показник ВВП на душу населення є комплексним показником, який характеризує не тільки рівень життя, а й розвиток країни", – пояснює економічний експерт.

    Серйозне падіння економіки в 2014-2015-х роках відбулося через військові дії на Сході. Фактично, як кажуть у доповіді Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ), за короткий період країна втратила 15,9% ВВП, 20,5% промисловості, в той же час ціни зросли на 40%. Олег Устенко зазначає, крім того, гривня втратила 2/3 від своєї вартості, а економіка пішла "в тінь".
    За підрахунками МЕРТ, якщо в 2013-му 32% економіки перебувало в тіні, в 2014-му цей показник збільшився до 43%. Зарплати виплачуються в конвертах, бізнес не платить податки, в результаті чого надходження до бюджету скорочуються: не вистачає коштів на медицину, освіту, ремонт доріг, пенсії і т.д.

    Військові дії також відобразилися і на інвестиційній привабливості країни. Як пояснює Олег Устенко, бізнес-клімат на тлі військових дій значно погіршився.

    Грузія, яка в 2008-му пережила збройний конфлікт в Південній Осетії, вже в 2010-му наздогнала за рівнем ВВП на душу населення Україну. Як кажуть експерти, в результаті проведення реформ Грузія змогла показати значне зростання економіки.

    Чому українці живуть бідно

    Економіст Олександр Охріменко впевнений: багатство України – земля, при цьому українці свій головний ресурс практично не використовують. Також експерт зазначає, деякі країни Східної Європи, які обігнали Україну по рівню життя, "триматися" за рахунок дешевих енергоресурсів з Росії, в той же час самі росіяни залежить від вартості нафти і газу на світових ринках.

    "Дійсно, у нас багатство – земля, але ми це багатство не використовуємо. Якби у нас була нафту як в Росії, Україні жила б по-іншому. Ось, наприклад, Білорусь є сателітом Росії і користується ресурсами Росії. Ми купуємо у Білорусі бензин – нафтопродукт. Але нафту, яку купує Білорусь у Росії – для них коштує копійки. Якщо ми будемо купувати нафту у Росії – будемо платити за повною ціною. Білорусь фактично піднялася за рахунок Росії", – говорить експерт.

    Олег Устенко впевнений, що головна проблема незалежної України – погані умови для бізнесу. "Неякісний бізнес-клімат призводить до високого тіньовому сектору. Також в країну не приходять інвестори. Як результат – накопичується технологічне відставання, зменшуються темпи економічного зростання. Це призводить до падіння життєвого рівня населення в порівнянні з найближчими сусідами", – розповідає виконавчий директор фонду Блейзера.

    Україна за час своєї незалежності втратила статус промислової держави, впевнений екс-міністр економіки Віктор Суслов. Тепер країна може зайняти нішу аграрної держави, однак і для цього необхідні інвестиції.

    "У 1990-му Україна входила в десятку найрозвиненіших промислових країн світу. Був зруйнований промисловий потенціал, багато підприємств зупинені. Зараз я думаю: то, що втрачено, повернути не можна. Унікальна космічна галузь втрачена. "Південмаш" був найбільшим ракетобудівних підприємством, ми могли бути лідером в цій сфері. Зараз Україна визначили перспективу – нас бачать як аграрну наддержаву. Дійсно, в аграрну галузь приходять інвестиції. Промисловій державою Україна вже ніколи не буде, але аграрної – буде. Майбутнє України – аграрна держава", – упевнений заслужений економіст.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми